Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Ehang Ghostdrone 2.0 VR - silný stroj, který zvládne i začátečník

Poprvé jsem Ghostdrone 2.0 VR viděl viset mezi ostatními drony v prodejně Megapixel a nešlo si ho nevšimnout, protože je na první pohled jiný. Zvědavost vzbuzoval i výrobce Ehang, který zaujal svět dronem pro dopravu lidí. Takže nabídku vyzkoušet si Ghostdrone pro recenzi v DroneWebu jsem radostně přivítal.

Firma Ehang sice zatím nepatří mezi tradiční a zavedené výrobce multikoptér, ale už na sebe dokázala připoutat světovou pozornost maxidronem Ehang 184 určeným pro vzdušnou osobní dopravu. Zjevně jde o společnost, která se ráda pouští do nevyzkoušených řešení a je to vidět i na kvadrokoptéře Ghostdrone 2.0 VR. Už na první pohled si nejde nevšimnout obráceně orientovaných vrtulí, bližší seznámení ukáže, že neobvyklých věcí tu je víc.

 

Vybalování z krabice

 

První příjemné překvapení majitele čeká už při otevření krabice: součástí standardního balení jsou brýle pro virtuální realitu s přijímačem videosignálu z dronu, takže se může těšit na FPV létání. Co tu naopak nenajde, to je vysílačka, takže by měl být vlastníkem výkonného smartphonu nebo tabletu s operačním systémem Android nebo iOS, který má pokud možno co největší displej s dobrým rozlišením.

V balení jsou kromě samotného stroje a brýlí také dvě sady vrtulí, sada šikovných nástrojů (včetně přípravku pro povolování vrtulí), chrániče vrtulí (tedy něco co si u jiných dronů musíte obvykle objednávat a platit zvlášť) a samozřejmě baterie s nabíječkou. Akumulátor s ochranou proti přebíjení má příjemnou vymoženost: LCD displej, který přímo v procentech ukazuje stav. Oceníte to zejména při nabíjení, kdy v každém okamžiku víte, v jakém stádiu proces je. Neméně užitečné to je v terénu, například když po přistání chcete vědět, kolik energie ještě zůstalo k dispozici. Na plném slunci ovšem je černobílý displej trochu hůř čitelný. Jde také přepnout na signalizaci stavu jednotlivých článků, což poskytne obrázek o opotřebení akumulátoru.

V balení je návod, pohříchu však velmi lakonický, jak už to u dnešních elektronických výrobků bývá. Také v tomto případě víc najdete na internetu, kde se samozřejmě bez angličtiny neobejdete. Horší je, že k létání na pole si sebou počítač s internetovým připojením nejspíš neberete a smartphone budete potřebovat pro ovládání dronu. Vyřešil jsem to nakonec tak, že jsem si doma předem z internetu podle instruktážních videí všechno pěkně postaru ručně přepsal na papír.

 

Před startem

 

Velikostí, výkony, kamerou, cenou a dalšími charakteristikami je Ghostdrone 2.0 VR srovnatelný se nižšími verzemi Phantomů od DJI, jde tedy o stroj patřící do kategorie určené náročným amatérům. Dokonce by se díky kvalitní kameře se 4K rozlišením hodil i pro poloprofesionální využití, což by za jeho cenu bylo velmi příjemné - kdyby tu nebyla některá "ale". Avšak nepředbíhejme.

První, čeho si každý asi všimne, jsou motory a vrtule směřující z konzolí nikoliv nahoru, jak je běžné, ale dolů. Není to samoúčelné: vizualizace výsledků experimentů v aerodynamických tunelech ukázaly, že tak odpadá turbulentní proudění a víry kolem konzolí, což podstatně zvyšuje účinnost i celkový výkon. Leckdo asi namítne, že vrtule jsou v případě tvrdšího přistání víc na ráně; například u Phantomů není převrácení nic neobvyklého. Ghostdrone ale přistává - jak se v praxi ukázalo - tak jemně, že za normálních okolností k převržení nedochází.

Dobré je také vědět, že prodejce poskytuje na Ehang Ghostdrone 2.0 hodně nadstandardní záruční podmínky a servis; dokonce vám rozbitý stroj vymění. Odpadá tedy komplikované odesílání a týdny nebo dokonce měsíce čekání, jak je v takových případech běžné u jiných značek.

Bezprostředně před startem je třeba stáhnout do smartphonu nebo tabletu ovládací program, a spárovat dron, brýle a ovládací zařízení (smartphone nebo tablet). Je třeba také navolit na brýlích kanál pro spojení s dronem.

Rozhodně před vlastním létáním nezapomeňte telefon nabít na sto procent; výdrž smartphonů je příslovečně malá, spotřeba energie při létání velká a Ghostdrone je na mobilním zařízení zcela závislý. Jinými slovy: pokud se za letu telefon z jakéhokoliv důvodu dostane do nepohody, máte trochu problém, naštěstí nikoliv fatální. V nejhorším případě vám nezbude než čekat, až se dronu vybije baterie, pak se ovšem sám vrátí a bez problémů přistane.

Kvalitní velký tablet tedy je pro ovládání asi vhodnější řešení. Nejen kvůli lepším akumulátorům, ale také kvůli většímu displeji protože i na relativně velkém pětipalcovém smartphonu jsou ovládací prvky dronu nepříjemně malé.

 

Létání

 

Základním motivem filosofie Ghostdrone je, že létat s ním může i úplný začátečník (což se jinak u strojů této kategorie spíš nedoporučuje). Ovládací program vás proto krok za krokem provede první startovací sekvencí (včetně kalibrace dronu i smartphonu), ale nejen to: nepustí vás dál, dokud podle jeho pokynů neprovedete tři vzlety do padesátimetrové výšky a tři přistání. Což je prozíravé - pokud ovšem jste opravdu začátečník, nebo pokud první pokusy nechcete realizovat v uzavřených prostorách.

Je tu pár dalších šikovných vychytávek, například na displeji smartphonu máte na základě údajů ze satelitů GPS stále zobrazenou mapu s vaší polohou a polohou dronu - nikoliv jako klasickou mapu, ale jako letecký pohled. Můžete tak kombinovat pohled do brýlí z hlediska dronu (FPV) s rychlou orientací na mapě.

Ale nejen to: pomocí funkce TapToGo můžete na této mapě dronu vytýčit trasu, po níž poletí. Další letový režim se jmenuje Avatar a jde o řízení stroje prostřednictvím natáčení a naklánění smartphonu. Nakláněním mobilu řídíte směr letu, otáčením točíte dron. Vypadá to jednouše, v praxi to ale chce trochu cviku. A hlavně nesmíte s mobilem dělat nic neobvyklého (jako třeba přijmout hovor), zakopnout atd. protože pak se na obloze začnou dít věci... Nechybí ani manuální režim, který se hodí hlavně pro létání bez signálu GPS, tedy i v uzavřených prostorách.

K brýlím jde také připojit druhé zobrazovací zařízení. Je tak možné například nechat potomka nebo partnerku užívat si pohled z paluby a přitom pilotovat. A může jít o opravdu silné zážitky, protože Ghostdrone je velmi rychlý, výkonný a dobře manévruje (výrobce uvádí maximální rychlost přes 70 km/h v režimu manuálního ovládání, 40 km v režimu GPS).

Dosah vysílačky prodejci uvádějí až kilometr, výrobce doporučuje polovinu - a já neriskoval ani to, protože ztratit půjčený stroj by bylo poněkud trapné. Nicméně v případě vybití akumulátoru, ztráty řídícího signálu nebo jiného problému se má dron automaticky vrátí na místo startu a jemně přistane.

Z displeje smartphonu také ovládáte kameru: začátek a konec natáčení, pořízení snímku. Natáčení gimbalu podle horizontální osy (tedy dolů a nahoru) se ovládá sklonem hlavy s brýlemi. Záběry jsou kvalitní, tj. asi jako u dobrých outdoorových minikamer typu GoPro. Kamera je umístěná několik málo milimetrů nad úrovní lyžin, takže je nutné přistávat jen na dokonale rovném terénu, jinak hrozí její poškození.

 

Charakteristiky

max. šířka (bez vrtulí): 300 mm

max. délka (bez vrtulí): 300 mm

úhlopříčka (s vrtulemi): 580 mm

výška: 195 mm

průměr vrtulí: 220 mm (8,5 palce)

letová hmotnost: 1150 g

akumulátor: mAh

udávaná doba provozu: 25 min.

kamera: 4K (4096 x 2160 bodů)

rozlišení fotografií: 12 megapixelů

závěs kamery: tříosý, stabilizovaný,

dosah vysílače: cca 1000 m, (doporučeno max. do 500 m)

cena s DPH: 27 690 Kč

 

Závěr

 

Ehang Ghostdrone 2.0 VR je bytelný a výkonný stroj, s dobrou kamerou a za slušnou cenu. Dobře létá i za větru a díky softwarové i hardvarové výbavě je riziko havárie nebo ulétnutí omezené na minimum. Zejména pro začátečníky nebo pro náročnější amatéry, kteří si chtějí užít létání na úrovni a přitom nemají další ambice, jde o zajímavou možnost jak bez předchozí praxe bezpečně začít hned s výkonným dronem natáčejícím kvalitní videa. Internetové diskuse naznačují, že to vyhovuje zejména těm, kteří předtím ještě s žádným dronem nelétali. Tím se také Ghostdrone výrazně liší od konkurence stejné kategorie.

Sázka na ovládání smartphonem pomocí sofistikovaného softwaru ale využití stroje také poněkud omezuje, protože řízení prostřednictvím joysticků na klasické vysílačce je přece jen přesnější. Ne nadarmo i závodníci létající pomocí FPV brýlí mají v rukách vysílačky, stejně jako profesionální kameramani a fotografové pracující s velkými drony. Ovládání výhradně smartphonem zkusil už Yuneec Breeze také mířící na začátečníky - a nakonec se vysílačka objevila aspoň jako dokoupitelné příslušenství. Kdyby ji dostal i Ghostdrone, rázem by poskočil o celou kategorii výš a dramaticky rozšířil okruh zájemců o tento jinak velmi zdařilý stroj.

 

Jan A. Novák

 

Naposledy změněnoúterý, 28 únor 2017 11:48
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Související položky (podle značky)

Pro psaní komentářů se přihlašte