Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Skládací minidron Syma W3. 1. díl: Vybalujeme a nabíjíme

Výrobci laciných dronů se objevují a zase zanikají, někteří ani nemají jména, ale je tu jedna výjimka: firma Syma. Už to, že se drží na trhu dlouhou řadu let, dává určitou záruku každému, kdo to chce s létáním zkusit, nebo pořídit dítěti hračku, ale nechce do toho pro začátek zbytečně moc investovat. Nyní Syma přichází s malým skládacím dronem W3, který už na první pohled nezapře podobnost s úspěšnou řadou Mini od DJI - ale za relativně nízkou cenu 7990 Kč. Co konkrétně za ty peníze dostaneme?

Na cestě do obchodů je minidron DJI Mini 3

Už je to tu zase: "úniky informací" o připravovaném dronu DJI mini 3, nebo také mini pro, případně mini 3 pro. Na úniky informací už asi věří jen ten, kdo věří i na Ježíška; ale k téhle formě reklamy už společnost DJI vypustila i oficiální videa. Každopádně je na nový dron hodně lidí zvědavých, pojďme se tedy podívat, s čím prý novinka přijde.

Testujeme DJI FPV

Neobvyklý stroj DJI FPV vzbudil rozruch už proto, že se nepodobá ničemu, co z konstrukčních kanceláří dronařské jedničky zatím vzešlo. Jak už název napovídá, má sloužit především ke sportovnímu létání, v mnoha ohledech ale má spíš parametry "rekreačních" dronů - a cenu, kterou by jako lidovou neoznačil ani největší optimista. Také recenze vyznívaly dost nejednoznačně, takže jsem byl zvědavý, k čemu se hodí doopravdy.

Podvodní dron Gladius Mini. Díl 3: V přírodních vodách

Minule jsme viděli jak si podvodní dron Gladius Mini vede v bazénu a dopadlo to k naprosté spokojenosti. Nastal tedy čas vypustit ho pod vodu v přírodě, konkrétně do několika zatopených lomů - nejdřív v zimě pod led a pak i v létě. Kupodivu se ukázalo, že mezi lomem a bazénem je nezanedbatelný rozdíl. Ale hlavně: je obrovský rozdíl mezi ovládáním létajícího dronu a dálkově ovládané ponorky.

SkyWatcher LARK: další levný skládací dron s kamerou a GPS

V testovacím hangáru DroneWebu přistál další relativně levný dron podobný skládacím strojům Mavic od DJI: SkyWatcher LARK 4K GPS. Jméno SkyWatcher není tak úplně neznámé, protože se pod touto značkou už nějaký čas objevují laciné drony pro nenáročné uživatele. V tomto případě ale jde o model s vyššími ambicemi: kromě GPS disponuje i bezkartáčovými motory a dalšími vymoženostmi sugerujícími, že jde o něco lepšího. O to zvědavější jsem byl, co předvede v terénu.

Autel EVO II Pro: momentální špička ve své kategorii

Toho času dominující výrobce komerčních dronů DJI se propracoval do pozice nápadně podobné Microsoftu: svého postavení si užívá způsobem, který dost lidí štve. Nechybí proto ani snahy o konkurenci. Z řady více či méně neúspěšných pokusů mu přebrat zákazníky se začíná vydělovat jeden nadějný. Autel EVO II Pro nejen že je v mnohém srovnatelný s DJI Mavic 2 Pro, ale v některých ohledech ho i předčí.

Právě vyšel kompletní průvodce světem dronů

Nakladatelství Grada právě uvádí na trh knihu "Drony: kompletní průvodce včetně přehledu nové legislativy". Není to sice první česká publikace o dronech, ale od těch předešlých se liší v několika zásadních věcech. Především nejde jen o suchý popis, ale i o vyprávění, jak ke svým zkušenostem přišel autor, protože cizími chybami se člověk učí nejlépe a nejlevněji. Kniha také vidí drony v širších souvislostech (včetně jejich významu jako úvodu do přicházejícího světa robotiky a Průmyslu 4.0) a seznamuje s novou legislativou i jejími praktickými důsledky pro majitele dronů.

Syma X30: Levný trpaslík, co hodně umí

Na první pohled tahle věc vypadá skoro jako úspěšné drony Mavic Mini a Mini 2: malá a skládací, dokonce je tu i nepřehlédnutelná podoba v designu. Ale na rozdíl od produktů DJI nestojí ani 10 ani 13 tisíc ale jen něco málo přes 4 tisíce. Ani to by ještě nebylo nic zvláštního, protože levných a nekvalitních napodobenin je spousta - jenže tenhle stroj toho umí docela hodně. Jmenuje se Syma X30.

Minidron Syma X26: zábavné létání vždycky a všude

Létat s výkonným a drahým kamerovým dronem je dobré, ale nejde to vždycky. Popravdě, pokud to nemáte jako zaměstnání, tak to jde hodně málo. A přece by nebylo špatné si zalétat, kdykoliv a kdekoliv vás to napadne, třeba jen jako relax mezi prací nebo studiem. Není to ostatně jen záležitost zábavy - i řízení dronu vyžaduje soustavné udržování kondice, stejně jako řízení čehokoliv jiného. A právě na to se hodí Syma X26.

SJRC F11 a Z5: Nejlevnější skládací drony s kamerou

Malý skládací dron s kamerou GPS a dalšími pokročilými funkcemi, který stojí sotva 9000 korun a přitom disponuje mnoha vymoženostmi dražší konkurence, samozřejmě nemůže zůstat bez povšimnutí. Je to i případ stroje s nepoetickým jménem SJIRC F11 za pouhých 8990 Kč a jeho ještě levnější verze Z5 v ceně okolo 5 tisíc korun. Takže jsme je nemohli nevyzkoušet.

Syma X57: dron místo míče

Zatímco většina výrobců levných dronů se na trhu dlouho neudrží, díky celkem vyrovnané kvalitě produkce představuje firma Syma výjimku potvrzující pravidlo. Přinejmenším stejně obdivuhodný je počet typů, které za více než 10 let své existence představila. Většina těch starších se jeden od druhého moc neliší, poslední dobou se ale v čínském Guandongu odvázali a přicházejí i s méně obvyklými řešeními. Jednou z těchto inovací je model Syma X57.

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS