Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Vodafone bude propagovat FPV závody

Svět se mění jako nikdy předtím, takže většina dnešních vysokoškoláků se školí na profese, které nebudou zastávat. Vodafone na situaci reaguje projektem "Jetovtobě", který studentům představuje perspektivní povolání budoucnosti okolo roky 2030. Nechybí ani drony, jejichž ambasadorem je úspěšný závodník Jan Mittner.

"Projekt Vodafone °Jetovtobě° jsem se rozhodl podpořit, protože se mi líbí celkové zaměření i konkrétní myšlenka na využití dronů," vysvětluje svou účast Jan Mittner. "Věřím, že popularizace FPV závodění s drony může řadě lidí přinést krásné zážitky a pocity z létání, a to zcela bezpečným způsobem pro sebe i okolí. Rád říkám, že FPV drony poskytují lidem bezprecedentní volnost pohybu prostorem."

FPV drony jsou stroje, které operátor řídí pomocí jejich palubní kamery, zatímco obraz z ní vidí ve speciálních brýlích nasazených na očích. Zážitek nemá daleko k pilotování skutečného letadla - s tím rozdílem, že závodní FPV koptéra umí víc než leckterý akrobatický speciál, například zrychlí z 0-100 km/h třeba i za půl vteřiny. Závody dronů (tzv. FPV Racing) proto bývají označovány jako Formule 1 jedenadvacátého století a divácký zájem je velký. Návštěvníci při nich mohou sledovat nejen drony prolétávající velkou rychlostí tratí vyznačenou brankami, ale i let z pohledu dronu přenášený z palubní kamery na velkoplošné obrazovky. Takže není divu, že třeba na nedávný závod v Paříži se přišlo podívat více než 100 000 lidí.

Nejúspěšnější český FPV závodník Jan Mittner patří mezi světovou špičku, kromě toho je také jedním ze zakladatelů a majitelů firmy Rotorama dodávající závodní drony a jejich příslušenství.

Jan Mittner startuje první výzvu projektu Je to v tobě. Začala tím, že zájemci o účast mohli od 30. července do 6. srpna zasílat videa se záběry, které prokazují jejich schopnosti při pilotování dronů. Tři, kteří budou vyhodnoceni jako nejlepší, pak projdou tréninkem vysoké pilotáže dronů v tréninkovém areálu českého týmu Rotorama pod dohledem Jana Mittnera. Projekt završí finálový závod za účasti dalších předních českých pilotů dronů v industriálních prostorách tovární haly - rychle létající drony budou muset přesně manévrovat ve stísněných podmínkách haly.

Ale ani tím dronařská číst projektu Je to v tobě nekončí. Vítěz se bude moci 1. září zúčastnit akce nazvané Demoday záchrana, na níž bude pilotovat dron při cvičné záchraně tonoucího zorganizované Vodní záchrannou službou. Ta by pak chtěla s vítězem výzvy dále spolupracovat: budou společně hledat další možnosti, jak drony co nejlépe využít v této specifické oblasti.

"Využití pro záchrannou službu je pak vizí, jak lze tuto technologii v blízké budoucnosti prakticky uplatnit,» konstatuje Jan Mittner."

 

Jan A. Novák

Foto: Jan Mittner a Droneweb

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:173930 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62206 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:55566 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29238 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more