Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Kupujeme první dron: 01. Čím začít

S dotazy, jak a jaký dron koupit, se setkáváme často. Pro začátečníka není výběr jednoduchý, protože rady machrů jsou spíš z jejich pohledu - a často v nesrozumitelné hantýrce. O reklamních textech leckdy platí to samé, navíc občas jde o informace poněkud účelově selektivní (kulantně řečeno) . Zahajujeme proto nový seriál o výběru a kupování dronů pro úplné laiky.

Pro začátek si drony rozdělíme na dvě velké skupiny: na ty co nemají přijímač satelitního navigačního signálu GPS a na ty, co ho mají. Je samozřejmě možné začít létat rovnou s těmi druhými a mnozí to tak i dělají, ale pokud si od samého začátku nejste jistí, že chcete s drony fotit na profesionální nebo poloprofesionální úrovni, natáčet úžasná videa, nebo dokonce vydělávat, ale chcete si jen hrát, nebo prostě zkusit, co to s vámi udělá, nemusí to být moudré.

Je tu ale ještě jeden důvod proč začít s drony bez GPS a bez funkcí usnadňujících řízení - dokonce i v případě, že o těch dražších vážně uvažujete. Jen na strojích bez těchhle vymožeností se totiž opravdu naučíte létat. Bude se vám to hodit i potom, protože satelitní signál a další prvky automatického řízení mohou kdykoliv vypovědět poslušnost a také ji leckdy vypovídají. Pokud neumíte létat v manuálním režimu, nejspíš se v takovém okamžiku budete jen bezmocně dívat na havárii drahého stroje - nebo na jeho definitivní odlet do teplých krajin.

To je také důvod, proč i při zkouškách na získání profesionální licence pro létání s drony se po adeptech chce předvést několik ne právě snadných letových figur bez pomoci GPS a automatiky. Takže mě později ani nepřekvapilo, když jsem při návštěvě laboratoře ČVUT Drone Academy na elektrotechnické fakultě ČVUT, viděl, že k základnímu výcviku pilotáže používají model Dromida Vista bez satelitní navigace, v podstatě hračku za necelé dva tisíce korun. Přestože jde o pracoviště, kde se špičkoví odborníci zabývají drony na vědecké úrovni.

Ale je tu ještě jeden důvod proč tyhle stroje ocení nejen začátečník: s těmi nejmenšími můžet snadno létat doma když je venku hnusně. Nejen pro zábavu: udržet se ve formě je docela důležité. Takže se vám bude hodit i později, až už dávno třeba budete mít něco většího, dražšího a sofistikovanějšího.

Proto si vysvětlení smyslu funkce GPS a automatických letových režimů v dronu, necháme na později, stejně jako seznámení se stroji, co ji mají.

Nebudeme se tady také zbytečně moc zatěžovat teorií, konstrukčními popisy a vysvětlováním principů - ten, kdo chce co nejrychleji do vzduchu, by to stejně přeskočil, protože takové věci ho obvykle nezajímají. Přinejmenším na začátku.

Což je také důvod, proč by úplně první dron měl být především:

- levný

- nový

- malý

- odolný

- od zavedené firmy

- kameru sice nezbytně mít nemusí, ale když ji mít bude, rozhodně tím nic nezkazíte.

O tom, co konkrétně to znamená, si podrobněji povíme v dalších dílech seriálu.

 

Jan A. Novák

 

následující díl seriálu

Naposledy změněnostředa, 04 duben 2018 12:49
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte