Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Pozor na Fresnelovu zónu

Dosah ovladačů dronů je předmětem zájmu mnoha jejich amatérských majitelů a tím pádem ani nechybí ve většině prospektů a údajů na e-shopech. Dronaři se pak často bez ohledu na pravidla předhánějí, kam až jim to doletělo - nebo se naopak diví, že se jim stroj odpojil, i když zas tak moc daleko nebyl. Není proto na škodu o šíření signálu něco vědět. Jedním z málo známých faktorů ovlivňujících dosah je takzvaná Fresnelova zóna.

Kupujeme první dron: 05. Drony s GPS

V minulých dílech seriálu jsme si povídali o levných dronech bez satelitní navigace GPS. Dnes postoupíme do vyššího levelu: i se stroji disponujícími přijímačem GPS je možné začít - tedy, pokud na to máte. Létá se s nimi snadněji než bez GPS a nabízejí široké možnosti využití. Vzhledem k cenám se tak ale dá v případě nehody i o hodně přijít.

Kupujeme první dron: 04. Malý, odolný a od zavedené firmy

Už jsme si v předešlých dílech seriálu řekli, proč je dobré, aby náš první dron byl levný, ale nikoliv z druhé ruky. Teď se podíváme na několik dalších požadavků, jejichž splnění začínajícího pilota uchrání od zbytečných zklamání. Důležité totiž je také to, aby něco vydržel, šlo s ním létat i doma a byl od seriózní firmy. Ani kamera neuškodí, i když pro začátek nejspíš bude jen s malým rozlišením.

Kupujeme první dron: 03. Proč má být nový

V našem seriálu o koupi začátečnického dronu jsem si už řekli, proč je dobré začít nějakým levným strojem bez GPS. Tenhle díl bude o tom, kde a jak nakoupit, abychom zamezili riziku, že první dron bude takovým zklamáním, že se stane i vaším dronem posledním. Jinými slovy, proč a jak nepodlehnout zdejší nemoci "levných" a "výhodných" nabídek.

Kupujeme první dron: 02. Proč má být levný?

S prvním dronem je to... no dobře, sice na tak úplně jako s první láskou, ale jako s prvním autem určitě. I proto je výběr důležitý. V minulém díle seriálu jsme si vyjmenovali základní kritéria výběru dronu bez GPS, dneska se zaměříme na první bod: proč vůbec je lepší si jako první koupit stroj nižší cenové kategorie.

Kupujeme první dron: 01. Čím začít

S dotazy, jak a jaký dron koupit, se setkáváme často. Pro začátečníka není výběr jednoduchý, protože rady machrů jsou spíš z jejich pohledu - a často v nesrozumitelné hantýrce. O reklamních textech leckdy platí to samé, navíc občas jde o informace poněkud účelově selektivní (kulantně řečeno) . Zahajujeme proto nový seriál o výběru a kupování dronů pro úplné laiky.

Začínáme s videem: natáčení nad Zvíkovem

Možná poslední letošní den pěkného počasí, a kamarád, který se znal s kastelánem na legendami opředeném hradě Zvíkov - nebylo co řešit. Naložil jsem Phantom 4 a vyrazil získat pár záběrů, na nichž jsem si chtěl vyzkoušet co nejlevnější, nejrychlejší a nejpohodlnější metodu zpracování videa.

Takové to domácí létání

Je neuvěřitelné, jak rychle se věci mění v oboru FPV (“first person view” - tzn pohled v první osobě, pohed pilota přímo z letadla nebo koptéry, přes videosystém s dálkovým přenosem). Ještě nedávno bylo FPV téměř scifi, dnes se běžně létá FPV stylem doma v obýváku kolem lampy, po schodech do sklepa a zase zpět, případně skrz umělé překážky, snadno zhotovené třeba z kartonu. Pod stolem, pod židlí, z okna ven do dvora a zase zpátky …. cokoliv vás napadne. 

Prevence nehod multikoptér: 3 Jak se ve vzduchu neztratit sám sobě

Minulý díl seriálu byl věnovaný nehodám způsobeným chybnou orientací, ať už při vizuálním sledování nebo při létání pomocí obrazu z palubní kamery (FPV). Vycházel spíš ze zkušeností profesionálů, proto přidáváme další díl zaměřený na amatérské majitele běžných komerčně dostupných dronů.

Prevence nehod multikoptér: (2) Letěl jsem, neviděl jsem, spadl jsem

Druhým dílem pokračuje seriál Mirky Paškové o nebezpečích číhajících na drony a jejich operátory - tentokrát se týká nehod způsobených ztrátou orientace. Je psaný především z pohledu profesionálního provozovatele, to ovšem neznamená, že tam nenajdou cenné informace i majitelé levnějších "konfekčních" dronů. Speciálně pro ně bude pak určený následující díl seriálu týkající se orientace při letech amatérských strojů.

Prevence nehod multikoptér (1): Záludné létání v mrazivém počasí

Jaro lákalo k létání, teď se ale zima vrátila a vypadá to, že hned tak neodtáhne - na horách dokonce i s vydatnou sněhovou nadílkou. Přesto není nezbytně nutné ukládat drony zpět do skříní k zimnímu spánku. První díl seriálu o nehodách dronů od Mirky Paškové z firmy Robodrone radí, jak si vychutnat pohled z výšky i na promrzlou krajinu a při to dron neroztřískat o zem, nebo nedejbože o lyžaře

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS