Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Yuneec Q500 G Typhoon: létající stativ

Není to zrovna žhavá novinka, v poslední době ale byl Yuneec Q500 G Typhoon výrazně zlevněný, takže se nabízí jako téměř profesionální stroj za téměř amatérskou cenu. V té je navíc  i závěs pro kamery GoPro 3 a GoPro 4, což je další lákadlo pro ty, kdo je už vlastní. Tedy dobré důvody podívat se na něj trochu víc zblízka.

 

Už samotná krabice naznačuje, že patří do kategorie velkých dronů. Po jejím otevření najdete stroj s působivým designem filmového Vetřelce, vysílačku, zvlášť nabíječku pro palubní baterii a zvlášť pro vysílačku, sadu náhradních vrtulí, konektor pro nabíjení z palubní zásuvky automobilu a drobné příslušenství, V balení je také stabilizovaný držák kamery pro filmování z ruky, který se hodí například pro pořizování klidných záběrů při chůzi a podobně. Najdete tu i návod - pouze v anglickém a německém provedení, což by nevadilo ani tak, jako skutečnost, že je velmi stručný.

Pasti a pastičky

A tady začíná série pastí a pastiček, o nichž se v prospektech Yuneec nedovíte, ale které mohou nepříjemně překvapit. Alespoň pokud na ně nejste před koupí připraveni. V návodu se píše, že jeho podrobnější verzi najdete na firemním webu - tam ale nic takového není. Přitom některé informace (například o tom, co signalizují různá blikání a barevné kombinace LED) by se dost hodily. Nakonec nezbude než vzít za vděk návodem na vyšší model, od něhož je tento sice zřejmě odvozený, ledacos ovšem shodné není. Což (společně se zlevněním) působí dojmem, že výrobce dal od Yuneec Q500 G Typhoon ruce pryč. U produktu této kategorie to nevyhlíží moc seriózně.

Další překvapení, o němž se v prospektech nemluví, přinese vysílačka. Obsahuje sice tlačítko pro spuštění a vypnutí kamery a tlačítko pro pořízení snímku - brzy ale zjistíte, že GoPro v závěsu na ně nereaguje. Ukáže se, že i vysílačka je určená pro vyšší model s vestavěnou vlastní kamerou (a najít potvrzení této skutečnosti na poněkud chaotickém firemním webu není právě snadné). Chce to jen jedno: nezapomínat spustit kameru před startem, jinak vás při hledání natočeného materiálu na paměťové kartě kamery může po přistání čekat nepříjemné překvapení.

Na fotografování za letu tím pádem můžete zapomenout. Částečné řešení je zapnout na kameře režim video + foto, kterým jsou GoPro vybavené, nebo dodatečně dělat printscreeny z videa s vysokým rozlišením (nejlépe 4K).

Je tu ještě jedna podivná věc. Yuneec Q500 G Typhoon umožňuje přímý přenos obrazu z kamery na displej vysílačky, což je skvělé. Jenže firemní materiály varují, že se to nesmí používat pro FPV létání, tedy řízení prostřednictvím displeje ("z pohledu pilota"). Proč, to mi zůstalo záhadou.

A - last but not least - sortiment náhradních dílů k tomuto modelu je nepříjemně chudý. Něco se sice dá najít v nabídce pro vyšší modely téhož výrobce, ale ani tam nic moc.

 

Před startem

To jsou sice trochu nepříjemné věci, nicméně je třeba si připomenout současnou cenu okolo 19 tisíc korun - takže není důvod si na ně nezvyknout, protože jinak stojí drony použitelné ke stejným účelům o pěkných pár tisícikorun víc. Tím spíš, že nejen samotný stroj s výkonnými střídavými motory, ale i desetikanálová vysílačka s 5, 5 palcovým dotykovým displejem (operační systém Android) a tříosý stabilizovaný závěs na kameru s přenosem obrazu na displej vysílačky za to stojí. Pojďme tedy dron vybalit a trochu si zalétat.

Sestavení je snadné - až na jednu výjimku: zasunout do závěsu kamery konektor, který ho spojuje s palubní elektronikou dá dost práce a vyžaduje velké sebeovládání. Konektor je totiž hluboko v krytu a špatně přístupný. Doporučuji delší úzkou pinzetu.

Pak už stačí jen nabít akumulátory a najít nějaké vhodné místo k prvním letům. V uzavřeném prostoru to rozhodně nezkoušejte; jednak dron nemá koše chránící vrtule, jednak stroj téhle velikosti potřebuje volnost - přinejmenším než ho dostanete pořádně do ruky.

Nejdřív je třeba zapnout vysílačku, pak teprve dron - a s obojím během iniciace nehýbat. Brzy uvidíte, jak se gimbal (závěs) s kamerou otáčí do základní polohy a na displeji vysílačky naskočí obraz z dronu. Ten mezitím pátrá po signálu GPS, což oznamuje blikáním diod na spodu motorových gondol. Když dron signál najde, LED blikat přestanou a je možné startovat. Pokud signál nenajde, nemůžete odstartovat, protože vrtule v takovém případě se neroztočí. Jestli přesto chcete létat, musíte jít do menu vysílačky a vypnout volbu létání podle GPS.

 

Létání

Když je vše v pořádku, stisknete červené tlačítko na vysílačce, chvíli ho držíte a pak se vrtule roztočí. Před samotným vzletem je dobré jim dát chvilku na pořádné rozeběhnutí. Pak pohnete páčkou plynu nahoru. Dron vzletí až když je páčka téměř v krajní poloze, ustálí se přibližně metr nad zemí - a čeká na další povely. Let může začít.

Yuneec Q500 G Typhoon je robusní stroj a podle toho i létá: suverénně, majestátně i když možná trochu těžkopádně - alespoň pro toho, kdo předtím létal s malými typy. Jeho jednoznačným údělem je být kameře pevným létajícím stativem a to plní naprosto dokonale. Možnost vidět na displeji obraz kamery a páčkou na vysílačce ovládat její sklon, dává po troše zácviku šanci k natočení opravdu dobrých záběrů.

Jsou tu následující letové režimy:

Smart - dron letí směrem výchylky řídící páky bez ohledu na to, kam zrovna míří příď ( Někdy se tomu říká headless, IOC, relativní způsob řízení atd.)

Angle - reaguje na povely řídící páčky ve smyslu své orientace. Pokud má signál GPS, udržuje automaticky polohu a výšku. Pro filmování nejlepší.

Home - po přepnutí na tuto funkci přiletí na místo, kde se nachází vysílačka a automaticky přistane.

Smart Circle - podnabídka funkce Smart: létá kolem vysílačky v kruhu o průměru 16 metrů

Follow Me - opět podnabídka funkce Smart: následuje polohu vysílačky, musí ale být v dosahu nejméně 6 satelitů GPS

Výrobce uvádí maximální výšku letu 120 m nad zemí, dosah řídícího signálu až 800 metrů, dosah vysílače obrazového signálu kamerového závěsu až 400 metrů. Vřele doporučuji se k těmto limitům za letu ani nepřibližovat, protože opravdu platí jen za ideálních podmínek.

Při klidném létání je výdrž akumulátoru asi čtvrt hodiny, což uteče jako voda. Vysílačka nízkou úroveň nabití oznámí nejdřív hláškou na displeji, poté i vibracemi. Stroj ovšem z větších výšek klesá velmi rozvážně, takže závěrečné okamžiky letu mohou být velmi nervózní. Dobré proto je si let trochu rozvrhnout a začít s návratem ještě před prvním varováním.

Náhradní akumulátor (nebo dokonce dva) rozhodně představuje dobrou investici. Velmi se hodí adaptér pro nabíjení z automobilu: zatímco létáte na druhý akumulátor, první už se nabíjí.

 

Charakteristiky

max. šířka : 690 mm

max. délka : 690 mm

úhlopříčka (s vrtulemi): 830 mm

minimální půdorys: 410 x 700 mm

výška: 240 mm

průměr vrtulí: 335 mm

letová hmotnost: 1,75 kg

akumulátor: Li-pol, 11,1V/5400 mAh

kamera: není součást balení

závěs kamery: tříosý, stabilizovaný, pro GoPro HERO 3 a 4

max. dosah vysílače: 800 m (údaj výrobce)

cena s DPH: 19 000 Kč

 

Závěr

Yuneec Q500 G Typhoon je velký a poněkud neskladný model, což nejspíš znamená, že si zalétáte hlavně za domem, nebo tam, kam se dostanete autem. Prodává se na něj sice i jakýsi batoh, ovšem s vrtulemi trčícími ven, takže do hromadné dopravy, do lesa atd. nic moc.

Zjevně jde o levnější klon vyšších modelů tohoto výrobce, navíc se zdá, že i ty trochu zaspaly dobu, protože vývoj směřuje k menším, kompaktnějším a přitom stejně výkonným typům. Je ale o odvěký problém veškeré elektroniky: když budete kupovat to nejlepší a nejnovější, nedoplatíte se, když budete čekat na zlevnění, musíte se smířit s tím, že nemáte to nejlepší. Ve skutečnosti je důležité dostat to, co opravdu využijete za slušnou cenu.

Nicméně právě z určité "opožděnosti" vyplývají přednosti Yuneec Q500 G Typhoon: relativně nízká cena a možnost využít kamery GoPro bez nutnosti cokoliv dokupovat nebo provádět úpravy. Navíc, když se s jeho omezeními naučíme žít, získáme nástroj pro tvorbu velmi kvalitních videí. Jeho stabilita ve vzduchu, ovladatelnost a dokonalá práce gimbalu z něj dělá něco mezi létajícím stativem a kamerovým jeřábem. Když si pustíte nějaké video (třeba i Full HD) z dronu bez stabilizovaného závěsu kamery a pak video z Yuneec Q500 G Typhoon, je rozdíl propastný - není co řešit.

Yuneec Q500 G Typhoon tedy je především dobrá volba pro začínající zájemce o natáčení kvalitních videí, včetně poloprofesionální a profesionální tvorby. Při nepříliš velké investici je možné vyzkoušet práci na úrovni - a levně tak získat zkušenosti pro pozdější rozhodování kam dál.

 

Naposledy změněnosobota, 19 březen 2016 08:59
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

1 komentář

  • David Šigut
    David Šigut 28. 8. 2017 6:39 Odkaz Komentáře

    Jestli mě zrak nešálí tak je nyní k dostání za nějakých 13 000Kč! https://goo.gl/mx4XmJ
    Pro toho kdo již má goPro kameru a shání něco z této kategorie je to jasná volba! Já bych raději něco svižnějšího ale taky mě svrbí prsty :D.

Pro psaní komentářů se přihlašte