Informační portál o světě bezpilotních prostředků

SkyWatcher WiFi: levný a odolný FPV dron

Řízení z pohledu dronu (FPV) představuje úplně jiný druh zážitku, než pouhé pozorování stroje ze země. Většinou jde o záležitost spíš modelů střední kategorie nebo závodních kvadrokoptér - ale nezoufejte. Dron SkyWatcher vám to umožní za velmi lidovou cenu. Ale nejen to: najdete v něm i další zajímavé funkce, které byste u produktu téhle cenové třídy nečekali.

 

Držet vysílačku a dívat se jak vás dron na obloze poslouchá, je sice hezké, ale může to být ještě lepší - co takhle být na jeho palubě jako pilot? Alespoň zprostředkovaně to umožňuje funkce označovaná jako FPV (First Person View, romantikové také vysvětlují jako First Pilot View). Spočívá v tom, že operátor dronu má na ovladači displej, kde vidí obraz z palubní kamery dronu (nebo brýle s displeji - ale to už se ocitáme cenově někde úplně jinde, takže se vraťme zase zpět na zem). Zážitek z létání je pak samozřejmě nesrovnatelné lepší, ale nejen to: řízení z pohledu pilota je také mnohem pohodlnější a bezpečnější.

A to nejlepší nakonec: SkyWatcher HD v provedení No. 9115 tohle umožňuje za pouhých 2790 Kč. Pro úplnost dodejme, že v nabídce firmy RC Profi je nejen tahle základní verze. ale nejdete ho tu i v dražších baleních s dalším užitečným příslušenstvím (náhradní baterie, Al kufr).

Takhle levné zážitky z FPV ovšem nejsou tak docela zadarmo; abyste mohli funkci využít, potřebujete smartphone nebo tablet. Ten ale dnes už má asi každý.

 

Vybalování z krabice

Filosofie těch, kdo vymýšleli dron SkyWatcher, zjevně spočívala ve snaze poskytnout zážitek FPV za co nejnižší cenu, takže v krabici nemůžeme čekat o moc víc, než jen to nejnutnější. Kromě samotného dronu, ovladače a nabíječky palubního akumulátoru, tu je ještě příjemný bonus v podobě 4 náhradních vrtulí a pak díly, které před prvním startem musíme usadit na správná místa. Jde o dvojici přistávacích lyžin patřících do otvorů na spodní straně dronu a o adaptér pro připevnění smartphonu na vysílačku. Kamera na dronu je už od výrobce vybavená paměťovou kartou pro záznam fotografií a videa.

Samozřejmě v balení najdete také návod. Originál je německy a - stejně jako návody snad u všech dronů - by klidně mohl být o něco podrobnější. Nechybí ani český překlad, ale používat ten z testovaného balení představovalo poměrně náročnou zkoušku psychické odolnosti. Stránky byly řazené na přeskáčku a některé vzhůru nohama, takže i když jsem si dal práci s jejich očíslováním, pořád ještě nebylo vyhráno. Přinejmenším při prvních startech se nejspíš bez návodu neobejdete, takže pokud neumíte dobře německy, nejlepší je český návod okopírovat, rozstříhat, seřadit správně a slepit. A k tomu si ještě přeložit popisky u obrázku vysílačky, protože i v českém návodu jsou německy.

 

Před startem

Dron má klasický jednoduchý design, který si na nic nehraje, což je velmi sympatické. Ještě příjemnější je materiál, z něhož je zhotovený - na rozdíl od mnoha jiných produktů této kategorie (nebo i dražších) vykazuje pružnost a odolnost. Společně s malou hmotností stroje tak máte velkou naději, že ani při začátečnických pokusech nebo příliš odvážných kouscích ve vzduchu ho nezničíte. Tomu napomáhají i pružné koše chránící vrtule.

To plně první, co musíte před startem udělat, je že si koupíte čtveřici článků formátu AA, které patří do vysílačky. Doporučuji nějaké se slušnou kapacitou, protože provoz je na energii poměrně náročný. Vysílačka nemá kromě čtveřice červených LED žádnou podrobnější indikaci stavu (to bychom při dané ceně chtěli příliš), a pokud má málo energie, sice svítí, ale s dronem ji nespárujete.

Když máte články nebo akumulátory do vysílačky, nabijete akumulátor dronu, který je součástí balení. Z jeho místa na spodní straně trupu se vyndává dost obtížně a bez nějakého nástroje se neobejdete. Přitom je třeba postupovat velmi opatrně, protože hrozí poškození akumulátoru - což u lithiových článků není žádná legrace.

Neméně obtížně se akumulátor dává zpět. Přitom je nutné do prostoru napěchovat i všechny jeho kabely, protože víko musí přesně dosednout. Je na něm totiž umístěná kamera a jen při zavřeném víku míří objektiv správným směrem.

Abyste mohli využít dobrodiní FPV, musíte si nejdřív na smartphon stáhnout ovládací aplikaci. Jde to jednoduše: z návodu ofotíte obrazec QR kódu - je tu jak pro iPhone (AppStore), tak pro Android (Google Play) a spustíte stahování. Naskenování QR kódu ovšem půjde jen z německého návodu, protože v českém je obrazec slitý, a tedy nepoužitelný.

 

Spárování a trimování

Před letem se bez návodu neobejdeme, protože postup je v některých krocích trochu odlišný, než u většiny dronů. Nejdřív se ujistíme, že levá páka ovladače ("plyn") je v nejnižší poloze, pak stroj zapneme malým vypínačem na spodní straně, položíme na vodorovnou plochu a dál už s ním nehýbáme. Pak zapneme vysílačku (ne dál než metr od dronu) a spustíme ovládací aplikaci na spartphonu. Následně posuneme páku "plynu" do horní maximální polohy a zase vrátíme dolů. Pokud LED na dronu přestaly blikat, je stroj s ovladačem spárovaný a můžete letět (podle návodu by nejdřív měla blikat a pak trvale svítit i vysílačka, ta z testovaného balení, ale stále jen nepřerušovaně svítila. Na funkci to ovšem nemělo vliv).

S létáním byste se ale možná zatím nemuseli unáhlovat, protože dron nejdřív bude potřeba vytrimovat. Dělá se to posuvnými tlačítky pod a vedle joysticků ovladače - jejich stlačením v příslušném směru srovnáte odchylky od vyváženého stavu (podrobnosti najdete v návodu). Podle návodu je dobře to dělat za bezvětří a více než metr nad zemí, aby se eliminoval přízemní efekt. Mě se osvědčilo vyvažovat na zemi na kluzkém povrchu: pokud je dron nevyvážený, ještě před vzlétnutím má snahu klouzat po zemi některým směrem. Vytrimování odchylek ještě na zemi je pohodlnější a bezpečnější - ve vzduchu pak už jen jemně doladíme, aniž by dron stále kamsi prchal.

 

Létání

Uspořádání konců motorových ramen i charakteristický vysoký zvuk prozradí, že SkyWatcher pohánějí jen běžné stejnosměrné motory s převody, což je při jeho ceně logické. I když jejich parametry nejsou takové jako u dražších "střídavých" motorů, přesto dron létá velmi dobře. Je velmi živý, dobře stoupá, pohotově reaguje na povely ovladače.

Kdo už nějaký ten dron zažil, bude příjemně překvapený účinností přistávacích lyžin. Jsou pevné i pružné zároveň - ale přesto ne tolik, aby stroj při tvrdším přistání odskočil. A současně jsou rozkročené právě tak, aby se nepřevrhl; ani na tvrdém povrchu nebyly nejmenší problémy. Ale dokonce i kdyby k odskočení a náklonu došlo, jsou tu ještě menší opěrky z pružného plastu na spodních koncích motorových gondol. Zdánlivě maličkosti - ale právě ty svědčí o tom, že konstruktér při návrhu přemýšlel.

SkyWatch disponuje i několika režimy, které jinak najdeme spíš u dražších strojů. Je to především funkce zde označovaná jako Kompas. Jiní výrobci ji uvádějí jako "headless", "intelligent mode" i jinak, vždy jde ale o to, že dron na povely vysílačky reaguje ne ze "svého pohledu" (tedy například při povelu vpřed letí ve směru přídě), ale z pohledu operátora (při povelu vpřed letí tam kam je otočený operátor s vysílačkou, i kdyby to znamenalo, že poletí do strany nebo vzad). To může být za určitých okolností velmi užitečné - třeba při filmování, ale především v případě, kdy nemáme jistotu, jak je stroj ve vzduchu natočený.

Je tu také funkce zde označená jako Go Home. Neměli bychom ji ale zaměňovat za obdobně označovanou funkci dražších strojů s přijímačem GPS, kdy se dron po jejím spuštění vrátí na místo startu a přistane (například RTH u dronů DJI Phantom). SkyWatcher GPS nemá, a o tom, co se stane při aktivaci Go Home, každý tvrdí něco jiného. Ověřovat, kdo má pravdu, jsem neměl odvahu, protože testovaný stroj nebyl můj.

Totéž platí o dosahu vysílače. Výrobce udává 100 metrů a po ztrátě signálu prý dron neuletí, ale pouze spadne, což by se díky odolné konstrukci, použitým materiálům, malé hmotnosti, chráničům vrtulí atd. mělo obejít bez větších následků. Opět: neodvážil jsem se ověřit.

Nechybí ani funkce Flip, kdy po stisknutí příslušného tlačítka na ovladači dron udělá přemet. Ocení zejména děti.

Palubní kamera slouží nejen k FPV létání, ale umožňuje nahrávání videa a fotografování. Má rozlišení pouze HD, takže výsledky by vám v National Geographic nejspíš neotiskli, ale vzhledem k ceně stroje nejsou špatné.

 

Charakteristiky

max. šířka (s vrtulovými koši): 320 mm

max. délka (s vrtulovými koši): 320 mm

úhlopříčka (s vrtulovými koši): 390 mm

výška: 100 mm

průměr vrtulí: 135 mm ( palce)

letová hmotnost: 170 g

akumulátor: 750 mAh (2S)

udávaná doba provozu: 18 min.

kamera: HD

video: 1280x720/30 fps

stabilizovaný závěs kamery: není

dosah vysílače: cca 100 m

cena s DPH: 2790 Kč

 

Závěr

Nic na světě není dokonalé a ani SkyWatcher není výjimkou - ovšem problém s návodem jde snadno řešit a obtížná manipulace s palubním akumulátorem je společná většině levných dronů. Někdy i těch nelevných.

Klady ovšem silně převažují: Skywatcher nabízí vynikající poměr výkonu a ceny, především ale možnost si za málo peněz vyzkoušet, co obnáší FPV létání. Když k tomu ještě připočteme mimořádnou odolnost, o jaké by se leckteré konkurenci mohlo jen zdát, pak jde o ideální stroj pro začátečníka nebo odrostlejší dítě. Docela slušná minikamera navíc nabízí uplatnění fotek a videí na sociálních sítích. Možnost kontrolovat záběr přes smartphone, může být dobrým úvodem do tvůrčí práce vzdušného kameramana nebo fotografa - a třeba odrazový můstek k něčemu ambicióznějšímu. Když k tomu ještě připočteme víc jak čtvrt hodiny ve vzduchu na jedno nabití, pak SkyWatcher ve své třídě levných FPV dronů představuje zajímavou volbu.

 

Jan A. Novák

Dron k testování zapůjčila firma RC Profi

 

Naposledy změněnoúterý, 06 červen 2017 13:54
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte