Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Tablet jako displej pro Mavic

Rozmohl se nám tu poslední dobou takový nešvar - v tomto případě ovšem nejde o čmárání sprostých obrázků, jako ve filmu Pelíšky, ale o nutnost k ovládání dronu přikoupit smartphone nebo tablet. Přičemž tablet je v mnoha ohledech lepší volba, jenže třeba na ovladač Mavic Pro ho nejde připevnit. Co s tím?

Existují dva hlavní důvody, proč dron raději ovládat tabletem než smartphonem. Ten první je velikost displeje, protože na ploše s desetipalcovou úhlopříčkou toho samozřejmě vidíte mnohem víc než na čtyř- nebo pětipalcovém displeji.

Druhý důvod, možná ještě významnější, je výdrž akumulátoru. Ta je u smartphonů trestuhodně bídná - stačí zapomenout zapnutou nějakou energeticky náročnou aplikaci, a máte po létání, protože v přírodě akumulátor nenabijete. Když už pominu, že smartphone, který zhasne uprostřed letu, může při troše smůly způsobit i havárii.

obr: Na destipalcovém displeji tabletu toho samozřejmě vidíte mnohem víc, než na pětipalcovém smartphonu. Ještě pádnějším důvodem pro tablet ale je výdrž akumulátoru

 

Proti tabletu mluví snad jen větší rozměry. Ovšem ve skutečnosti je třetí rozměr tabletu (tloušťka) prakticky stejný jako u smartphonu, zatímco zbývající dva rozměry skoro určitě nejsou větší než přepravní zavazadlo dronu (Mavic nevyjímaje). Najít pro něj nějaké místo tedy není těžké.

Při volbě typu tabletu jsem se rozhodl pro desetipalcový Samsung Galaxy Tab A - především proto, že jako smartphone pro řízení Mavic Pro i Phantom 4 používám taky Samsung (konkrétně Galaxy S6 edge), takže vím, že nejsou problémy s kompatibilitou ovládacích aplikací. Popisované řešení je ale možné použít pro jakýkoliv jiný typ podobných rozměrů.

Připevnit desetipalcový tablet na ovladač Phantom 4 není problém - a velký obraz z palubní kamery je velmi příjemný. Ovšem majitelé Mavic Pro už to tak jednoduché nemají, protože výrobce ovladače s připojením tak velkého zařízení nepočítal. Zahraniční e-shopy sice nabízejí příslušné adaptéry, jenže včetně radovánek s těmito službami často spojenými, jako je dlouhé čekání, problémy se zásilkami a podobně.

obr: Držák pro tablety Defender CH-223 je sice určený do aut, ale k ovladači Mavic jde připojit spolehlivě a bez jakýchkoliv úprav

 

Shodou okolností zrovna když jsem tenhle problém řešil, mi v nabídce Alzy padl zrak na věc, která se poněkud nepoeticky jmenuje Defender CH-223. Jde o držák tabletu určený do auta, kde se přidělává k opěrce hlavy na sedadle - ale není nejmenší problém ho připevnit také k ovladači Mavic Pro. Dokonce ještě spolehlivěji, než u zařízení určených přímo pro Mavic, protože tady jsou posuvné svorky, které jde k čelistem na ovladači pevně přitáhnout šrouby. Vlastní držák tabletu je také nastavitelný a spolehlivě jištěný, navíc je upevněný na otočném kloubu. Ten umožňuje nastavit prakticky libovolný sklon - a opět zajistit. Cena je 270 Kč.

V balení najdeme držák rozložený na dva kusy: uchycení tabletu a uchycení k podkladu (v našem případě k ovladači Mavic) s kloubem. V tomto stavu zabírají nepatrný prostor a zavazadlo s dronem rozhodně nijak nezvětší. Horší ale je, že spojení obou dílů se děje prostým zacvaknutím do sebe a je nerozebíratelné, takže vznikne prostorový útvar, který už zabere docela dost místa. Není ale problém toto spojení upravit - například nahradit šroubem nebo něčím podobným.

 

Jan A. Novák

obr: Držák na tablety Defender CH-223. Foto: Alza

Naposledy změněnočtvrtek, 18 květen 2017 16:03
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte