Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Ehang: Multikopter jako létající auto

Hvězdou veletrhu CES 2016 se stal osmivrtulový multikopter Ehang 184, který unese člověka - a ten nemusí být pilotem. Mnozí věří, že problém individuální dopravy osob vzduchen je tak vyřešený, nad koncepcí se ale vznáší řada otazníků.

Pro pasažéra je to úplně jednoduché: nastoupí, na displeji s mapou navolí cíl a pak už se jen kochá výhledem, protože všechno ostatní obstará palubní počítač s pomocí GPS. V kabině je místo pro jednoho člověka a malé zavazadlo (užitečná nosnost 120 kg). Ve vzduchu ji trží osm bezkartáčových elektromotorů na čtyřech pylonech - na každém dva s protiběžnými vrtulemi. Mohou stroji udělit rychlost okolo 100 km/h, horší je, že výdrž ve vzduchu činí jen 23 minut. Pak se musí akumulátory dvě hodiny nabíjet. Dolet pouhých 38 kilometrů ovšem není jediný problém.

Čínský výrobce svému dronu říká Personal Flying Vehicle (PFV) a věří, že první stroje dodá na trh už během letošního roku. Cena se má pohybovat 5 až 8 miliony korun. Firma tvrdí, že technický vývoj je ukončený a jediný problém představuje legislativa a úřady - na veletrhu však Ehang nikdo neviděl létat. K dispozici jsou pouze počítačové animace.

Konstruktérů, kteří věří, že multikoptery řeší problém individuální dopravy vzduchem je víc - stejnou cestou se ubírá například i německý tým e-Volo. Svislý start z jakékoliv plochy, tichý provoz a řízení pomocí počítače jsou pro tento účel ideální. Horší ale je, že zatím nejsou k dispozici akumulátory s potřebnou kapacitou.

To ale není jediná technická slabina této koncepce. Pevné vrtule se svislým tahem se nehodí pro rychlý pohyb vpřed, protože čím větší je rychlost, tím je také větší rozdíl mezi silami, které působí na opačných stranách vrtule (po směru a proti směru pohybu horizontálního pohybu). Proto je pro dopravu na větší vzdálenosti efektivněší letadlo než multikopter. Cesta nejspíš vede přes spojení obou principů - tím ale roste složitost konstrukce i cena. Už částka, kterou chce výrobce za Ehang, by stačila na slušné motorové letadlo, hybridní stroj by nejspíš byl mnohonásobně dražší. I o to už někteří konstruktéři usilují, zatím ale jen v podobě modelů.

I kdyby se podařilo vyřešit všechny technické problémy, je tu ještě jeden mnohem větší: zákonodárci a úřady. Už nyní nejsou nadšení z bezpilotních dronů a chystají se jejich provozování svázat předpisy. Vzduch plný kapslí s lidmi bude vyžadovat ještě mnohem komplexnější a propracovanější legislativu. Dokud nebude, individuální vzdušná doprava nezačne. Stroje jako Ehang se sice zatím létajícími auty skoro určitě nestanou, nejspíš ale vznik potřebné legislativy urychlí.

Technické specifikace
Rozměry (v x d x š): 1447 x 3866 x 3899 mm
Výška kabiny: 2074 mm
Šířka kabiny: 1018 mm
Délka vrtulí: 1500 mm
Doba letu: 23 min
Doba nabíjení: 2 až 4 hodiny
Hmotnost: 200 kg
Rychlost: 100 km/h
Celková spotřeba energie: 14,4 kWh

Jan A.Novák

Video

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

1 komentář

  • Milan Novák
    Milan Novák 10. 1. 2016 21:05 Odkaz Komentáře

    Zajím avá věcička, ale způsob pohonu zatím dořešený asi nebude... Co třeba vodíkové články?

Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:170606 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:60763 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:52275 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:28166 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more