Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Vahana: megadron, se kterým chce Airbus létat ve městech

Městská doprava se dusí, odborníci proto předpokládají, že se přestěhuje z ulic do vzduchu. Umožní to megadrony - bezpilotní elektrické stroje pro jednu osobu, které budou fungovat jako taxi. Jedním z nich je Vahana A3, ne jehož vývoji se podílí letecká společnost Airbus. To současně vyvíjí i systém řízení vzdušného provozu, Skyways, který  nad městy vytvoří neviditelné dopravní magistrály

Pod názvem Airbus si každý nejspíš představí velká dopravní letadla, především to vůbec největší, obří Airbus A380. Společnost, jejíž stroje pokrývají dálkové linky, ale míří i do opačného segmentu: chce mít k dispozici megadron -  létající bezpilotní prostředky pro dopravu osob, které by zlikvidovaly zácpy v městských aglomeracích.

Podle sociologů budou velká města nadále růst - odhaduje se, že roku 2030 v nich bude žít 60 procent světové populace, což je o 10 procent více než dnes. Dopravní situace je kritická zejména v megapolích s více než deseti miliony obyvatel, kterých bude okolo roku 2030 téměř tři desítky. Už dnes průměrný obyvatel jedenáctimilionového Londýna za rok stráví ve svém automobilu čas odpovídající 35 pracovním směnám - z toho většinou stojí na místě nebo se pohybuje rychlostí chodce. Dopravní zácpy jsou každodenním jevem, přestože investice do infrastruktury dosahují miliardových částek. Pozemní doprava už nemá kam expandovat; jedinou možností je nebe nad městem.

Že Airbus své úsilí dostat automobily z městských ulic do vzduchu míní vážně, svědčí i jeho podíl na několika projektech vývoje takových strojů. Jde o malá elektrická letadla pro dopravu jedné nebo několika málo osob na vzdálenost maximálně desítek kilometrů. Budou fungovat na principu taxislužby a obejdou se bez pilota; cestujíc pouze na displeji palubní desky navolí cíl letu.

"Vzdušná doprava ve velkých městech bude představovat rychle se rozvíjející trh," tvrdí Jörg Müller z vývojového oddělení Airbusu. "Kdo nabídne spolehlivý, ekologický a tichý dopravní prostředek za cenu schopnou konkurence, ten má budoucnost. A naše skupina je dost silná na to, aby takovou revoluci v městské dopravě uskutečnila."

Skupina, o níž Müller mluví, je Airbus Group v Silicon Valey sdružující mimo jiné i firmy zabývající se projekty vzdušné dopravy v městských aglomeracích, do nichž Airbus buď vstoupil, nebo jejichž vznik sám inicioval.

Jednou z nich je Vahana A3 založená roku 2016 Rodinem Lyasoffem, která chce už letos představit demonstrátor letadla pro městskou dopravu. Půjde o malý stroj s překlopitelnými křídly (konvertoplán) na nichž je 8 elektromotorů. Unese jednu osobu se zavazadly. Pilota nahradí počítač, přesto zvládne nejen let po zvolené trase, ale i vyhýbání se náhodným překážkám.

"Jakkoliv ambiciózně náš projekt vypadá, všechny potřebné technologie už existují," říká Rodin Lyasoff. "Věříme, že roční poptávka po strojích této kategorie se bude pohybovat v řádu milionů kusů."

Airbus se také podílí na projektu Skyways, který má dát vzdušnému provozu nad městskými ulicemi bezpečný řád. Letos v únoru podepsal memorandum s Úřadem civilního letectví v Singapuru o spolupráci na projektu. Vyvíjí také dron pro testování tohoto dopravního systému.

"Žádné město na světě dnes nepovolí let stroje bez pilota ve svém vzdušném prostoru," vysvětluje Bruno Trabel ze sekce Airbus Helicopters. "Pracujeme proto na systému řízení takových strojů, který by vytvořil jakési vzdušné magistrály vyhýbající se zakázaným zónám, s vlastní řídící infrastrukturou a pravidly provozu."

V kolmo startujících elektrických letadlech pro osobní dopravu na malé vzdálenosti vidí budoucnost také další firmy. Vyvíjí je například německá společnost e-Volo, nebo čínský eHang a další. Nasazení strojů eHang v městském provozu plánuje Dubaj.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Související položky (podle značky)

Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:164883 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:58063 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:35162 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:26372 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more