Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Na venezuelského prezidenta údajně zaútočily drony

Překvapivě stranou větší pozornosti médií zůstal údajný atentát na kontroverzního venezuelského prezidenta Nicoláse Madura 4. srpna. Nezdařený útok měly uskutečnit dva drony naložené plastickou výbušninou. Některé zprávy tvrdí, že šlo o typ DJI Matrice 600, podle jiných byl atentát fingovaný.

K incidentu došlo na velké vojenské přehlídce v Caracasu když měl levicový vůdce země promluvit k vojenským jednotkám a davům. Dokládat to mají videa, na nichž je vidět, jak Madura v proslovu přerušil zvuk dvou nevelkých explozí - zrovna, když říkal, že ekonomická obnova začne. Prezident pohlédl k obloze, ale pokračoval v řeči, mezitím ho však obklopili osobní strážci, rozvinuli jakési neprůstřelné karimatky a vytlačili ho z tribuny. Na oblohu se v tu chvíli podívali i lidé z jeho okolí, nezdá se ale, že by se vyděsili o moc víc, než při zvuku vzdáleného hromu.

Nejasnou představu o situaci dávají i další videa. Na jednom je například vidět, jak část vojáků i davu náhle začne utíkat od tribuny, přestože venezuelská média nabízejí mapky ukazující místa explozí, která situaci na videích neodpovídají: k jednomu výbuchu mělo dojít o celý blok dál, k druhému dokonce o několik bloků dál. Přitom podle záběrů z venezuelských zdrojů vložených do videí s Madurem měl jeden dron DJI Matrice explodovat u zdi jakéhosi domu nebo dokonce na zemi a zjevně daleko od prezidenta. Není proto jasné, proč se Maduro a lidé kolem něj při obou explozích dívali na oblohu nad sebou. Druhý dron - opět na vloženém záběru - vybuchl ve vzduchu na místě bez orientačních bodů, takže to mohlo být natočené kdekoliv.

Nicméně venezuelský ministr vnitra Nestor Reverol sdělil novinářům, že jeden dron explodoval nad prezidentem, druhý před ním. "Venezuelské ozbrojené síly drony zlikvidovaly pomocí elektronických prostředků," dodal. A sám Maduro později událost komentoval slovy: "Drony letěly na mě, ale byl tu štít lásky, který nás ochraňuje. Jsem si jistý, že budu žít ještě mnoho dalších let."

Údajného atentátu obratem využily firmy vydělávající na všeobecném strachu z dronů. "Nastává éra terorismu joysticků, " nechal se slyšet Oleg Vornik, CEO společnosti DroneShield produkující systémy na obranu proti dronům. "Žijeme ve strašné době. Nastává věk teroru prostřednictvím dronů a atentátů proti politikům bude nevyhnutelně přibývat." Naproti tomu představitelé DJI vyrábějící drony Matrice prohlásili, že nemohou za to, co lidé dělají s jejich produkty.

Extrémně levicový prezident Nicolás Maduro je obdivovatel Fidela Castra a snaží se používat i jeho metody. Vládu převzal po svém stejně orientovaném předchůdci Hugo Chavezovi roku 2013 a pokračoval v přeměně Venezuely z demokracie na diktaturu. Znárodňování a radikální reformy přivedly zemi s obrovskými zásobami ropy do hospodářské krize, chaosu a nedostatku prakticky všeho, zatímco opozice, která proti tomu protestuje, je drasticky potlačována. Madura už drží u moci jen armáda a policie a sympatizují s ním pouze nejchudší vrstvy - údajně si jeho odchod přeje 80 procent obyvatelstva.

Mnoho komentátorů proto soudí, že atentát byl fingovaný, aby režimu umožnil vypořádat se se stále rostoucí opozicí brutálněji než dosud. Podle tamního provládního tisku ho ale samozřejmě mají na svědomí nepřátelé venezuelského socialismu působící ze zahraničí.

Sám prezident ale týden po atentátu překvapivě prohlásil, že k jeho vyšetřování pozve do země experty FBI - přestože jeho politika je orientovaná silně protiamericky. Americká strana později konstatovala, že žádné pozvání nepřišlo.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:173217 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:61872 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:54746 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29022 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more