Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Kupujeme první dron: 05. Drony s GPS

V minulých dílech seriálu jsme si povídali o levných dronech bez satelitní navigace GPS. Dnes postoupíme do vyššího levelu: i se stroji disponujícími přijímačem GPS je možné začít - tedy, pokud na to máte. Létá se s nimi snadněji než bez GPS a nabízejí široké možnosti využití. Vzhledem k cenám se tak ale dá v případě nehody i o hodně přijít.

první díl seriálu

předešlý díl seriálu

následující díl seriálu

 

Drony s přijímačem GPS jsou sice podstatně dražší, létání s nimi ale je mnohem snazší - a hlavně toho umí daleko víc. Jsou také obvykle vybaveny kvalitními kamerami, jejichž záběry můžete uplatnit třeba na sociálních sítích. Některé dokonce postačují i k profesionálním účelům.

 

Létající počítače

obr: Yuneec Typhoon H

 

Díky přijímači satelitního signálu znají tato drony v každém okamžiku přesně svou polohu, kromě toho mají i další senzory (například kompas, barometrický výškoměr atd.). Jejich informace zpracovává řídící jednotka dronu (což je vlastně miniaturní počítač) a podle povelů z ovladače v rukách pilota řídí chod motorů. Často tu jsou také čidla, která brání nárazu do překážek. Nechybí ani automatické režimy letu, kdy dron sám udělá to, co jste si na ovladači předem navolili.

Tyto drony vyrábí řada firem, v posledních letech však konkurenci výrazně předstihla čínská společnost DJI, která na trhu jednoznačně dominuje. Její produkty jsou nejpokročilejší, nejspolehlivější, nejlépe vybavené a mají ve svých cenových kategoriích nejlepší kamery.

Zajímavá je také produkce firmy Yuneec, v jejíž nabídce převládají velké hexakoptery (šestimotorové stroje). Yuneec v kategorii strojů s GPS představuje dvojku na trhu a na rozdíl od mnoha konkurenčních společností nenapodobuje DJI, ale jde svou vlastní cestou. Její drony Typhoon Q, Typhoon H, H520 jsou levnější a v některých ohledech i lepší než srovnatelné produkty DJI, v jiných ale zaostávají - především v kvalitě přenosu signálu.

Určitou pozornost vzbudily také drony Karma (od známého výrobce outdoorových kamer GoPro), eHang a Xiro.

 

Podle čeho vybírat

obr: DJI Mavic Pro

 

DJI je nejen nejdál technologicky, má také největší sortiment různých typů pro různé uživatele. Než se pro nějaký rozhodnete, je dobré si ujasnit, co s dronem chcete hlavně dělat a k čemu ho míníte využívat. Budete s ním cestovat? Pak je důležitým parametrem velikost, skladnost a hmotnost. Jste vášnivými fotografy nebo kameramany? Pak rozhodují parametry kamery.

U kamer se musíme na chvíli zastavit, protože právě ty stojí za současnou explozí zájmu o drony - možnost udělat si neobvyklé selfie nebo záběr svých sportovních aktivit z výšky, stejně jako působivé letecké záběry krajiny (nebo jen vlastní chalupy) jsou tím, co z létající hračky dělá něco víc.

obr: Kamera dronu Yuneec H

 

U kamer je nejdůležitějším parametrem rozlišení čipu pro fotografii a video - u videa je nejnižší rozlišení HD, lepší Full HD a momentálně nejlepší 4K. Důležitá je také maximální snímková frekvence při nejvyšším rozlišení - čím vyšší, tím lepší.

Pro fotografování je důležité rozlišení (dnes se v této kategorii nejčastěji pohybuje okolo 12 megapixelů). Dalšími parametry jsou světelnost, ohnisková vzdálenost a obrazový úhel objektivu i další parametry shodné s těmi,podle nichž si vybíráte digitální foťák.

 

Pro každého něco

obr: DJI Mavic Air

 

Pro naprosté začátečníky, je ze sortimentu DJI nejvhodnější Spark - je také nejlevnější. Jde o stroj doslova kapesních rozměrů, takže ho sebou můžete brát opravdu všude. Kamera má sice rozlišení jen Full HD, ale s překvapivě kvalitními fotografiemi i videi. Pokud se s ním spokojíte jen jako s létající kamerou (třeba pro pořizování selfie), dá se ovládat prostřednictvím aplikace nainstalované do smartphonu nebo dokonce jen gesty rukou. Dolet je v tomto případě jen desítky metrů. Kdyby vám to nestačilo, prodává se dražší balení s ovladačem a náhradními akumulátory (Spark Combo) a pak se dolet zvýší na stovky metrů i víc.

Vyšším stupněm je dron Mavic Pro, který už disponuje kamerou s maximálním rozlišením 4K. Díky skládacím ramenům a vrtulím se dá snadno transportovat - ideální třeba na cesty letadlem na dovolenou, na horské túry a podobně. Navzdory malým rozměrům je velmi výkonný a obratný, dolet se za příznivých podmínek může počítat i na kilometry.

Toho času nejmladším v řadě dronů je Mavic Air. Na první pohled jde o jakéhosi křížence mezi Mavic Pro a Spark, ve skutečnosti ale Mavic pro předčí některými parametry kamery, množstvím senzorů a sofistikovanější softwarovou výbavou.

Mavic Pro a Mavic Air se hodí i pro docela náročné využití - především tam, kam je z různých důvodů obtížné dopravit větší drony. Ty v kategorii hobby uživatelů představuje řada Phantom. Toho času je jejím vrcholem Phantom 4Pro jehož kamera má mnohem větší obrazový čip než Mavic: disponuje úhlopříčkou jednoho palce. Jde o výkonný dron dosahující rychlosti i přes 70 km/h s velkou výdrží ve vzduchu, ale také tomu odpovídající cenou (na českém trhu momentálně okolo 45 tisíc Kč).

V poslední době se objevují zprávy, že brzy přijde na trh další novinka od DJI, které se zatím říká Mavic Pro 2. Očekává se, že bude mít také palcový čip.

obr: Ovladač Mavic pro se smartphonem před jeho uchycením do čelistí

 

Všechny zmíněné produkty se řídí prostřednictvím aplikace DJI GO4 nahrané na smartphonu nebo tabletu, které buď už máte, nebo si je musíte opatřit jinak. Jsou při tom spojené s ovladačem ("vysílačkou") a slouží jako zobrazovací zařízení, na němž kromě obrazu z palubní kamery vidíte i důležité parametry stroje a jeho momentální situaci. Přes něj se také dron i kamera nastavují. Je důležité vědět, jestli váš smartphone je s dronem kompatibilní.

 

Jan A. Novák

 

první díl seriálu

předešlý díl seriálu

následující díl seriálu

obr: DJI Phantom 4

Naposledy změněnosobota, 14 duben 2018 09:59
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Související položky (podle značky)

Pro psaní komentářů se přihlašte