Logo
Vytisknout tuto stránku

Drony místo lesních dělníků?

Drony místo lesních dělníků?

Nápady na využití dronů se rojí jako houby po dešti. Oregonský startup DroneSeed má v plánu je využít pro zalesňování a správu krajiny zničené lesními požáry. Už na to dokonce obdržel i certifikaci od FAA. Vzhledem k tomu, kolik lesních požárů letos v USA proběhlo, se zdá, že by mohlo jít o dobrý nápad. 

Postup by měl být následující. Nejdříve pomocí dronu s multispektrální kamerou a LIDARem zmapovat daný prostor a následně nad něj vypustit hejno dronů, které by sazenice ve speciálním pouzdře z živin "nastřelovali" pomocí stlačeného vzduchu do země. Systém by měl být autonomní natolik, že by jeden operátor mohl obsluhovat až 15 dronů. 

Toto řešení by mělo nahradit velké množství lesních techniků, které ve vyspělých zemích není možné sehnat na velmi těžkou a ne příliš dobře placenou práci. Nemluvě také o rychlosti. Člověk zvládne osázet asi 800 sazenic za jeden den. To stejné zvládne jeden dron za hodinu. 

Ale k tomu je ještě daleko. Podle videí (viz konec článku), se zdá, že aktuálně mají jen jednoho průmyslového drona se spalovacím motorem, který umožňuje rozstřikovat herbicidy. Zbytek je jen teorie, na kterou se nyní startup pokouší sehnat investory. 

 

Vítek Novák

Obchodní pilot/instruktor a nadšenec do všeho co létá, ať už s pilotem nebo bez. V dronech vidím velkou budoucnost, a proto by byla škoda nebýt u začátku této technologie. 

Internetová stránka: www.viteknovak.cz

Související položky (podle značky)

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.