Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Xiro Xplorer - dron, na který se ptáte 1. Vybalujeme

Už na první pohled dron Xiro Xplorer zaujme neobvyklým a působivým designem - a pozornost většiny zájemců o létání se ještě zvýší po seznámení s cenou a schopnostmi. Momentálně nabízí asi za nejméně peněz nejvíc muziky, takže nepřekvapí, že jsme poslední dobou dostávali čím dál víc dotazů na test a recenzi. Díky zápůjčce od firmy RCprofi.cz nyní můžeme těmto požadavkům vyjít vstříc.

Xiro Xplorer od ostatních dronů na trhu okamžitě rozeznáte, protože jeho šedočerný hranatý kryt silně připomíná "neviditelná" letadla postavená podle zásad stealth - nebo stroje ze sci-fi příběhů. Má to i praktické výhody, například, že po sklopení přistávacích nohou je stroj velmi nízký, a tedy se snadno přepravuje. Mohlo by se zdát, že široká plochá ramena kladou proudu vzduchu od vrtulí zbytečně velký odpor, ale teď trochu předběhnu: na letových výkonech to není znát.

Xiro Xplorer má mnohé z toho, co jinak nabízejí drony mnohem dražší, včetně nižších modelů Phantomů: GPS, řadu automatických režimů, výkonný akumulátor umožňující letovou dobu až 25 minut i možnost přenosu obrazu z paluby na smartphone připojený k ovladači (FPS). A co je úplně nejlepší, stroj má stabilizovaný tříosý gimbal, buď pro uchycení kamery GoPro (verze Xiro Xplorer G, která stojí 9989 Kč), nebo s již zabudovanou 14 mpx kamerou (verze Xiro Xplorer V za 10 889 Kč. Troufám si tvrdit, že momentálně není na trhu nic, co by za stejné peníze nabídlo srovnatelné parametry.

Takže už zbývá jen zjistit, jestli to je stejně skvělé i v praxi. Ale než se pustíme do létání, musíme stroj vybalit, nabít akumulátory a trochu se s ním seznámit.

 

Krabice plná krabiček

Lepenková krabice ukrývající Xiro Xplorer sice není zrovna z těch, v nichž bychom pak mohli dron dopravovat, ale ani nepředstavuje hlavolam, který se obtížně rozebírá a už nikdy nesestaví do původní podoby. Není tu žádná pěna, žádný polystyren, trup dronu na svém místě fixují jen lepenkové trojúhelníkové krabičky obsahující další komponenty. Všechny jsou pěkně nadepsané (Manuals - Power Pack - Gimbal - Propelers, Tools, Spareparts), jen jedna má nic neříkající nápis Xplorer; v té je vysílačka.

Machři sice čtou návody až když je nejhůř, ale nebudeme si na nic hrát a začneme krabičkou s nápisem Manuals. Vypadá sice naditě, ale obsah působí spíš jako výukový materiál pro jazykové školy: je tu celkem 7 jazykových mutací téhož. Naštěstí mezi nimi najdeme jak anglickou, tak i českou verzi. Návod má podobu rozkládacího posteru vybaveného mnoha názornými obrázky a (na rozdíl od mnoha jiných čínských dronů) je celkem srozumitelný.

Z návodu také rychle pochopíme, které krabičky budou následovat nyní: Powerpack a vysílačka.

 

Akumulátory

Xiro Xplorer je vybavený výkonným akumulátorem s napětím 11,1 V (tedy 3S) a kapacitou 5200 mAh. Je to ten typ, kterému se říká inteligentní, což sice nemusíme brát tak úplně doslova, ale důležité je, že si sám hlídá nabíjení a indikuje svůj stav. Dělá to stejně jako akumulátory dronů DJI: počet rozsvícených LED signalizuje stupeň nabití.

Příjemné je, že vestavěný lithiový akumulátor má i vysílačka a dá se nabíjet společně s palubním akumulátorem dronu stejnou nabíječkou z balení. Takže se nemusíme zlobit s kupováním na nabíjením hromady AA článků, jak tomu často bývá u levných dronů. Nabízí napětí 3,7 V a kapacitu 4000 mAh.

Poněkud méně příjemné ovšem je, že adaptér nabíječky, do kterého se akumulátor při nabíjení zasouvá, docela vydatně hřeje - a to tak, že v jednom místě na něm skoro neudržíte ruku. Ukázalo se, že se to stalo i dalším majitelům. Rozhodně je tedy dobré nabíjet na podkladu odolném proti žáru. Nejde se při tom zbavit obav, že elektronickým součástkám uvnitř adaptéru tyhle teplot dlouho svědčit nemusí. 

Akumulátor vysílačky je nabitý, když se červený symbol baterie změní na zelený, palubní akumulátor, když zhasnou všechny diody na něm.

Na akumulátoru i na dronu jsou zelené značky, které vás přesně navedou pro správné připojení ke stroji. Zasunutí do konektorů jde trochu ztuha, nebojte se přitlačit. Ale zatím to ještě nedělejte, protože nejdřív je potřeba k trupu připevnit gimbal (u modelu G), respektive gimbal s kamerou (model V).

 

Kamera

Už jen možnost připevnit na stabilizovaný a ovládaný gimbal Xplore kameru GoPro z něj dělá dron, který se dá použít i pro docela náročné použití - některé parametry nejvyšších modelů GoPro jsou lepší než u kamer i docela drahých dronů. Drobnou nevýhodou je, že kameru nesmíte zapomenout zapnout před startem a nejde za měnit její nastavení.

Vestavěná kamera modelu V má optický čip Panasonic o rozměrech 1/2,3 palce s 14 miliony pixelů. Umí natáčet video v rozlišení až 1080p při 30 fps. Pokud bychom chtěli 60 fps, máme k dispozici rozlišení jen 720p. Upřímně řešeno, to už dneska není nic moc, takže pokud máte na kvalitu videa vysoké nároky, asi bude lepší dát přednost modelu G a zavěsit na něj GoPro HERO 4, schopnou za určitých podmínek i poloprofesionálního nebo profesionálního nasazení. Xiro na svém webu inzeruje také model Xplorer se 4K kamerou, na českém trhu se ale zatím nevyskytuje.

Pak už můžete (při sklopených přistávacích nohách) nainstalovat gimbal, přišroubovat podle návodu vrtule - a vzlétnout. To si ale necháme na příště.

 

Jan A. Novák

(pokračování)

Dron k testování zapůjčila firma RCprofi.cz

 

Naposledy změněnoúterý, 18 duben 2017 18:14
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

3 komentáře

 • Petr
  Petr 11. 4. 2017 11:45 Odkaz Komentáře

  Mám a je super doporučuji ;)

 • JIP
  JIP 17. 4. 2017 14:43 Odkaz Komentáře

  Škoda, že je jen na staré GoPro kamery...

 • Jozef
  Jozef 5. 7. 2017 9:30 Odkaz Komentáře

  Dobry den mam xiro explorer a vcera mi padol z vysky asi 4 m v podstate sa nic nestalo len baterka vypadla nemam gimbal takze b pohode ked som ho poskladal vsetko svieti reaguje len motory nejdu spustit neviete prosim co by to mohlo bit a ci sa neda nejak resetnut dron do povodnych nastaveni lebo to vypada ako keby stratil spojenie s ovladacom preto aj padol lebo sa nedal ovladat je pravda ze letel vedla elektrickeho stlpa ale dalej a ako keby sa prerusil signal a uz bol na zemi dakujem velmi pekne za odpoved

Pro psaní komentářů se přihlašte