Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Aston Martin představil svou vizi osobního dronu

Jedna větev evoluce dronů míří zajímavým směrem: k robotickým nebo částečně robotickým létajícím prostředkům pro osobní dopravu. Jednou z nich je i futuristicky vyhlížející model Volante Vision Concept, který představil výrobce luxusních osobních automobilů Aston Martin letos v červenci na Farnborough International Airshow.

"Tento stroj půjde pilotovat mnohem snadněji něž běžná letadla, protože jde o plně autonomní systém, jehož schopnosti nebudou závislé na pilotním umění řidiče," vysvětlil vedoucí manažer projektu Lan Beckon. Marek Reichman, šéfdesignér Aston Martin dodal, že při návrhu vycházeli ze svých sportovních vozů DB11, Vantage a Valkyrie.

Koncepci Volante Vision Concept vypracovali konstruktéři z britské společnosti Aston Martin společně s odborníky z firmy Rolls Royce a z Cranfield University. Pohon bude hybridní, přičemž dvě dvojice protiběžných vrtulí budou po stranách přídě, jedna velká na zádi. Stroj startuje a přistává svisle (VTOL), ale dvojice elektromotorů s vrtulemi jsou na otočných osách, takže se po dosažení určité výšky překlopí a vztlakovou sílu při dopředném pohybu vyvozují složitě tvarované nosné plochy. Stroj je vlastně trojplošník, i když se legendárnímu Fokkeru Rudého Barona ani trochu nepodobá.

V kokpitu jsou tři místa. Tak jako u dalších projektů osobních dronů se předpokládají pouze minimální zásahy do řízení. Posádka pouze navolí parametry trasy a vše ostatní má pod kontrolou palubní počítač. Rychlost vertikálního letu má být 215 mil za hodinu (přibližně 365 km/h), je tedy možné doletět například z Paříže do Londýna za pouhou hodinu - bez ztrát během dopravy na letiště a ve frontách a odbavení.

Aston Martin vidí v osobních létajících prostředcích budoucnost pro své další podnikání - stroje vycházející z koncepce Volante Vision Concept předpokládá okolo roku 2030. Jeho šéf Andy Palmer v této souvislosti uvedl: "Jak rostou městské aglomerace, poroste i poptávka po rychlém, spolehlivém a ekologickém způsobu městské a příměstské dopravy. Hledáme alternativu k té současné a předpokládáme, že budoucnost má létání, přičemž Volante Vision Concept bude představovat jeho nejluxusnější formu."

Stejného názoru jsou i další společnosti zvučných jmen, jako třeba Uber, Boeing, Airbus a další, a proto vyvíjejí podobné prostředky. Patrně nejdál je eHang, který už svůj osobní dron testuje se pro nasazení jako městské taxi v Dubaji.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Související položky (podle značky)

Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:171669 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:61111 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:53198 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:28418 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more