Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Drony v Poslanecké sněmovně ČR

 "Pokročilá obrana proti dronům" se jmenoval seminář uskutečněný 5. září 2022 v Konírně Poslanecké sněmovny ČR. Uskutečnil se pod záštitou poslance Jaroslava Bašty, předsedy podvýboru pro vnější ekonomické vztahy. Akce, na níž promluvili přední odborníci, trvala několik hodin, proto se tu k jednotlivým tématům později detailně vrátím. Zde je prozatím obecná informace o semináři.

 

Už několik let budí fenomén snadno dostupných dronů obavy veřejnosti (navíc ještě usilovně živené bulvárními médii), a tak se objevuje i požadavek obrany proti nim. Současně ukrajinská válka v posledních měsících demonstruje, že jde o významný útočný i obranný prostředek, který zásadně mění povahu budoucích konfliktů. Pravidlo o souboji děl a pancířů, které vzniklo během 19. století ve válečných námořnictvech velmocí, platí i pro drony: na každý útočný prostředek se dříve nebo později objeví protizbraň - a jejich vzájemná interakce stimuluje technický rozvoj. Cílem semináře bylo popsat metody a možnosti obrany proti dronům obecně i situaci v České republice zvlášť.

Na semináři vystoupilo šest odborníků: doc. ing. Martin Saska, Ph.D. ze skupiny multirobotických systémů FEL ČVUT (výzkum a vývoj autonomních prostředků pro obranu proti dronům), Jaroslav Řešátko ředitel společnosti Telink, která je autorizovaným dovozcem dronů DJI a poskytuje služby související s drony (komerční drony a jejich využití), bezpečnostní analytik Martin Koller (obrna proti vojenským dronům), bezpečnostní analytik ing. Jaroslav Štefejc (obrana proti komerčním dronům) a plk. Ondřej Smotlacha ze středočeského Krajského velitelství Policie ČR (využití dronů policií).

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Více z této kategorie: « Našel se další dron Našel se dron »
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:174981 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62679 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:57252 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29523 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more