Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Pozor na Fresnelovu zónu

Dosah ovladačů dronů je předmětem zájmu mnoha jejich amatérských majitelů a tím pádem ani nechybí ve většině prospektů a údajů na e-shopech. Dronaři se pak často bez ohledu na pravidla předhánějí, kam až jim to doletělo - nebo se naopak diví, že se jim stroj odpojil, i když zas tak moc daleko nebyl. Není proto na škodu o šíření signálu něco vědět. Jedním z málo známých faktorů ovlivňujících dosah je takzvaná Fresnelova zóna.

Není žádným tajemství, že pro ovládání a přenos signálu se u spotřebitelských dronů používají frekvence WiFi, 2,4 a/nebo 5, 8 GHz. I když se šíří podobně jako světlo, takže nejspolehlivěji se dron ovládá, když na něj vidíme, nemusí to platit vždycky. Před časem jsem natáčel s dronem na jednom hradu a kastelán mi při tom vyprávěl, jak tam předtím lidé pracující pro jistou televizní stanici přišli o velký a drahý dron.

"Proletěli s ním tady mezi těmi věžemi, on je pak přestal poslouchat, narazil do stromů a bylo po něm. Celý den pak sbírali jeho zbytky po lese. Říká se, že ta velká věž vysílá nějakou divnou energii - a od tý doby tomu věřím."

Záhady mě zajímají (koho by nezajímaly), tak jsem tam svůj dron poslal taky. Sice nespadl, ale za věžemi se na displeji ovladače objevila hláška o slabém signálu, přestože stroj byl blízko a v přímé dohlednosti. Když se začal ztrácet i obraz, raději jsem ho otočil, přistál a na druhou stranu věží ho donesl po zemi. Zdálo by se, že hypotéza o záhadné energii je potvrzená, ale skutečnost je trochu prozaičtější: jmenuje se Fresnelova zóna.

 

obr: Fresnelova zóna

Obecně sice platí, že pokud dron vidíme, je řízení pomocí WiFi poměrně spolehlivé, ale taky je pravda, že lépe na dálku poslouchá, když je vysoko, než když letí těsně nad terénem. Kromě jiného na to má vliv tzv. Fresnelova zóna, což je - velmi zjednodušeně řečeno - prostor, který WiFi signál potřebuje, aby se šířil dobře. Čím je dron dál, tím je průměr tohoto prostoru větší; odborníci říkají, že má tvar rotačního elipsoidu, laik si ho ale asi lépe představí jako vzducholoď, jejíž špice je na anténě vysílače, záď na dronu (nebo obráceně).

Takže když letíme nízko, nebo dokonce v lese, v nějaké rokli, mezi dvěma vysokými objekty (viz případ s hradními věžemi) a podobně, do tohoto prostoru už zasáhne řada překážek, které přenos zhoršují. Tak se může poměrně snadno stát, že se dron odpojí v podmínkách, kde k tomu podle všeobecně rozšířených představ není žádný důvod. U WiFi s kmitočty okolo 5 GHz je průměr Fresnelovy zóny menší, než u 2, 4 GHz, ale je tam taky.

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnopátek, 17 květen 2019 18:15
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Související položky (podle značky)

Více z této kategorie: « Kupujeme první dron: 05. Drony s GPS
Pro psaní komentářů se přihlašte