Informační portál o světě bezpilotních prostředků

FPV závody: úspěch českého pilota

Český závodník Jan Mittner přijel na nejprestižnější evropskou soutěž závodních fpv dronů a vyhrál. Porazil elitu ze tří kontinentů, piloty zvučných jmen s ohromnou marketingovou aurou a zástupy fanoušků. "Je to asi jako kdyby Pepa Vomáčka co hraje tenis dva roky postoupil z kvalifikace a vyhrál Wimbledon," říká jeden z jeho kolegů.

 

Pilotování dronů bývá samo o sobě často adrenalinová záležitost, příznivci FPV závodění si to ještě vylepšili: pořádají soutěže, při nichž se malé drony vlastní výroby řítí velkou rychlostí ˇčasto i přes 100 km/h)  mezi překážkami. Závodníci přitom stroj ovládají pomocí speciálních brýlí, do nichž se přenáší obraz z palubní kamery dronu. Proto označení FPV závody (First Pilot View, "pohled prvního pilota", přesněji létání pomocí obrazu z palubní kamery) Pokud se to dá k něčemu přirovnat, tak nejspíš k Red Bull Air Race pro akrobatická letadla.

Nový sport si rychle získává příznivce a organizují se i první mezinárodní soutěže. FPV Drone race 2016 se konal 30. dubna a 1. května poblíž Frankfurtu nad Mohanem. Zúčastnilo se ho více než šest desítek závodníků z Německa, Rakouska, USA, Velké Británie, Švýcarska, Belgie, Polska, Litvy a dalších zemí. Soutěž proběhla ve dvou kolech. Podrobnosti najdete na webu FPV Drone Race 2016, bohužel zatím dost stručném a pouze německy.

Český vítěz soutěže Jan Mittner na svém facebookovém profilu výsledek komentoval takto: "Neuvěřitelné se stalo skutečností, vyhrál jsem Drone Race Germany v konkurenci 68 světových pilotů. Poprvé jsem si takhle mohl zazpívat českou hymnu a dostat sprchu šampaňským"

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

2 komentáře

  • Tomáš Svoboda
    Tomáš Svoboda 16. 5. 2016 10:21 Odkaz Komentáře

    Dobrý den. Panu Mittnerovi samozřejmě gratuluji. A chci se zeptat jestli je v ČR nějaký klub který by se věnoval přímo FPV závodním dronům. Zaujalo mě to a chtěl bych se tomu začít věnovat trochu víc. Děkuji.

  • David Kyjovský
    David Kyjovský 17. 5. 2016 17:03 Odkaz Komentáře

    @TS: ne úplně klub, spíš partičky co se schází v různých místech republiky. Nejvíc těchto lidí je asi na Facebooku, ve skupině Miniquad FPV CZ. Tam si člověk nejspíš najde nějaké parťáky.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:171669 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:61111 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:53198 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:28418 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more