Informační portál o světě bezpilotních prostředků

FIMI X8 SE 2020: Za málo peněz celkem slušná muzika

Čínská firma Xiaomi je známá jako výrobce mobilů, od roku 2014 ale je její součástí také skupina FIMI, která ze zaměřila na vývoj spotřebních dronů. Její zatím nejnovější produkt je model FIMI X8 SE 2020, který se designem podobá dronům Mavic od DJI, ale cenou míří na méně movité zájemce. Bylo proto zajímavé prozkoumat, co všechno zákazník za poměrně příznivou cenu dostane.

 

Dron FIMI X8 SE 2020 zapůjčila DroneWebu k otestování firma RCProfi, v jejíž nabídce ho lze koupit za 15 990 Kč (nebo v balení combo za 18 990 Kč). Nejde ho tedy porovnávat s podstatně dražšími drony DJI Mavic 2, Mavic Air 2, nebo Autel EVO II, přestože rozměry a designem se jim podobá.

Podrobné parametry najdete zde.

 

Vybalujeme

 

obr: První pohled do krabice

 

V krabici základního balení je jen dron s jednou baterií, ovladač, nabíječka, nezbytné kablíky a dvojice náhradních vrtulí. Stroj váží 765 gramů, má skládací ramena i vrtule a ve složeném stavu (73 x 106 x 204 mm) je velmi kompaktní. Vzhledem k prakticky obdélníkovému půdorysu by asi nebyl problém na něj vyrobit přepravní pouzdro, brzy jsem ale zjistil, že moje koupené pouzdro na Mavic 2 mu sedne jako ulité. Z hlediska rozměrů, hmotnosti a tvaru tedy ideální stroj na jakékoliv cesty, včetně pěších výletů.

 

obr: Pouzdro od Mavic 2 dronu FIMI padne jako ulité

 

FIMI: první dojmy

Trochu překvapí, že nohy na ramenou motorů jsou velmi krátké - tak krátké, že i na rovné ploše se kamera téměř dotýká podkladu. V přírodě se ale rovné plochy moc nevyskytují, což jsem pro jistotu řešil vyhrabáním malého důlku pro kameru před každým startem...

Na spodní straně dronu je vidět čidla ultrazvukového a optického antikolizního systému, které slouží k automatickému startu i přistání a k udržení stabilní pozice. Přední maska se tváří jako kryt horizontálních senzorů - ale opravdu jen tváří, protože ty dron nemá, takže je třeba se obezřetně vyhýbat překážkám.

 

obr: Kvůli krátkým nohám musí být startovací a přistávací plocha absolutně rovná a hladká, tady kamera drhne o podklad

 

Bezletové zóny

Ve specifikacích FIMI X8 SE 2020 poněkud zlověstně zní věta "Automatická detekce bezletové zóny". Bohužel jsem během několika málo dní testování (ještě ke všemu během zákazu vycházení) neměl možnost zjistit, jestli to znamená jen upozornění (což by bylo dobře), nebo jestli si stroj na takové lokalitě opravdu postaví hlavu, jako to dělají DJI Mavic Mini a Mini 2. Anglický návod k tomu říká, že dron v no fly zone v režimu automatického startu vzlétne, ale nevlétne do ní (The drone wil automatically hover in restricted area... The user can use stick to fly the drone from the odge of no fly zone, but the drone will not enter to no fly zone). Což je asi spíš záležitost pro hádankáře nebo luštitele šifer.

S jistotou mohu jen konstatovat, že na místě, kde výše zmíněné drony od DJI varovaly před blízkostí dva kilometry vzdáleného stadionu Slavie, v případě FIMI jediné upozornění pronesl strážník, který mě přišel zkontrolovat (podle všeho na udání).

 

Ovladač

 

obr: Ovladač je dokonale vymyšlený a ergonomicky velmi pohodlný

 

Co se tvůrcům FIMI X8 SE 2020 opravdu povedlo, je ovladač. Stejně jako dron má i on jednoduchý tvar, takže není problém s transportem. Nejsou tu žádné otravné držáky pro mobil, protože ten se zasouvá přímo do svrchní strany ovladače. Na první pohled se tam většina dnes běžných smartphonů nemůže vejít - jenže právě tady je úžasná vychytávka, kterou bych ocenil i u mnohem dražších dronů. Ovladač totiž lze roztáhnout a výřez pro mobil tak zvětšit. Po připojení kablíku ho tam jen jednoduše položíte, ovladač se zase sám stáhne na požadovanou velikost a pevně ho uchopí.

Je to pohodlné, rychlé, spolehlivé a délka vysunutí by stačila i na menší tablet. Nejenže díky tomu smartphone nikde nepřekáží, ale ovladač je tak perfektně ergonomický a dokonale vyvážený pro ruce.

 

Ovládací aplikace

 

obr: Obrazovka ovládací aplikace (není fotografováno za letu, dron stál v okně mé kuchyně)

 

K ovládací aplikaci FIMI Navi 2020 by teoreticky měl vést QR kód na vnitřní straně víka krabice, prakticky se ale ukázalo, že lepší je si ji normálně stáhnout z AppStore nebo Google Play.

Ovládací rozhraní se nijak zvlášť neliší od jiných u podobných dronů. Jsou tu možnosti nastavení maximální výšky, vzdálenosti, výšky automatického návratu atd. Samozřejmě odtud vede i cesta k nastavení kamery a podobně.

 

obr: Ovládací aplikace - základní nastavení

 

obr: Nastavení pro fotografování

 

 

obr: Nastavení videa

 

Létání

Prvnímu startu předcházelo již zmíněné vymačkání důlku v zemi pro kameru. Po zapnutí dronu a ovladače se okamžitě navázalo spojení a na displeji se objevil obraz. Pak sice chvilku trvalo čekání na satelity GPS, ale když se FIMI uvolil vzlétnout, poslouchal jak hodinky. Nebo jako každý slušný model vybavený silnými motory, včetně konkurenčních dronů o dost dražších, které jsem zmiňoval v úvodu. Spojení bylo spolehlivé, nekonalo se žádné zamrzání obrazu nebo ztráty signálu. Udávaný dosah ovladače 4 km jsem nezkoušel, stejně jako několik obvyklých automatických režimů letu včetně RTH.

 

obr: Ve svém živlu

 

Když jsem ale joysticky ovladače pustil, měl dron snahu si poletovat tak trochu po svém. Myslel jsem, že je to větrem, ale stejně se choval i druhý den - a pohled do specifikací ukázal, že výrobce počítá s horizontálními výkyvy až 1,5 metru a vertikálními až 0,5 metru. Neměřil jsem, ale myslím, že to bylo o dost víc. Při kolmém stoupání byl stroj ve výšce od místa startu pořádný kus vedle, při klesání se viditelně kolébal. Když jsem se během jeho fotografování za letu na chvíli sklonil k zrcadlovce, abych přenastavil hodnoty, FIMI využil mé nepozornosti a přiletěl si mě okouknout zblízka. Trochu mě to překvapilo.

 

obr: V nestřeženém okamžiku si mě dron přiletěl prohlédnout zblízka

 

Kamera

Kamera FIMI X8 SE 2020 má čip 1/2,6 palce, tedy nic moc, ovšem znovu připomínám, že i cenou je tenhle stroj jinde než zdánlivě podobné stroje od DJI. Čip disponuje 12 miliony efektivních pixelů, video může být až 4K/30 fps ve formátu MP4 při bitrate 100 bps. Objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností 3,54 mm odpovídá 26 mm u kinofilmu, takže nabízí klasický širokoúhlý záběr. Kromě automatických režimů kamery je tu i možnosti manuálních nastavení. Fotografie mohou být ve formátu JPEG, nebo RAW (DNG) případně v obou současně, což je u relativně laciného dronu příjemné.

 

obr: Ukázka práce kamery - i při špatném počasí snímky ujdou

 

Na papíře tedy jsou parametry kamery na úrovni mnohem dražších dronů, ovšem nečekejte zázraky, ve skutečnosti výsledné snímky ceně celkem odpovídají. Nicméně ujdou a nevadilo ani dost mizerné světlo pošmourného dne. Na sociální sítě, prohlížení na počítači a podobně jsou víc než dobré, ovšem moc velké zvětšení nesnesou. Je zajímavé, že bližší objekty jsou ostřejší než ty úplně vzdálené.

 

obr: Velmi vzdálené objekty nejsou na snímcích dobře zaostřené (toto je nezvětšený výřez předešlého snímku, zatímco ostatní snímky v článku jsou zmenšené)

 

Závěr

Dá se říci, že ve své hmotnostní kategorii "něco málo pod kilo" je FIMI SE X8 2020 zdaleka nejlevnější (když nepočítáme pochybné napodobeniny maviků, které nepřežijí několik málo startů). Přitom je silný, spolehlivý, odolný a snadno transportovatelný. Jeho skvěle navržený ovladač dokonce představuje asi to nejlepší řešení, jaké jsem zatím u spotřebních dronů viděl.

Uživatel tu také najde dost funkcí, které jinak patří spíš k dražším dronům: focení do formátu RAW, možnosti manuálního nastavení kamery a podobně. Tím spíš je s podivem, že výrobce si nedal víc záležet na hardwaru kamery. Nicméně pro nepříliš náročné amatérské využití (sociální sítě) jsou její výstupy použitelné.

Spojení s dronem za letu je spolehlivé. Určitá nestabilita polohy ve vzduchu je sice nepříjemná, ale ne tak aby moc vadila - aspoň pokud si během létání nechcete odskočit na svačinu. Obdobnou jsem zaznamenal i dalších dronů, které nejsou ze stáje DJI (např Parrot Anafi).

Donedávna nabízel FIMI SE X8 2020 asi vůbec nejlepší poměr cena - výkon v nabídce na trhu, dokud nepřišel DJI Mini 2 mířící na stejný typ uživatelů. FIMI ovšem má silnější motory, a tedy i větší odolnost vůči větru. Podle prospektů má být chráněný také proti dešti, to jsem ale raději nezkoušel.

 

Jan A. Novák

 

Naposledy změněnostředa, 24 březen 2021 11:51
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte