Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Eagle.one: Se sítí na narušitelské drony

Ukázka detekce a zneškodnění dronu pomocí systému Eagle.one byla k vidění 25. července na Císařském ostrově v Praze. Zařízení vzniklo jako výsledek smluvního výzkumu Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, zadaného společností 601 s.r.o., která se zaměřuje na distribuci a instalaci systému Dedrone v České republice. Systém složí pro ochranu objektů nebo akci před možným útokem dronu, nebo proti použití dronu při špionáži a narušování soukromí.

Společnost Dedrone vznikla v německém Kasselu v únoru 2016 jako reakce na rostoucí poptávku po systémech ochraňujících před drony - zaměřuje se na vývoj, výrobu a prodej detektorů přítomnosti dronu ve sledovaném prostoru a na programy pro analýzu informací z těchto čidel. Svůj první produkt uvedla na trh v lednu 2017. Současně přesídlila do San Francisca, zatímco Kassel zůstal jejím vývojovým a výrobním střediskem.

 

"Máme partnery a zákazníky po celém světě, ale severoamerický trh bezpečnostními technologiemi je pro nás klíčový," komentoval tehdy přesun generální ředitel a spoluzakladatel  Jörg Lamprecht. "Lídrem mezinárodního trhu můžeme být jen pokud uspějeme v USA."V listopadu 2016 se partnerem Dedrone stal Deutsche Telecom a její řešení DroneTracker (společně s prvky od dalších společností) zahrnul do svého systému kybernetické bezpečnosti Magenta Security.

 Systém DeDrone sice umožňuje detekovat dron pohybující se v hlídané oblasti a zaměřit její pozici, ale zatím neumožňuje aktivně a rychle zjištěný stroj bezpečně zneškodnit. Proto se tým Martina Sasky ze Skupiny multirobotických systémů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze zaměřil na vývoj autonomního systému Eagle.one, který by umožnil do systému Dedrone začlenit robotické bezpilotní prostředky.

 

Díky využití nejnovějších poznatků v oblasti umělé inteligence a inteligentní robotiky tak vznikl systém Eagle.one. Do něj začleněný bezpilotní prostředek automaticky reaguje na alarm systému DeDrone a sám rychle doletí do oblasti, odkud je hlášen výskyt dronu. S pomocí palubních senzorů a umělé inteligence založené na neuronových sítích bezpilotní prostředek existenci narušitelského dronu potvrdí a přesně lokalizuje jeho pozici. 

 

Další fáze představuje zneškodnění vetřelce. S využitím přesného prediktivního řízení dron obranného systému zaujme pozici, která je vyhodnocena jako nejvýhodnější pro použití vystřelovací sítě. Poté se stroj i s uloveným dronem vrací na bezpečné místo přistání.

Na předváděcí akci bylo možné vidět dílčí komponenty vyvíjené technologie včetně ukázek vrhání sítě z manuálně ovládané helikoptéry. "Kořistí" velké hexakoptéry z FEL ČVUT vybavené sítí se stal malý Mavic Air. Autonomní let a vrhání sítě z dronu zatím není uvnitř pražské zástavby z bezpečnostních a legislativních důvodů možné, protože vyvíjený systém na svou certifikaci teprve čeká.

Víc informací o systému Eagle.one najdete zde

 

Libuše Petržílková, Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:173932 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62207 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:55567 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29238 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more