Informační portál o světě bezpilotních prostředků

DJI patrně chystá softwarové omezení pro používání svých dronů

Společnost DJI, výrobce populárních kvadrokoptér Phantom a Mavic, na svém webu oznámila, že připravuje nový postup aktivace ovládacích aplikací pro své produkty. Na první pohled nenápadná zpráva vzbudila mezi majiteli těchto strojů rozruch, protože zřejmě představuje budoucí možné omezení letových schopností.

V tiskové zprávě vydané 20. května se praví, že DJI už koncem následujícího týdne provede s ovládacími aplikacemi DJI Go a DJI Go 4 něco, co "zajistí, že pro dron použijete správnou sadu geografických informací a letových funkcí vycházejících ze zeměpisné polohy majitele".

Říká se tu také, že se budou muset nově přihlásit i ti, kdo se již zaregistrovali při koupi výrobku DJI - nejpozději při nejbližším upgrade ovládacích aplikací. Znepokojení uživatelů ale vzbudila zejména následující pasáž prohlášení: "Dokud tato aktivace neproběhne, stroj nebude mít přístup ke správným geografickým informacím a letovým funkcím a jeho schopnosti budou omezeny. Nebude fungovat přenos obrazu v reálném čase, létat půjde jen do vzdálenosti 50 metrů a výšky 30 metrů."

Komentátoři poukazují na to, že DJI už dříve prostřednictvím přihlašovacích procedur získával značné množství soukromých informací o svých zákaznících. Především ale mají za to, že společnost tímto opatřením vyšla vstříc státním regulátorům a v budoucnosti chce takto přímo softwarově znemožnit létání, které by nebylo v souladu s místní legislativou - což v některých zemích a oblastech znamená konec létání jako takového. Nechybí ani úvahy o "aktivační turistice" majitelů produktů DJI do států, kde jsou předpisy týkající se dronů benevolentní nebo žádné.

Jak to bude vypadat konkrétně, zjistí uživatelé na vlastní kůži koncem týdne. Podle rozruchu, který zpráva mezi majiteli nijak levných výrobků DJI vyvolala, se ale zdá, že se z tohoto kroku mohou už nyní radovat především konkurenční výrobci. Zákazníci si nejspíš rychle uvědomí, že dron za desítky tisíc korun, o němž nevíte, co vám s ním v budoucnu prodejce provede, není moc dobrá investice.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:162579 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:56888 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:32538 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:25717 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more