Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Kupujeme první dron: 03. Proč má být nový

V našem seriálu o koupi začátečnického dronu jsem si už řekli, proč je dobré začít nějakým levným strojem bez GPS. Tenhle díl bude o tom, kde a jak nakoupit, abychom zamezili riziku, že první dron bude takovým zklamáním, že se stane i vaším dronem posledním. Jinými slovy, proč a jak nepodlehnout zdejší nemoci "levných" a "výhodných" nabídek.

předešlý díl seriálu

následující díl seriálu

první díl seriálu

 

Tvrzení, že první dron by měl být nový si zdánlivě protiřečí s konstatováním v předešlém dílu seriálu, že má být levný. Nejde ale o protimluv. Pokud je levný dron nový, a tedy v záruce, riskujete mnohem méně, než se strojem z druhé ruky.

Prvním důvodem je samozřejmě ona záruka. Inzeráty na prodej dronů vypadají lákavě, protože nešetří tvrzeními typu, "nepoužité", "zjistil jsem, že mě to nebaví", "neměl jsem na něj čas", "jen rozbalený", "jen jednou ve vzduchu" a podobně. Naproti tomu ještě nikdy jsem nečet inzerát s větou "třískl jsem s ním o zem a nějak ho pak dal dohromady", "spadl mi do vody a zatím funguje" nebo něco na ten způsob, přestože by se podle zákonů pravděpodobnosti vyskytovat měly docela často.

Pochybnosti o všech těchhle zaručeně pravdivých hláškách se týkají i často inzerovaného tvrzení "je stále v záruce". To, že do jejího vypršení podle dokladů zbývají měsíce nebo i skoro celé zákonné dva roky, totiž nemusí vůbec nic znamenat. Pokud stroj u předchozího majitele prodělal nehodu nebo nějaký nepatřičný zásah, prodejce nebo servis výrobce to zjistí (jak, o tom někdy jindy) a na takový dron se záruka pochopitelně nevztahuje. Naproti tomu začátečník nemá šanci to poznat - ale popravdě řečeno, nešel bych do toho, i když už začátečník nejsem. V tomto případě víc než kdy jindy platí moudré úsloví "nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit levné věci".

Neškodí také vědět, že povinná dvouletá záruka platí jen u zboží od legálních evropských prodejců. Pokud je dron získaný "levně" z nějakého asijského e-shopu, nebo z různých pololegálních kanálů, jimiž se sem zboží z Asie dostává, může to být jen rok - a nebo taky vůbec nic...

Kromě toho je tu ještě jeden důvod, proč si nepořizovat stroj z druhé (nebo i několikáté) ruky: začátečník má s uvedením do provozu a prvními lety leckdy dost práce i v případě nového výrobku. Není důvod si to komplikovat ještě nejistotou, jestli případné problémy způsobilo nepochopení návodu, nebo jestli je za tím vada stroje, kterého se někdo potřeboval zbavit.

Úplně nejlepší proto je, když váš první dron pochází z tuzemské firmy, která kromě e-shopu vlastní i kamenný obchod - a ještě lepší je, když se specializuje jen na drony a pracují v ní lidé, kteří to nedělají jen pro peníze. Jedině tak máte jistotu, že v případě problémů najdete někoho, kdo vám pomůže nebo poradí. Jednu věc ale určitě nedělejte: je poněkud nevkusné nosit do takových firem problémové drony, které jste koupili jinde.

V příštím díle seriálu si povíme o několika dalších kritériích výběru levného začátečnického dronu, abychom poté mohli přejít k radám pro ty, kdo chtějí zahájit kariéru pilota bezpilotních prostředků hned něčím vymakaným a drahým od zavedené firmy.

 

Jan A. Novák

 

předešlý díl seriálu

následující díl seriálu

první díl seriálu

Naposledy změněnoneděle, 08 duben 2018 10:39
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte