Informační portál o světě bezpilotních prostředků

DJI chystá další bombu: Spark bude ještě menší než Mavic

Zprávy se sice objevily začátkem dubna, ale zjevně to není apríl: DJI chystá něco ještě menšího, než Mavic. O přesných specifikacích zatím odborný tisk spíš jen spekuluje, přesto je zřejmé, že tímto doslova kapesním dronem s výkony velkého se DJI znovu chystá přepsat definici toho, jak komerční bezpilotní prostředek vypadá a co dokáže.

"Phantom 4 zcela změnil představy veřejnosti o schopnostech dronu, Inspire předvedl, jak překročit meze technologických schopností, Mavic Pro ukázal co všechno létající kamera dokáže a kam se s ní dá dostat - co tedy udělá Spark?" ptá se server MyFirstDrone, ale současně upozorňuje: To, co zatím víme, nejsou ověřená fakta, ale spíš závěry udělané na základě nahodilých informací, které nejde ověřit."

Z toho mála, co zatím uniklo na veřejnost, se dá usoudit především to, že tak úplně bez předchůdců Spark není, protože se nápadně podobá "selfiedronu" Yuneec Breeze - jak rozměry, tak konstrukcí trupu. Spark má být velký přibližně 17 x 14 centimetrů (podle jiných zdrojů dokonce 13 x 15 centimetrů) a stejně jako Breeze (na rozdíl od Mavic) má pevná ramena. Pro srovnání: Breeze měří 19,6 x 199,6 centimetrů.

Breeze ovšem zatím moc velkou díru do světa neudělal, takže pokud chce DJI rozpoutat nějakou další revoluci, pak munice pro ni se musí ukrývat uvnitř trupu Sparku. O její povaze se ale zatím jen spekuluje.

 

 

Otazníky nad kamerou

Největší slabinou Breeze byla špatně odpružená a prakticky nestabilizovaná kamera - a právě v tom by se měl Spark lišit: má ji na přídi v dvouosém gimbalu. O jejím rozlišení a dalších parametrech však zatím přesné informace nejsou; spekuluje se o charakteristikách blízkých kamerám GoPro, o možnosti výměny objektivů nebo výměny celých kamer s různou ohniskovou vzdáleností, z nichž jedna by byla širokoúhlá, druhá měla ohniskovou vzdálenost ekvivalentní 50 mm kinofilmu.

Otazníky vzbuzuje především tvar průzoru pouzdra závěsu kamery, který není kruhový, ale oválný. Mohlo by to totiž znamenat, že dovnitř půjde dávat různé minikamery - ještě víc by se mi ale líbilo, kdyby šlo za letu přepínat mezi ohniskovými vzdálenostmi, nebo dokonce kdyby na displeji ovladače současně byl jak širokoúhlý obraz, tak obraz kamery se standardní ohniskovou vzdáleností. To už bych ale asi chtěl moc.

Přenos videosignálu by se měl odehrávat na frekvenci 5,8 GHz (řízení, jak známo, pracuje na 2,4 GHz), což by mělo zvýšit spolehlivost a kvalitu příjmu (běžné řešení u dronů pro poloprofesionální a profesionální využití).

Stroj je zřejmě vybaven ultrazvukovými senzory zabraňujícími kolizím, vrtule jsou skládací, některé zdroje udávají průměr 12 cm (5 palců). Nabíjení výměnné baterie na spodní části trupu se děje prostřednictvím USB, objevují se ale i úvahy o jakémsi rychlonabíjení, jehož technologii ma DJI již delší dobu patentovanou. Je možné, že v balení bude něco na způsob dokovací stanice kombinující nabíjení s přenosem dat, jaké známe například u některých notebooků nebo smartphonů.

O bateriích toho zatím moc nevíme, přestože pro mnoho uživatelů je výdrž ve vzduchu významným nebo dokonce rozhodujícím parametrem. U Breeze je v optimálním případě okolo 12 minut a jistě bude zajímavé, jak se s tím při malých rozměrech Sparku vypořádá DJI.

 

Dohady a spekulace

Vedou se spory o to, jestli je Spark jen další selfie dron na způsob Breeze, nebo dron pro běžné využití (něco jako ještě menší Mavic), případně závodní mikrodron, k němuž má některými parametry blízko. Nechybí ani úvahy o tom, že jde o platformu, která by měla být základem pro různé verze: klasickou a závodní.

Také údaje o ceně jsou jen spekulací: autoři vycházejí z ceny Breeze i z cenové politiky DJI a soudí, že by se měla pohybovat mezi 300 a 500 dolary. Jiní komentátoři ale tvrdí, že pokud bude stroj vybaven pokročilými technologiemi a má v balení brýle pro virtuální realitu, může se cena vyšplhat až někam k 1200 dolarů.

Některé zdroje se pozastavují nad jménem Spark (Jiskra), které si DJI nechal před několika týdny zaregistrovat. Na trhu dronů totiž už je několik modelů stejného názvu od jiných výrobců, od vyslovených hraček (např. Quadrone Spark) až po stroje pro náročnější využití (Spark 350 od Virtual Robotics). Patrně ještě významnější indicií shoda názvu s kickstarterovou firmou Spark Aerial zaměřenou na vývoj programů pro simulátory dronů, v nichž nechybí ani prvky virtuální reality, uplatnění 3D brýlí a podobně. DJI je jednou ze společností, které do tohoto crowdfundingového projektu investovaly a Spark Aerial vzájemnou spolupráci na svých webových prezentacích často zmiňuje, což nejspíš nebude náhoda.

Dá se proto předpokládat, že síla dronu Spark bude spočívat především v softwaru, možná s uplatněním technologií 3D a virtuální reality (VR). Patrně bude ovladatelný i před smartphony a kompatibilní s brýlemi DJI Goggles nebo jinými. Někteří komentátoři dokonce usuzují, že by mohl být prvním běžně dostupným dronem umožňujícím natáčení 3D záběrů. Ovšem propadák, ve který se změnily nedávno tolik propagované 3D televizory, naopak naznačuje, že by to nebyl moc šťastný nápad.

Víc se patrně dovíme začátkem léta, kdy se očekává oficiální představení stroje nebo dokonce uvedení prvních sérií na trh.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:173215 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:61871 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:54745 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29021 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more