Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Minidron Syma X26: zábavné létání vždycky a všude

Létat s výkonným a drahým kamerovým dronem je dobré, ale nejde to vždycky. Popravdě, pokud to nemáte jako zaměstnání, tak to jde hodně málo. A přece by nebylo špatné si zalétat, kdykoliv a kdekoliv vás to napadne, třeba jen jako relax mezi prací nebo studiem. Není to ostatně jen záležitost zábavy - i řízení dronu vyžaduje soustavné udržování kondice, stejně jako řízení čehokoliv jiného. A právě na to se hodí Syma X26.

 

Už jsem tu asi párkrát zmínil, že mám slabost pro malé drony s dokonale zakrytými vrtulemi, protože se s nimi dá bezpečně létat prakticky všude. Nedávno jsme se tu s jedním takovým dronem seznámili: miniaturní Syma X57 tohle všechno splňovala. Společně s ní jsme od firmy RCobchod dostali k testování velmi podobný stroj SymaX26. Oba mají všechny charakteristiky hračky, takže nepotřebují žádné registrace

X26 se od X57 liší prakticky pouze designem - také je malý, má kryté vrtule a disponuje čtyřmi senzory po obvodu, které reagují na pevné předměty. Stejně jako v případě X57 neslouží ani tak k vyhýbání se překážkám, jako spíš k tomu, aby ho bylo možné ovládat pomocí gest, nebo s ním dokonce tímto způsobem hrát něco na způsob házené. Díky ceně 1499 Kč jde o zábavu velmi dostupnou.

 

 

obr.: Krabice s dronem Syma X26

 

Stejně jako v případě X57, ani tady toho v krabici moc není: dron, ovladač, náhradní vrtulky a USB konektor nahrazující nabíječku. A samozřejmě návod - na rozdíl od návodů u většiny současných produktů (nejen dronů) příjemně podrobný a naprosto dostačující.

 

 

obr.: Syma X26

 

Droník mů půdorys 130 x 130 milimetrů, takže ho můžete mít sebou prakticky všude. Na rozdíl od X57 není kryt vrtulí obdélníkový, ale opisuje obvod vrtulí, takže stroj vypadá mnohem elegantněji. čidla jsou v mezerách mezi vrtulemi. Akumulátor s kapacitou 380 mAh vystačí jen na pár minut létání, ale pro občasné kondiční nebo rekreační lety to úplně stačí.

 

 

obr.: Ovladač minidronu Syma X26. Popis ovládacích prvků naznačuje, co všechno dron umí

 

Ovladač X26 se od vysílačky X57 sice dramaticky liší, zato je ale nápadně podobný ovladačům jiných dronů Syma. Na první pohled tu je ovládacích prvků nápadně málo - ale jen proto, že některé funkce jsou integrované do joysticků.

 

 

obr.: Před startem

 

Díky krytům vrtulí se dá s X27 bezpečně létat jak v interiéru, tak za příznivého počasí i venku. Poslouchá na slovo a když stlačením pravého joysticku přepnete na rychlý režim, umí být i velmi živý. Pokud ujíždí do stran, dá se vytrimovat stiskem levého joysticku. Ovládání gesty už jsem zmínil.

 

 

obr.: Ve vzduchu

 

Trochu problém ovšem je, že jsem nevěděl, jak senzory a nejspíš to ani nejde, takže v prostředí s mnoha překážkami stroj "neví" jestli reagovat na povely ovladače nebo informace z čidel. V takových podmínkách se chová poněkud nevyzpytatelně, ale díky ochraně vrtulí nic nehrozí jemu, ani lidem.

 

 

obr. syx26-07: Testování se neobejde bez přísné kontroly nestranného pozorovatele

 

Sečteno a podtrženo: Syma X26 je malá a spolehlivá, takže za poměrně málo peněz nabízí hodně zábavy. Může se hodit i jako stroj pro dítě nebo začátečníka, případně pro kondiční létání, když to zrovna nejde s dražším modelem.

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnopátek, 23 duben 2021 19:13
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte