Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Test dronu Autel EVO II. Díl 1: Autel proti Mavikům

Úspěch komerčních dronů řady Mavic od DJI svádí mnoho výrobců k napodobování. Často jde o laciné hračky mající se vzorem podobný jen design, které odletí se do neznáma, nebo se odeberou do silikonového nebe po několika málo startech. Firma Autel Robotic to ale vzala vážně a usmyslela si Mavic 2 Pro ve výkonech nejen dohnat, ale i předehnat. DroneWeb dostal možnost vyzkoušet, jestli se jim to prostřednictvím dronu Autel EVO II opravdu podařilo.

 

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL TESTU

O společnosti Autel Robotics a jejích dronech jsme tu už jednou psali (článek si můžete přečíst zde), teď nám ale firma RC Profi zapůjčila stroj Autel EVO II k otestování. Tenhle dron někteří recenzenti nazvali "zabiják maviků", uvidíme tedy, jestli opravdu vedoucí postavení DJI nějak ohrožuje - a hlavně jestli stojí za to do něj investovat. Protože nebudeme si nic namlouvat: každá firma, která příliš suverénně ovládne trh, nemá jen obdivovatele, ale i kritiky, kteří vítají sebemenší náznak úspěšné konkurence. Není to jen případ Microsoftu; DJI se v této pozici ocitl také.

 

Konkurenční boj

Podobnost mezi Autel EVO II a DJI Mavic 2 není jen ve vnějších tvarech, ale i v tom, že se na trhu vyskytuje v několika mutacích: EVO II 6K, EVO II 8K a nakonec EVO Dual, který má do optické kamery integrovanou kameru termální (s rozlišením 640x512) a je určený spíš profesionálům. U všech verzí výrobce uvádí maximální dosah ovladače v normě FFC 9 km (v EC 5 km). Z následující tabulky jsou patrné hlavní rozdíly. Týkají se především kamer a rozměrů displeje na ovladači.

 

parametr:                          EVO II - - EVO II Pro - - EVO Dual

senzor:                           1/2", 48 mpx - 1", 20 mpx - 1/2", 48 mpx

FOV:                                    79o     -       82o             -        79o

světelnost:                          f/1,8      -    f/2,8 až 11    -       f/1,8

video:                   8K (7680x4320) - 6K (5472x3076) - 8K (7680x4320)

optický zoom:                     4x        -         3x             -        4x

digitální zoom:                    8x       -          8x            -         8x

displej:                         2,26" OLED - 3,26" OLED - 3,26 OLED

cena v Česku:             35 990 Kč/* -    42 990 Kč   -          xx /**

 

/* v balení combo (2 aku, transportní kufřík) 39 990 Kč

/** Na českém trhu jsem verzi Dual nenašel

 

Snahu konkurovat DJI prozrazuje složení řady EVO II Series: je tu levnější model srovnatelný s Mavic 2 Zoom, dražší model jako obdoba Mavic 2 Pro a profi model s termální kamerou, jako obdoba Mavic 2 Enterprise.

Cenově ovšem model EVO II vychází o několik tisíc korun dráž než srovnatelný Mavic 2 Zoom, a EVO II pro dráž než obdobný Mavic 2 Pro. Jenže všechny stroje od Autelu mají v kamerách optický zoom a ještě ke všemu výkonnější: v modelu EVO II je čtyřnásobný, v EVO II Pro je trojnásobný (Mavic 2 Zoom má dvojnásobný, Mavic 2 Pro žádný)

 

.

obr.: Rozdíl mezi verzemi Autel Evo II spočívá především v kamerách

 Důležitý je rozměr snímacího čipu: u levnější varianty EVO II má 1/2" (Mavic 2 Zoom má 1/2,3"), u dražší varianty EVO II Pro je coulový, tedy stejný jako u DJI Mavic 2 Pro. Zajímavé je rozlišení čipu, protože levnější Autel EVO II má 48 mpx oproti 12 mpx Mavic 2 Zoom. Tedy na první pohled propastný rozdíl - ovšem oba vyšší modely EVO II PRO a Mavic 2 Pro mají shodných 20 mpx. Je všeobecně známo, že zvyšování koncentrace pixelů na malé ploše zhoršuje kvalitu výstupu, zdá se tedy, že oněch 48 mpx je spíš marketingový tah. Nepřímo to naznačuje i nižší počet pixelů na čipu u dražšího a lépe vybaveného modelu EVO II Pro.

Impozantně u dronů EVO II vyhlíží rozlišení videa 6K a 8K, protože oba konkurenční modely od DJI mají "jen" 4K. Otázka ovšem je praktické využití, protože i velké televizní stanice stále ještě pracují s FullHD.

Stroje EVO II jsou nepřehlédnutelně těžší než obdobné drony Mavic (okolo 1200 gramům oproti 905, resp. 907 gramům, především ale mají menší "ekosystém" doplňků. Především jsem tu nenašel možnost nahradit při ovládání mobil kompaktním ovladačem vybaveným velkým displejem nebo aspoň samostatným monitorem.

Podrobné specifikace najdete na webu Autel Robotics Inc. zde.

 

Vybalujeme

Stroj, který jsme od RC Profi dostali k otestování, je základní provedení EVO II v základním balení. Což konkrétně znamená bednu s dronem (včetně jedné baterie v trupu), ovladačem, nabíječkou, dvěma náhradními vrtulemi, spojovacími kablíky a návody (ve skutečnosti jen Quick Start, takže jsem si okamžitě stáhnul pořádný návod z webu Autel Robotics).

 

 

obr.: Pohled do krabice

 První, čeho si asi člověk všimne, je, že i když papírově nejsou rozdíly v rozměrech a hmotnosti oproti Mavic 2 velké, dron působí dost robusně. Nejspíš na tom má podíl i sytě oranžová barva celého stroje, což je ale zase výhoda, kdyby bylo potřeba stroj hledat. I tak bych jím ale do hlavy dostat nechtěl. To je mimo jiné jeden z důvodů, proč dát přednost balení combo: bez přepravního kufříku by se s Autel Evo II asi necestovalo moc dobře.

Firemní materiály mluví o tom, že ovladač je vybaven barevným displejem, na němž je vidět totéž co na ovládací aplikaci, tedy obraz z palubní kamery a telemetrii. Ovšem řídit podle něj dron by asi nebylo snadné, protože ten displej je dost malý. Bez smartphonu se tedy většinou neobejdete.

Malý je totiž celý ovladač, dokonce tak malý, že se z něj mají vyklopit jakési nástavce pro lepší držení. Smartphone se upevňuje do držáku mezi anténami na přední straně ovladače. Ovládací prvky se významně neliší od konkurenčních maviků.

 

obr.: Ovladač Autel EVO II

Protože je systém dronu závislý na smartphonu, je třeba si stáhnout ovládací aplikaci Autel Explorer. Velmi jsem ocenil, že na rozdíl od aplikací DJI to šlo rychle a bez vyzvídání.

Teď už by tedy bylo možné odstartovat - jenže mi plány zkřížil Klaus. Nikoliv onen politik, ale atmosférická porucha stejného jména, takže pokračování testu bude následovat až po Klausovi.

 

Jan A. Novák

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL TESTU

Naposledy změněnoúterý, 16 březen 2021 17:50
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte