Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Začínáme s videem: natáčení nad Zvíkovem

Možná poslední letošní den pěkného počasí, a kamarád, který se znal s kastelánem na legendami opředeném hradě Zvíkov - nebylo co řešit. Naložil jsem Phantom 4 a vyrazil získat pár záběrů, na nichž jsem si chtěl vyzkoušet co nejlevnější, nejrychlejší a nejpohodlnější metodu zpracování videa.

Pár zkušeností a postřehů, které jsem při tom posbíral, se třeba mohou hodit i jiným, především těm, kdo začínají. Proto jsem je tu shrnul a přidal k nim pár fotografií z vydařené akce. K videu, které z toho nakonec vzniklo, je odkaz na konci textu.

Pro většinu majitelů dronů je kýženým výstupem letu video - které ale představuje podstatně náročnější útvar než statický snímek a má ve srovnání s ním několik nevýhod. Prosté porovnání návštěvnosti na facebooku ukáže, že fotografie jsou atraktivnější - nejspíš proto, že na ně stačí jediný pohled, zatímco video vyžaduje na sledování chvíli času a určitou pozornost. Nesestříhaný nebo jen ledabyle poskládaný pohyblivý obraz proto je většinou atraktivní nanejvýš pro svého autora.

Editace videa ale je docela zdlouhavá, pracná a někdy i nákladná záležitost, což může být poněkud odrazující. Hledal jsem proto možnost, jak získat aspoň trochu použitelný výsledek s minimálními prostředky a vynaložením času.

 

Ukázalo se, že vůbec první předpoklad ke "koukatelnému" videu je jít do akce už s určitou představou výsledku - tj. s jakýmsi autorským záměrem. Nemusí to mít zrovna děj, ale přinejmenším řazení záběrů, časová posloupnost, dynamika střihu atd. by měly diváka udržet v pozornosti od začátku až do konce.

Ještě lepší je, když máte před letem připravený alespoň seznam záběrů, které chcete na výsledném videu mít.

Úplně nejlepší samozřejmě je již hotový scénář. Nemusí být nijak podrobný a když natočíte víc, než předepisuje, tím lépe. Zjistit při editaci, že by se tam hodil ještě nějaký záběr, je mnohem horší.

I při nejlepší přípravě se často až u počítače ukáže, co mělo být jinak. Pokud je možnost se na "místo činu" vrátit, musí to být co nejdřív, protože jiná barva listí, jiné světlo atd. vypadají na sousedních záběrech dost divně.

Na stříhání pochopitelně musí být patřičný program, což je buď drahé (zvlášť od doby, kdy největší hráči na trhu software jen pronajímají), nebo nelegální (asi víte, co tím myslím). Šel jsem na to jinak a vybral k vyzkoušení Windows Movie Maker, který je zadarmo ke stažení na stránkách Microsoftu.

S WMM pochopitelně další díl Avatara nevytvoříte, ale jestli chcete snadno, rychle a zadarmo udělat krátký videoklip, je to docela dobré řešení. Proto se na stránkách DroneWebu k tomuhle programu někdy vrátím podrobněji, tady se zatím spokojím s konstatováním, že pro začátečníka to je dobrá volba, nad kterou se může nejen procvičit ve střihu, ale i rozhodnout, jestli do toho půjde dál  - a teprve pak investovat čas i peníze.

Paradoxně větším problémem než obraz je zvuk. Hodně dělá doprovodná hudba (stahoval jsem z legálně použitelných skladeb, které nabízí YouTube). Důležitý je nejen výběr podle požadované nálady snímku, ale i takový střih videa, který by "sednul" do rytmických a melodických přechodů skladby. A samozřejmě musí s délkou skladby nebo její části korespondovat délka záběru nebo celého klipu.

Ještě náročnější je doprovod mluveným slovem, zvlášť pokud se má skloubit s hudbou. V nejjednodušším případě se dá nahradit titulky. Jiné snadné řešení představují záběry na mluvící osobu vhodně vložené mezi záběry jen s hudbou. Pokud vidíte bezprostředně mluvícího člověka v akci, tak případné nedostatky v projevu nevadí - podobně jak když k vám v reálu mluví někdo, kdo při tom dělá něco jiného: také hledíte spíš na obsah než na formu.

Přidávat zvlášť pořízený mluvený komentář do záběru a mixovat ho ještě ke všemu s hudbou, je podstatně náročnější na um i vybavení. I jinak dobré záběry se přitom  dají amatérským provedením úplně zabít (tím spíš, že zdaleka ne každý autor má moderátorské vlohy), proto se bez toho pro začátek raději obejdeme.

Video najdete níže, nebo na tomto odkazu. K dokonalosti má hodně daleko - záběry jsou moc dlouhé, střihy mohly být trochu dřív nebo trochu později, hudba do nich ne vždy sedne atd., atd..- o tom, že poslouchat sám sebe je někdy utrpení, ani nemluvě.

Slibuji, že příště to bude lepší - ale i tak video názorně demonstruje všechno, o čem jsme si tady povídali. Postupně se ke každému z těch témat vrátíme podrobněji.

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnosobota, 30 prosinec 2017 13:20

Video

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

1 komentář

 • ptc
  ptc 2. 1. 2018 11:59 Odkaz Komentáře

  Nechci delat kverulanta, ale kdyz vydam clanek o pravnich aspektech letani s dronem, tak by ve vedlejsim clanku nemely byt fotografie a video, ve kterem pilot Phantomu dane predpisy zcela prokazatelne porusuje.

  Kampak se podelo 100m horizontalne od jakekoliv budovy kdyz si to Phantom zamiril primo nad Zvikov ?

  Kdyby se "inteligentni" baterie rozhodla za letu vypnout nebo doslo k jine zavade, skoncil dron bud na strese, nebo na nadvori.

  Stejne tak platne predpisy porusuje naprosta vetsina videi na YT natocenych z dronu. Pak se divime, ze zakonodarci vymysleji zakazy - kdyz je na Youtube k videni nekolik preletu Prazskeho hradu, Karlova mostu i Staromestskeho namesti.

Pro psaní komentářů se přihlašte