Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Syma X30: Levný trpaslík, co hodně umí

Na první pohled tahle věc vypadá skoro jako úspěšné drony Mavic Mini a Mini 2: malá a skládací, dokonce je tu i nepřehlédnutelná podoba v designu. Ale na rozdíl od produktů DJI nestojí ani 10 ani 13 tisíc ale jen něco málo přes 4 tisíce. Ani to by ještě nebylo nic zvláštního, protože levných a nekvalitních napodobenin je spousta - jenže tenhle stroj toho umí docela hodně. Jmenuje se Syma X30.

Zatímco výrobci laciných dronů se objevují a zase mizí, Syma se drží na trhu překvapivě dlouho. Má na to strategii, která by se dala pojmenovat "zlatá střední": žádné revoluční novinky ani profesionální výkony, ale tvrdošíjný pochod po cestě vyšlapané jinými - a hlavně ceny, které drony zpřístupňují i méně movitým zájemcům.

Do říše kapesních dronů vybavených GPS už se Syma pokusila vtrhnut už jednou prostřednictvím modelu W1, ale nedopadlo to úplně nejlépe, jak jsme popsali tady. Bude  Syma X30 lepší?

 

 

obr.: Podoba X30 s minidrony od DJI je nepřehlédnutelná

 

Podoba Syma X30 s Mavic Mini a Mini 2 je nepřehlédnutelná, podobný je dokonce i ovladač. V balení pak ještě najdete jednoduchou USB nabíječku, náhradní vrtule a ochranné oblouky (i když tak jednoduché, že spíš symbolické). V e-shopu firmy RCobchod, která stroj DroneWebu k testům zapůjčila, se prodává za 4190 korun.

Syma X30 je vybavená GPS a z toho vyplývajícími automatickými režimy, z nichž asi neužitečnější je automatický návrat na místo startu. Dá se také ovládat gesty. Kromě toho má spodní kameru pro kontrolu pozice, nedisponuje ale senzory překážek. Podrobné specifikace najdete tady.

 

 

obr.: Ovladač se smartphonem a ovládací aplikací

 

Hlavní kamera na přídi je natáčecí podle horizontální osy a umí nahrávat v rozlišení 4K. Víc jsem o ní nezjistil ani na webu výrobce, ale už podle jejích rozměrů je zřejmé, že ty v Mavic Mini a Mini 2 toho asi dokážou víc. Soubory se nahrávají na paměťovou kartu, kterou si ale musíte pořídit zvlášť. Vkládá se do štěrbiny na břiše dronu, a to tak, že dost obtížně. Ještě hůř se dostává ven; mě se to povedlo až pomocí kombinace pinzety a kleští.

 

 

obr.: Příďová kamera se může natáčet

 

Tak jako většina spotřebních dronů se ani Syma X30 neobejde bez smartphonu, na který si musíte nahrát ovládací aplikaci Syma Air. Prostřednictvím QR kódu v návodu se mi to povedlo rychle a bez problémů. Spojení mezi ovladačem a telefonem se děje bez drátů jen prostřednictvím WiFi, kterou si stroj vytvoří. I tady šlo všechno hladce. Ovládací aplikace pak názorně provede přípravou k letu, na displeji se vzápětí objeví obraz z příďové kamery a je možné jít do vzduchu.

 

 

obr.: Obrazovka ovládací aplikace Syma Air

 

Letošní květnové počasí připomínalo spíš říjen a malé startovací okno mezi vichry, dešti a mými pracovními povinnostmi se otevřelo zrovna, když jsem byl v Praze. Z parku (zcela prázdného, nicméně pod dohledem udavačů z oken) mě už dřív vyhnala městská policie a jít na vzdálenější lokalitu znamenalo riskovat další zhoršení počasí. A tak jsem minidron odnesl na malý betonový dvorek mezi vysokými domy, kde moc satelitů GPS na obloze nebylo - ale proč to nezkusit.

 

 

obr.: Start na betonovém dvoře mezi domy

 

Po zkušenostech s W1 jsem měl z létání ve stísněném složitém prostoru (ještě ke všemu bez GPS a za soumraku, kdy se neměla moc čeho chytit ani spodní kamera) docela obavy, X30 ale poslouchal jak hodinky. Stroj má bezkartáčové motory, které jsou vzhledem k jeho rozměrům celkem výkonné, takže se - na rozdíl od mnoha jiných produktů Syma - nebojí ani větru. Údaje o dosahu vysílače jsem nenašel, ale a u dronů téhle kategorie doporučuji neriskovat. Výrobce tvrdí, že akumulátor udrží dron ve vzduchu skvělých 27 minut, ale i při hodně nenáročném létání na dvorku to bylo o dost méně.

 

 

obr.: Ve vzduchu

 

Už jsem naznačil, že od kamery jsem toho moc nečekal, nicméně výsledek byl příjemným překvapením. V dobrém osvětlení dělala snímky celkem ostré, v šeru to bylo trochu slabší (zejména blízké objekty byly lehce rozmazané). Sklenutí po stranách snímků naznačuje, že objektiv má velmi krátkou ohniskovou vzdálenost.

 

 

obr.: Ukázka snímků z příďové kamery pořízených za večerního šera

 

Když to shrnu, tak mi nezbývá než konstatovat, že Syma X30 je zatím to nejlepší, co jsem v téhle cenové kategorii viděl. Začínající zájemce nebo dítě v ní může najít laciný dron, který toho poměrně dost umí a dá se na něj spolehnout. Jinak řečeno: na rozdíl od jiných levných strojů neotráví, nenaštve ani neodradí, ale nabízí dobrou zábavu - a případně může být i úvodem do světa dražších a výkonnějších modelů. Přitom vzhledem k doslova kapesním rozměrům a skládací konstrukci ho můžete brát sebou kamkoliv.

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnoúterý, 17 květen 2022 09:04
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte