Informační portál o světě bezpilotních prostředků

AisView - pomocník každého pilota dronu

AisView AisView

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rádi představili webovou aplikaci od Řízení letového provozu ČR - AisView.

UPDATE: ŘLP spustilo aplikaci přímo pro dronaře 

V základním nastavení před sebou vidíte mapu ČR s bílým podkladem a směsicí podivných mnohoúhelníků, z nichž některé jsou vyplněné a některé nikoliv. Modrou barvou jsou vyplněny CTR, tedy okrsky řízených letišť, které sahají od země až do několika tisíc stop (ft). Těm je nutné se vyhnout úplně. Letadla tam jsou v konečné fázi přiblížení a snadno se s vámi mohou potkat.

Světle modré vyplněné prostory okolo jsou tzv. TMA, které nezačínají nad zemí ale výše. Přesné vertikální ohraničení uvidíte po rozkliknutí prostoru. Pod TMA není problém se pohybovat s dronem, většinou začínají kolem 1000ft nad zemí (AGL), nebo kolem Prahy 2500ft AMSL. TMA je označeno čísly, čím větší číslo, tím je prostor dál od letiště a začíná výše. 

Co by dronaře mělo naopak zajímat velmi, jsou prostory typu D - Dangerous (nebezpečné), kde sice možné létat je, ale je to nebezpečné, například se jedná o plynové kompresorové stanice, které čas od času vypouští plyn. V AisView označeno žlutou výplní.

A ještě důležitější je prostor typu P - Prohibited (zakázaný).  Kde se létat nesmí vůbec a většinou začínají už od země. Může se jednat například o jaderné elektrárny, skladiště trhavin a podobně. V AisView označeny červěně. 

Kolem malých neřízených letišť je tzv. ATZ - Aerodrome Traffic Zone, kde je možné létat po dohodě s letištěm. Jedná se o kružnici s poloměrem 5,5 Km se středem nad letištěm (pokud například CTR neuřízne ATZ do jiného tvaru). 

Poslední prostory jsou vojenské TSA - Temporary Segregated Area a TRA - Temporary Reserved Area. Nemá smysl zabíhat do zbytečných detailů. Tyto prostory jsou aktivní jen občas (proto je důležité kontrolovat AisView) a také musíte zkontrolovat vertikální rozsah. Hodně z nich začíná až vysoko nad zemí, kam se s dronem nemáte šanci dostat. 

 

Malé vysvětlení výšek používaných v letectví:
AMSL - Above Mean Sea Level - nad střední hladinou moře
AGL - Above Ground Level - nad zemí
FL - Flight Level - letová hladina v tisíci stopách (v ČR od 5000ft výše)

 

Časté dotazy (vzešlé z diskuze na Fb):

1)Když kouknu do AisView, tak z pohledu dronaře mě zajímají asi jen AD, D, P, R, TRA, TSA, TMA a CTR. Nebo ještě něco z toho je pro nás podstatné či užitečné?
Přesně tak. TMA vás asi nezajímá, protože do takové výšky se nemáte šanci s dronem dostat (doufám) :) Například kolem Prahy je nejnižší TMA I od 2500ft AMSL (nad střední hladinou moře)

2) A jak je to s aktivací TRA a TSA? Když nejsou aktivované, je možné v nich létat běžně v souladu s pravidly, a teprve jejich aktivací je pro mě daná oblast v daných letových hladinách zakázaná?
Ano, když nejsou aktivní tak se mění na prostory třídy G a E (G je do 300m nad zemí, pak začíná E až do FL95). 

3) Aktivace se pozná podle podbarvení a po rozklinknutí je tam AUP s textem, od kdy do kdy? UUP Je aktualizace AUP? Poznám jí někde v mapě (je tam taky zanesena), nebo je jen součástí textové přílohy záložky AUP a jak to nedohledám, jsem v háji?
Ano, když je prostor vybarvený tak je v daném časovém rozsahu aktivní - nezapomeňte si v levém horním rohu nastavit správný čas a pozor je v UTC, takže v létě -2 hodiny od SELČ. UUP je update AUP a zaneseny do AisView jsou. Zkontrolujte si také výškový rozsah prostoru. Hodně vojenských TSA začíná hodně vysoko, kde vás to nemusí zajímat. 

4) Co je NOTAM, prípadně SNOWTAM a je mi to k něčemu?
Je zcestné říkat, že NOTAMy jsou Vám k ničemu. Samozřejmě podstatná část se vás týkat nebude (jako třeba uzavírky pojížděček na Ruzyni). Ale je dobré vědět k čemu slouží a nebo je dokonce můžete využít sám. Zkratka znamená Notices to airmen, tedy informace pro piloty, kterými jsou povinni se řídit. Jak se to může hodit dronařům? Třeba tak, že pokud víte, že budete někde natáčet ve větší výšce, tak o tom pošlete informaci na ŘLP a oni vydají NOTAM s navigační výstrahou. NOTAM se objeví v AisView a všichni piloti budou vědět, že tam nemají létat. Samozřejmě tím nemají piloti tam zakázáno létat, ale jsou o nebezpečí informováni. SNOWTAM vám k ničemu není (nebo mě nenapadá k čemu by byl), jedná se o veškeré informace spojené se zimním počasím na daném letišti - pokrytí runwaye sněhem, brzdící koeficient atd.

Naposledy změněnočtvrtek, 26 prosinec 2019 15:41
Vítek Novák

Obchodní pilot/instruktor a nadšenec do všeho co létá, ať už s pilotem nebo bez. V dronech vidím velkou budoucnost, a proto by byla škoda nebýt u začátku této technologie. 

Internetová stránka: www.viteknovak.cz

13 komentáře

 • Antonín
  Antonín 29. 11. 2016 14:41 Odkaz Komentáře

  Dobrý den,

  chtěl bych létat v létě v prostoru TSA. Jestli to mám dobře nastavený AisView, tak to nemám přes léto vybarvený a můžu tedy bezpečně létat nad tímto územím pokud se nic do té doby nezmění? Vertikální hranice je 300ft, takže i když je aktivní, tak můžu létat pod 90 metrů a nebo je tam přímo zákaz? Moc děkuji za odpověď.

 • Vítek Novák
  Vítek Novák 10. 12. 2016 12:26 Odkaz Komentáře

  Dobrý den Antoníne,

  přesně tak, pokud máte správně nastavený časový rozsah vlevém sloupci (pozor je v UTC - tj v létě mínus 2h pro SELČ a v zimě 1h pro SEČ), tak pokud není prostor vybarven, tak není aktivován. Ještě si to můžete zkontrolovat v sekci AUP/UUP kde je tabulka s prostory, rozsahem časové aktivace a případné updaty.
  Ano pod prostorem létat můžete za principu dodržení všech ostatních předpisů.
  Hezký den

 • Martin
  Martin 15. 12. 2016 11:46 Odkaz Komentáře

  Dobrý den, proč proboha zaplevelujete češtinu těmi vašimi "feety"? Jednak má čeština krásné slovo "stopa", jednak zde měříme v metrické soustavě...

 • Vítek Novák
  Vítek Novák 17. 12. 2016 9:37 Odkaz Komentáře

  Dobrý den Martine,

  díky za komentář i připomínku. Jedná se především o pilotní slang, ale opravíme. Jinak metrickou soustavu v letectví nepoužíváme. Celý svět kromě Ruska používá pro výšky v letectví stopy. Nad převodní výškou poté letové hladiny, které jsou ale opět vztaženy ke stopám.

 • Antonín
  Antonín 9. 2. 2017 21:12 Odkaz Komentáře

  Dobrý den pane Novák,

  moc děkuji za odpověď :-).

 • Jan H.
  Jan H. 20. 2. 2017 10:27 Odkaz Komentáře

  Dobrý den,
  snažím se porozumět AisViewu a chtěl bych se ujistit, jestli jsem pochopil správně, že celá Praha a okolí, na západ například až ke Kladnu, za Unhošť atd, je CTR zóna. Píšete, že tam se nesmí létat nikde. Mám to chápat tak, že v celé téhle oblasti si ani na zahradě nesmím dron zvednout do 5. metrů a kroužit kolem stromu?

  Děkuji Jan H.

 • Vítek Novák
  Vítek Novák 23. 2. 2017 9:14 Odkaz Komentáře

  Dobrý den Jane,
  tak to naštěstí není, podívejte se do našeho článku věnovaného předpisům - http://droneweb.cz/legislativa-provozu-dronu/item/37-predpisy-pro-letani-s-drony-v-cr

  Zde je výtah dané části:
  Řízená letiště se dělí na civilní - Ruzyně, Brno, Ostrava, Pardubice, Karlovy Vary a vojenská - Čáslav a Náměšť nad Oslavou. Kolem sebe mají zónu CTR, která je pro každé letiště trochu jiná. Je nutné ji tudíž vyhledat v mapě. V této zóně je možné létat ve vzdálenosti minimálně 5,5 Km od vztažného bodu letiště a dále jen do výšky 100 metrů. Pokud máte povolení od ÚCL nebo ŘLP (Řízení letového provozu) nebo model do hmotnosti 0,91 Kg, je možné létat i blíže než 5,5 Km, ale vždy mimo ochrané zóny letiště (nejčastěji ve směru vzletových a přistávacích drah).

 • Honza
  Honza 29. 3. 2017 22:00 Odkaz Komentáře

  Dobrý den,

  pochopil jsem to tedy dobře, že v zóně MCTR řízeného okrsku, kde je vert. hranice GND/2000ft AMSL, smím tedy létat do výšky 100 metrů?

  A pokud je uvedeno 2500ft AMSL/3500ft AMSL, tak platí která hranice?

  Děkuji.

 • Vítek Novák
  Vítek Novák 1. 4. 2017 12:46 Odkaz Komentáře

  to Honza:

  Ano, v CTR ve vzdálenosti minimálně 5,5 Km od vztažného bodu letiště jen do výšky 100 metrů. Pokud máte povolení od ÚCL nebo ŘLP (Řízení letového provozu) nebo model do hmotnosti 0,91 Kg, je možné létat i blíže než 5,5 Km, ale vždy mimo ochrané zóny letiště (nejčastěji ve směru vzletových a přistávacích drah). Osobně bych to raději konzultoval s ŘLP.

  2500ft AMSL/3500ft AMSL je vertikální ohraničení (většinou TMA) - to znamená, že prostor začíná až 2500ft nad střední hladinou moře (tlak QNH který dává ATIS každého řízeného letiště) a končí v 3500ft AMSL. Tj. pod ním do výšky 2500ft AMSL létat můžete.

 • Slameny
  Slameny 15. 6. 2017 19:53 Odkaz Komentáře

  Dobry deň kúpil som si dron Hubsan FPV x4 plus no dron po zapnuti bilka ale na displeji ovaldaca ho nenájdem vôbec nereaguje ani kamera ani dron.SD karty dom kupil úplne nove 8.GB..som úplný začiatočník neviem ako tieto dve veci sparovat.Na viedeu to jednoducho zapnu a kamera sa spustí viete mi niekdo poradiť?
  Dakujem.
  Slameny.

Pro psaní komentářů se přihlašte