Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Ehang testuje dron jako bezpilotní taxi

Dopravní zácpy v městských aglomeracích jsou problém, ale jedna volná cesta pořád zbývá: vzdušný prostor. V některých zemích už testují maxidron Ehang 184 v roli bezpilotního taxi, jehož použití má být snadné: přihlásíte se přes mobilní aplikaci a poblíž vás se z oblohy snese malá kabinka s osmi vrtulemi. Nasednete, na dotykovém displeji vyznačíte cíl a zbytek obstará autopilot...

Ehang 184 už je realitou a má za sebou i testovací lety s lidmi na palubě. Zakladatel a CEO čínské firmy Ehang Huazhi Hu letos v únoru úspěšné zkoušky s lidskou posádkou komentoval slovy: "Lety s lidmi na palubě přesvědčivě demonstrovaly bezpečnost a stabilitu našich strojů. To, co děláme, není žádný adrenalinový extrémní sport, proto je pro nás bezpečnost pasažérů na prvním místě. Věříme, že v takových systémech spočívá budoucnost dopravy."

Součástí testů byl vertikální let do výšky 300 metrů, let se zátěží 230 kilogramů, let na vzdálenost 15 kilometrů a rychlostní zkouška, při níž stroj dosáhl rychlost 130 km/h.

K úspěšnému dokončení zkoušek Huazhi Hu dodal: "Teď máme dokonalou leteckou technologii a jsme připravení na proces certifikace našich strojů pro dopravu osob."

Společnost Ehang založil Huazhi Hu roku 2014, k jejím prvním produktům patřil dron GhostDrone pro hobby uživatele. Heslem firmy ale bylo "Ať lidé létají jako ptáci", a tak roku 2016 představila na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas Ehang 184 - první dron pro dopravu osob. Stroj se rychle stal hvězdou veletrhu a společnost díky němu získala ocenění Nejinovativnější firma 2016.

Koncepce Ehang 184 je z hlediska budoucího pasažéra uživatelsky velmi příjemná: nastoupí, na displeji s mapou navolí cíl a pak už se jen kochá výhledem, protože všechno ostatní obstará palubní počítač s pomocí GPS a v součinnosti s pozemním řídícím střediskem (Low-altitude Command Center - Řídící středisko pro malé výšky). To mimo jiné sleduje situaci na trase letu a meteorologické podmínky, takže v případě nepříznivého počasí lety přeruší. Pro potřeby testování a předváděcích letů Ehang už v Číně jedno takové centrum vybudoval.

Výrobce pro svůj produkt razí označení AAV (Autonomous Aerial Vehicle, Nezávislý létající prostředek). Běžnější označení "dron pro dopravu osob" je na první pohled protimluv, protože pod pojmem "dron" se rozumí bezpilotní prostředek. Ve skutečnosti ale má logiku, protože pasažér stroj nepilotuje.

V kabině je místo pro jednoho člověka a malé zavazadlo (užitečná nosnost 120 kg) - firma ale vyvíjí i modifikaci pro dvě osoby. Ve vzduchu ji trží osm elektromotorů na čtyřech konzolích - na každé dva s protiběžnými vrtulemi. Mohou stroji udělit rychlost okolo 100 km/h, výdrž ve vzduchu činí jen 23 minut. Pak se musí akumulátory dvě hodiny nabíjet.

Motory uspořádané ve dvojicích zajišťují vysokou bezpečnost letu, protože při poruše jednoho z nich nedojde k havárii ale stroj přejde do nouzového režimu, zahájí komunikaci s řídícím centrem a řízeným způsobem přistane. Stejná procedura začne v případě, že diagnostika dronu zjistí chybnou funkci jakéhokoliv prvku systému. Komunikace mezi strojem a řídícím střediskem je šifrovaná a každý kus má pro spojení přidělený svůj vlastní kód. To by mělo také odstranit riziko zneužití, včetně teroristických útoků. Předpokládá se, že běžné trasa nebude delší než 16 kilometrů - bez křižovatek, dopravních zácp a objížděk.

Ehang 184 sestavený z kompozitů a slitin lehkých kovů váží 240 kilogramů. Cestující má k dispozici klimatizaci a displej, na němž může sledovat průběh letu, nebo brouzdat internetem. Dostup je 3,5 kilometrů nad úrovní hladiny moře, průměrná letová výška bude okolo 150 metrů. Předpokládá se, že běžné trasa nebude delší než 16 kilometrů - bez křižovatek, dopravních zácp a objížděk.

Není bez zajímavosti, že Ehang už je možné najít v anglické verzi nabídky e-shopu Alza, ale bez uvedení ceny, takže koupit si ho zatím nemůžete. U nás byste si s ním ale stejně legálně nezalétali. Firma ostatně předpokládá, že spíš než samotné stroje, bude prodávat kompletní systémy pro dopravu osob vzduchem v malých výškách na krátké vzdálenosti - něco na způsob létající bezpilotní taxislužby. V Číně a dalších asijských zemích by se mohly tyto systémy objevit už během roku, v Dubaji už jej testují.

"Ehang není žádný model, můžete jej vidět na naší obloze. Děláme všechno proto, abychom systém vzdušných taxu uvedli do provozu v červenci letošního roku," řekl Mattar Mohemed Al Tayer, šéf dubajské Roads and Transport Authority.

V USA a Evropě si však bude muset Ehang poradit s mnohem rigidnější legislativou, která pro tento typ dopravy nemá moc porozumění. Pozorovatelé soudí, že v USA to nebude dřív než za tři roky, v Evropě ještě později. V USA však už proběhly zkušební lety se záměrem vytvořit předpoklady pro certifikaci stroje do běžného provozu.

Koncepce Ehang 184 ale má i kritiky. Problematické jsou především nechráněné vrtule: jediný dotek s překážkou by znamenal katastrofu. Jejich rotující čepele ve výši kotníků a kolen také ohrožují lidi v okolí při startu a přistávání.

 

Jan A. Novák

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:174982 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62679 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:57252 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29523 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more