Informační portál o světě bezpilotních prostředků

DJI Spark - malý dron, ale velký skok pro "dronění"

Když firma DJI, patrně momentální jednička na trhu s komerčními drony, představila svůj nový hit Spark, neznamenalo to, že se k nadšencům vzdušné fotografie dostal pouze nový stroj. Ve skutečnosti je to pokus o převrat, který může změnit naprosto všechno. Ale také nemusí...

Potřeba natočit si ze vzduchu záběry z dovolené, ať už jste nadšenci pro zříceniny nebo sport, roste. Zároveň ale roste i averze vůči komerčním dronům.

Jejich symbolem se stal už legendární Phantom, který se sice postupně po všech stránkách vylepšuje, nicméně zůstává stále váhou nad kilogramem. A co si budeme lhát, ať je technologie sebedokonalejší, každý si uvědomuje, že pád nelze vyloučit.

Ani dokonalá studie o tom, že padající Phantom není padající cihlou, neuklidní. K tomu přihoďme neustálé až psychopatické články dělající z Phantomu nosiče div ne jaderných raket a averze se nezmenšuje.

Navíc podle českých předpisů začínají určité úlevy pro hobby drony až pod hranicí 0,91 kilogramu. A teď se na trhu objevuje DJI Spark, který váží 300 gramů!

A právě v tom tkví ona revoluce: ani největší panikář se nelekne dronu, který doslova zmizí v dlani. Je konec paniky veřejnosti, i konec nervování se profesionálních pilotů ve stylu "Jéžišmarjá, až některý z hobby nadšenců někde spadne s Phantomem, do lidí to bude konec létání".

 

Začíná éra selfie dronů

O kapesní dron mnohé firmy usilují už nějaký snaží se přinést na trh něco, co přestane veřejnost děsit a zároveň zaručí vynikající kvalitu obrazu - a tak vznikla kategorie selfie dronů. Různí výrobci (často startupy financované crowdfundingem) se o to pokoušejí s různým úspěchem.

Nejdál se v tomto snažení zatím asi dostal Yuneec se svým strojem Breeze. Ten sice umí UHD video, ale zabíjí to nepřítomností gimbalu a softwarovou stabilizací, která těžce získanou kvalitu sráží dolů.

Společným jmenovatelem této kategorie kromě nízkého rozlišení kamery také zatím zůstávají nedobré letové vlastnosti a krátká doba letu.

Spark sice už je oficiálně na trhu, jenže - podobně jako v případě DJI Mavic - si na něj většina uživatelů ještě bude asi muset chvíli počkat. Ale nějaké recenze už k dispozici jsou.

Co tedy říkají?

 

Výkonný trpaslík

Na prvním místě samozřejmě zaujmou rozměry 143 x 143 x 55 mm při již zmíněné hmotnosti 300 g. Úhlopříčka včetně vrtulí činí pouhých 170 mm.

Od ostatních selfie dronů se spark liší vynikající stabilizací pomocí gimbalu. Natáčí ovšem video jen ve full HD rozlišení. Srovnání videa se staršími a většími bratříčky najdete zde.

Při fotografování jsou výsledkem snímky 12 mpx (pro srovnání: Breeze zabízí 13 mpx).

Ovládat lze gesty, mobilem, ale i kontrolerem. Jeho dolet je v USA až dva kilometry, i když Evropa se musí spokojit s 500 metry.

Letí rychlostí 50 km/h, takže stroj odolává i solidnímu větru. Udávaná maximální doba letu se pohybuje okolo čtvrt hodiny a zatím zveřejněné testy tvrdí totéž (opět srovnání: prospekty Yuneec Breeze udávají maximální výdrž 12 minut).

Navíc, Spark je natolik blbuvzdorný, že bude docela dřina ho někde poslat k zemi. Ačkoliv nepodceňovat lidskou vynalézavost. Nicméně i kdyby, tak ta blecha žádnou tragédii nezpůsobí.

Má také kryty na vrtule, které lze pro jistotu používat i v exteriéru. Sníží se tím sice doba letu na 12 minut, ale zase stoupne bezpečnost.

Málem bych zapomněl. Od okamžiku kdy Spark vytáhnete s kapsy přes nasazení vrtulí ho dostanete do vzduchu do třiceti vteřin.

 

Automatické režimy

Jelikož je Spark vlastně takový létající počítač, aplikace je přeplněná různými možnostmi autonomních režimů letu. Pochopitelně vás umí sledovat, kroužit okolo daného bodu a to dokonce ve spirále. Umí pěkně odlétat od vás (couvá, takže pozor na stromy atd) - a soudě podle otevřeného programovacího jazyka bude možností přibývat.

Stejně jako ostatní produkty DJI také Spark disponuje senzory na břiše, takže let v interiéru je samozřejmostí.

Ale nejen v interiéru: pomocí senzoru vpředu a obrazu z kamery "přečte" terén před sebou a vytvoří si ve svém mozku přesný 3D model okolí. Tím pádem není třeba mít obavu (tedy, vyplatí se ji mít jako u každé techniky), že s ním narazíte do překážky. Jelikož si pamatuje trasu, při aktivaci automatického návratu pěkně kopíruje svou dosavadní trajektorii.

Což se vyplatí, protože přímý návrat u starších řad Phantomů, ale i jiných strojů, znamená nastavení návratu do větší výšky, přece jenom terén je prevít a může do cesty navracejícímu se dronu postavit strom. Spark s tím nemá problém.

Spark se navíc obejde nejen bez ovladače, ale i bez smartphonu nebo nebo tabletu. Vystačíte si totiž s pouhou gestikulací rukama.

Dělá se to takhle: dron jednoduše posadíte na dlaň natažené ruky a necháte ho, aby si vás zafixoval. Díky tomu po startu reaguje na pohyby paže: hestem ho posíláte dále, blíže, nahoru, dolů a aktivujete kameru. Samozřejmě jen na vzdálenost několika metrů, nicméně pokud se spokojíte se selfie, dokonale to stačí.

 

Malý stroj za hodně peněz

Ale nechybí ani aplikace na ovládání dronu mobilem (nebo tabletem), která uživateli na displeji nabídne nabízí dva virtuální joysticky.

Limit letu je 100 metrů do dálky, 80 do výšky. Může se to zdát málo, ale na natočení zajímavých míst to vystačí.

Pokud ovšem preferujete větší dolet, s kontrolérem si už poletujete dle chuti a samozřejmě je to i příjemnější ovládání - páčky jsou přece jenom lepší varianta oproti patlání se po displeji.

Za ovladač si ovšem připlatíte. Spark se nyní prodává ve dvou verzích, přičemž základní na webu DJI začíná na 600 USD a jde o samotný dron. Ovladač má až verze Combo za 800 USD. První české e-shopy nabízejí předobjednávky za cca 16 tisíc (resp. cca 21 tisíc) Kč. Opět pro srovnání: Yuneec Breeze 4K v Česku dostanete bez vysílačky za cca 10 700 Kč a můžete k němu přikoupit set obsahující ovladač a FPV brýle za přibližně 2100 Kč.

Pokud máte rádi FPV lety, Spark je kompatibilní s DJI Goggles, takže sice nedostanete racer drone, ale na vyblbnutí to postačí.

 

Video pouze FullHD

Za zmínku stojí také vychytávky v aplikaci pro úpravu fotografií a videí. Asi nejzajímavější je 3D iluze. Na fotografii s vypíchnete zajímavý prvek a program pěkně rozmázne okolí, takže máte pocit profesionálního motion blur efektu.

Z videí, která natočíte umí sestřihat kratičký klip z nejlepších momentů sám, vyřádit se můžete samozřejmě sami. A šup na sociální síť jací jste mistři.

To všechno by bylo samo o sobě super, ovšem bez kvalitního záznamu poměrně k ničemu. A tady Spark exceluje. Jak se můžete podívat ve srovnávacím videu, pokud nemáte oči ostříže a nehrajete si na profesionálního fotografa, který rozezná každý pixel, při přehrání na televizi či tabletu/notebooku v podstatě nerozeznáte, zda jste točili Sparkem, Mavicem nebo Phantomem 4. Jistě, Spark nemá 4K kameru (tipuji, že pouze dočasně, čekám další modely), ale pro většinu účelů Full HD dokonale postačí. Zvláště když zvládá i natáčení při slabším světle.

A tohle všechno je v kapesním stroji, který nemá skládací ramena a tedy nehrozí opotřebování mechanismu (bolest Mavica) či problémy s miniaturním tříosým gimbalem (ano opět Mavic). Spark má sice gimbal dvouosý, ale video opět ukazuje, že si s tím DJi poradilo bez ztráty kytičky. Je šikovně ukotvený, nezdá se, že by byl snadno poškoditelný i mírným nárazem, což je bolest u všech dronů.

 

Závěr

Na radikální soudy je ještě příliš brzy; chtělo by to nejen mít Spark v ruce, ale také ho objektivně srovnat s o polovinu levnějším Breeze - a na to si budeme muset nejspíš ještě chvíli počkat.

Přesto se ale zdá, že Spark zřejmě představuje určitý přelom - nejen díky parametrům, ale i díky marketingové zdatnosti firmy DJI. Od této chvíle budou těžší a složitější drony více kupovat lidé, kteří stojí o poloprofesionální záznam a přestanou si je pořizovat ti, kteří stojí jen o občasný záznam z dovolených.

Nad hlavami lidí a jiných lokalitách nepříznivých pro drony zmizí vrčící "nosiče bomb" a místo toho se objeví miniaturní hračky drobci, které ani největší odpůrce dronů nemůže vnímat jako létající smrt.

A to je přesně to, co průmysl s drony potřebuje. Do rukou začínajících amatérů dát něco, s čím už zkrátka škodu nezpůsobíte.

 

Ondřej Škoch

 

Naposledy změněnoneděle, 28 květen 2017 19:04
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte