Logo
Vytisknout tuto stránku

Eagle.one: Se sítí na narušitelské drony

Eagle.one: Se sítí na narušitelské drony

Ukázka detekce a zneškodnění dronu pomocí systému Eagle.one byla k vidění 25. července na Císařském ostrově v Praze. Zařízení vzniklo jako výsledek smluvního výzkumu Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, zadaného společností 601 s.r.o., která se zaměřuje na distribuci a instalaci systému Dedrone v České republice. Systém složí pro ochranu objektů nebo akci před možným útokem dronu, nebo proti použití dronu při špionáži a narušování soukromí.

Společnost Dedrone vznikla v německém Kasselu v únoru 2016 jako reakce na rostoucí poptávku po systémech ochraňujících před drony - zaměřuje se na vývoj, výrobu a prodej detektorů přítomnosti dronu ve sledovaném prostoru a na programy pro analýzu informací z těchto čidel. Svůj první produkt uvedla na trh v lednu 2017. Současně přesídlila do San Francisca, zatímco Kassel zůstal jejím vývojovým a výrobním střediskem.

 

"Máme partnery a zákazníky po celém světě, ale severoamerický trh bezpečnostními technologiemi je pro nás klíčový," komentoval tehdy přesun generální ředitel a spoluzakladatel  Jörg Lamprecht. "Lídrem mezinárodního trhu můžeme být jen pokud uspějeme v USA."V listopadu 2016 se partnerem Dedrone stal Deutsche Telecom a její řešení DroneTracker (společně s prvky od dalších společností) zahrnul do svého systému kybernetické bezpečnosti Magenta Security.

 Systém DeDrone sice umožňuje detekovat dron pohybující se v hlídané oblasti a zaměřit její pozici, ale zatím neumožňuje aktivně a rychle zjištěný stroj bezpečně zneškodnit. Proto se tým Martina Sasky ze Skupiny multirobotických systémů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze zaměřil na vývoj autonomního systému Eagle.one, který by umožnil do systému Dedrone začlenit robotické bezpilotní prostředky.

 

Díky využití nejnovějších poznatků v oblasti umělé inteligence a inteligentní robotiky tak vznikl systém Eagle.one. Do něj začleněný bezpilotní prostředek automaticky reaguje na alarm systému DeDrone a sám rychle doletí do oblasti, odkud je hlášen výskyt dronu. S pomocí palubních senzorů a umělé inteligence založené na neuronových sítích bezpilotní prostředek existenci narušitelského dronu potvrdí a přesně lokalizuje jeho pozici. 

 

Další fáze představuje zneškodnění vetřelce. S využitím přesného prediktivního řízení dron obranného systému zaujme pozici, která je vyhodnocena jako nejvýhodnější pro použití vystřelovací sítě. Poté se stroj i s uloveným dronem vrací na bezpečné místo přistání.

Na předváděcí akci bylo možné vidět dílčí komponenty vyvíjené technologie včetně ukázek vrhání sítě z manuálně ovládané helikoptéry. "Kořistí" velké hexakoptéry z FEL ČVUT vybavené sítí se stal malý Mavic Air. Autonomní let a vrhání sítě z dronu zatím není uvnitř pražské zástavby z bezpečnostních a legislativních důvodů možné, protože vyvíjený systém na svou certifikaci teprve čeká.

Víc informací o systému Eagle.one najdete zde

 

Libuše Petržílková, Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.