Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Skytech TK110 HW: levná skládací kvadrokoptéra

Se skládacími drony se poslední dobou roztrhl pytel, většina jich ale míří na náročnější uživatele. Opačným směrem se vydala hledat své kupce malá levná skládací kvadrokoptéra Skytech TK 110 HW.

 

Cena je v tomhle případě asi to první, co bychom měli zmínit, protože teprve z jejího pohledu je třeba hodnotit i další parametry. V nabídce českých prodejců jsem tenhle model nenašel, ale na Banggod.com je k mání za 1444 Kč, což je zajímavé asi především pro začátečníky a děti. Když se ale podíváte, jaké drony jsou za stejné peníze jinak, pak možná i některého pokročilejšího fanouška napadne, jestli by tohle nebyl model třeba na výlety, nebo jinam, kam jiný dron tak pohodlně nedostanete.

Hned na druhém místě po ceně se totiž sluší uvést rozměry ve složeném stavu, protože ty rozhodně zaujmou: 15 x 16 x 5 centimetrů, tedy asi jako příruční slovník. Jinými slovy, tuhle věc strčíte do kapsy od větrovky, nebo do batůžku a ani nepoznáte, že ji tam máte.

To vypadá dobře - stejně jako skutečnost, že Skytech TK110 HW má "střídavé" motory a celou řadu dalších vymožeností. Pokud například vlastníte vhodný smartphone, můžete dron po stažení příslušné aplikace ovládat z něj, a vidíte na displeji pohled z paluby (tzv. FPV létání). V balení ale je i normální vysílačka s klasickým ovládáním.

Jsou tu také funkce, které jinak známe až z mnohem dražších kvadrokoptér: režim automatického návratu, létání po předem stanovené trase (stačí ji nakreslit prstem na displej mobilu), headless (dron může být natočený libovolným směrem, přesto létá jakoby z pohledu operátora, což ocení zejména začátečníci), stání v nastavené výšce, následování operátora a podobně.

Pokud si teď říkáte, že ta nízká cena se někde projevit musí, pak máte bohužel pravdu - další parametry případné nadšení z předchozích řádků pořádně zchladí. Asi nejhorší je, že na tak nadějném dronu je kamera s obrazovým čipem pouhých 0,3 megapixelu schopná nahrávat jen video v rozlišení HD (720p). Z toho slušný obraz nedostanete, i kdybyste se rozkrájeli - hlavně to ale eliminuje výhodu malých rozměrů stroje. Takovou kameru má kdejaký dětský minidron, který hravě strčíte do kapsy i bez skládacích ramen.

Tomu pak odpovídají i další hodnoty, především dosah ovladače pouhých 50 metrů, které se ještě srazí na 30 metrů, když budete chtít na smartphonu vidět obraz palubní kamery. Akumulátor 3,7 V s kapacitou 850 mAh vydrží jen na přibližně šestiminutový let. A tak bychom mohli pokračovat ještě chvíli, ale asi je to zbytečné. Stačí říct, že Skytech TK110 HW je zajímavá hračka, která nabízí víc než obdobné hračky stejné cenové kategorie - ale nic dalšího si od ní neslibujte, přestože působivý design a vydařená konstrukce skládacích ramen se snaží přesvědčit, že máte před sebou menšího bratra kultovní kvadrokoptéry DJI Mavic. Na mysl se vkrádá otázka, proč do tohohle povedeného šasí nenacpat hardware nějakého závodního minidronu a k tomu přidat lepší kameru - alespoň s rozlišením Full HD. A proč to neudělal výrobce Skytech TK110 HW. 

Schválně: který výrobce  s tím přijde jako první?

 

Skytech TK110 HW - základní parametry

rozměry rozložená: 362 x 362 x 85 mm

rozměry ve složeném stavu: 150 x 160 x 50 mm

letová hmotnost: 390 g

výdrž ve vzduchu: 6-7 minut

maximální výška letu: 50 m

dosah vysílače: 50 m

dosah WiFi signálu: 30 m

akumulátor: 3,7 V, 850 mAh

doba nabíjení akumulátoru: okolo 110 minut

cena v zahraničí (Banggood): 1444 Kč

rozlišení kamery: 0,3 mpx

video: HD (720p)

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnopátek, 10 únor 2017 19:01
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

3 komentáře

 • Predátor
  Predátor 7. 8. 2017 17:11 Odkaz Komentáře

  Zdravím,kde koupím jen dálkový ovadač? Všude ho prodávají pouze s dronem

 • Vítek Novák
  Vítek Novák 8. 8. 2017 6:13 Odkaz Komentáře

  to Predátor:

  U takto levných dronů se většinou prodejcům nevyplatí prodávat ovládání samostatně. Zkuste například bazar. Nebo pokud se jedná o ulítlého drona, vrátit původnímu majiteli. :)

 • David Šigut
  David Šigut 27. 8. 2017 17:25 Odkaz Komentáře

  U těchto levných dronů mě štve dosah vysílačky. Jasně že na 100m už to bude jen taková tečka ale přece jen na louce na plný plyn uletíte 100m ani se nenadáte a pak můžete svištět zase zpátky. Jenže když po 50m začnete stresovat se ztrátou signálu tak je to na prd. Je nějaký logický důvod proč tam nedávají vysílače s dosahem 200m?

Pro psaní komentářů se přihlašte