Logo
Vytisknout tuto stránku

FPV závody: úspěch českého pilota

Český závodník Jan Mittner přijel na nejprestižnější evropskou soutěž závodních fpv dronů a vyhrál. Porazil elitu ze tří kontinentů, piloty zvučných jmen s ohromnou marketingovou aurou a zástupy fanoušků. "Je to asi jako kdyby Pepa Vomáčka co hraje tenis dva roky postoupil z kvalifikace a vyhrál Wimbledon," říká jeden z jeho kolegů.

Pilotování dronů bývá samo o sobě často adrenalinová záležitost, příznivci FPV závodění si to ještě vylepšili: pořádají soutěže, při nichž se malé drony vlastní výroby řítí velkou rychlostí ˇčasto i přes 100 km/h)  mezi překážkami. Závodníci přitom stroj ovládají pomocí speciálních brýlí, do nichž se přenáší obraz z palubní kamery dronu. Proto označení FPV závody (First Pilot View, "pohled prvního pilota", přesněji létání pomocí obrazu z palubní kamery) Pokud se to dá k něčemu přirovnat, tak nejspíš k Red Bull Air Race pro akrobatická letadla.

Nový sport si rychle získává příznivce a organizují se i první mezinárodní soutěže. FPV Drone race 2016 se konal 30. dubna a 1. května poblíž Frankfurtu nad Mohanem. Zúčastnilo se ho více než šest desítek závodníků z Německa, Rakouska, USA, Velké Británie, Švýcarska, Belgie, Polska, Litvy a dalších zemí. Soutěž proběhla ve dvou kolech. Podrobnosti najdete na webu FPV Drone Race 2016, bohužel zatím dost stručném a pouze německy.

Český vítěz soutěže Jan Mittner na svém facebookovém profilu výsledek komentoval takto: "Neuvěřitelné se stalo skutečností, vyhrál jsem Drone Race Germany v konkurenci 68 světových pilotů. Poprvé jsem si takhle mohl zazpívat českou hymnu a dostat sprchu šampaňským"

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.