Informační portál o světě bezpilotních prostředků

S dronem nad hrady a kostely

Drony jsem si pořídil (a zkoušky na Letecké práce udělal) hlavně kvůli fotkám do svých knih, protože dost přírodních útvarů, památek a dalších zajímavých objektů ze země kvalitně nevyfotíte, jindy mohou být pohledy z výšky příjemným ozvláštněním. Zatím poslední mé knihy byly o kostelech a o hradech, takže měl dron (většinou DJI Mavic 2) obzvlášť hodně práce. Uvědomil jsem si přitom, že je škoda tu jen psát o dronech, ale nemít na webu ukázky výstupů z kamery, tak pár fotek přidávám. Časem tu budou i jiné snímky pořízené ze vzduchu nebo odkazy na videa.

K čemu jsou šedé filtry

Hodně nových majitelů dronů nakupuje takzvané neutrální šedé filtry - a teprve pak se ptá, k čemu jsou vlastně dobré. A protože není špatné takové věci vědět už před nákupem, vznikl tenhle článek.

Outdoorové kamery nejen pro drony

Miniaturní odolné kamery, kterým se říká outdoorové, sportovní nebo akční, se používají u amatérských konstrukcí dronů, někdy i při FPV létání a v závodních dronech. Mají pár zajímavých vlastností, kterými kamery vestavěné do dronů leckdy nedisponují (odolnost, širší obrazový úhel objektivu, schopnost současně zaznamenávat video i fotografie, větší nabídka záznamových režimů a podobně), takže nebude na škodu se podívat na  momentální špičku nabídky.

Hasselblad X1D 4116 Edition: Rolls Royce mezi fotoaparáty

Fotoaparáty Hasselblad jsou kultovní přinejmenším od časů programu Apollo - ano, to jsou ty nepřekonatelné přístroje, co se jich pár povaluje na Měsíci. Legenda se spojila s legendou poté, co značku Hasselblad koupila dronařská jednička DJI. Když se mi naskytla možnost jeden z nových produktů DJI/Hasselblad vyzkoušet, nešlo odolat - tím spíš, že i cenou tohle nejsou přístroje pro tuctové fotografy.

Otazníky kolem nové kamery pro Yuneec Typhoon H

Hexakoptéra Yuneec Typhoon H je dron s pozoruhodnými schopnostmi za velmi příznivou cenu, určený především pro náročnější filmovou práci. O to nepříjemnější bylo, že jeho kamera CGO 3+ nepatřila k nejlepším. Nyní svitla naděje: Yuneec uvádí novou kameru C23 určenou právě pro Typhoon H. Je to naděje oprávněná?

Minikamera s vysílačkou pro trpasličí drony

Dron bez kamery a videopřenosu není to pravé - a při závodění, FPV létání a filmování to ani nejde. Skutečným trpaslíkem mezi kamerami je Eachine TX navíc integrovaná s vysílačem videosignálu. Nejčastěji je k vidění na minidronu Tiny Whoop, ale prodává se i samostatně.

Není kamera jako kamera

Jedním z hlavních důvodů masového rozšíření multikoptér v posledních letech je jejich schopnost nést kameru. Ovšem není kamera jako kamera - parametry palubní kamery do značné míry předurčují (nebo omezují) možnosti využití stroje. Je proto dobré se umět v nabídce orientovat.

Mobius ActionCam: Malá a lehká kamera

Většina outdoorových minikamer vypadá na pohled stejně jako jejich pravzor GoPro, jsou ale i výjimky, kdy výrobci šli vlastní cestou. K těm nejzdařilejším a nejrozšířenějším patří sportovní minikamera Mobius. Pro své malé rozměry a nízkou hmotnost je mezi operátory dronů velmi oblíbená

Lamax Action X8 Electra: minikamera s bohatou výbavou

Miinikamery GoPro jsou pro využití v dronech klasika, nevýhodou je vysoká cena. Existuje však řada  podstatně levnějších kamer s prakticky stejnými rozměry i výstupními konektory, jimiž je lze snadno nahradit. Do této  kategorie patří také Lamax Action X8 Electra, která se prodává za 3790 Kč.

GoPro: příběh adrenalinové revoluce

Když se v mobilech objevily kamery, na éru natáčení všeho a všemi bylo zaděláno - ale ještě ne docela. Velkou mediální revoluci dovršila až kamera GoPro, která se dostane i tam, kde mobil nepřežije. Civilizace posedlá adrenalinem od té doby žije záběry, jaké si ještě před deseti lety nedovedl nikdo ani představit. Kamery GoPro se také pochopitelně staly nejčastěji využívaným typem v lepších dronech.

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS