Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Prevence nehod multikoptér (1): Záludné létání v mrazivém počasí

Jaro lákalo k létání, teď se ale zima vrátila a vypadá to, že hned tak neodtáhne - na horách dokonce i s vydatnou sněhovou nadílkou. Přesto není nezbytně nutné ukládat drony zpět do skříní k zimnímu spánku. První díl seriálu o nehodách dronů od Mirky Paškové z firmy Robodrone radí, jak si vychutnat pohled z výšky i na promrzlou krajinu a při to dron neroztřískat o zem, nebo nedejbože o lyžaře

Záběr, jak dron padá na zem za zády Marcela Hirschera při sjezdu v Madonna di Campiglio (zde) dodnes vyvolává „zimomriavky“. Není pochyb o tom, že dronů bez zraků kamer spadlo za poslední roky na sjezdovky nepočítaně. Mohla bych googlovat, jaké o tom existují záznamy a rozbory (třeba úspěšně, třeba marně), ale myslím, že docela vystačí, když vás obeznámím se svými postřehy. Zima, to prostě není ideální prostředí pro drony, ani jejich piloty.

 

Držte v teple baterie

Asi každému je jasné, že se rychleji vyšťaví baterie. Což o to, pokud létáte s dronem, který je ukrývá ve svých útrobách, tak víte, že tyto dokáže docela rozehřát. Větší roli tak hraje, jak baterky prochladly před tím. V Robodronu jsme na to mysleli hned v počátku, takže jsme si postavili kufřík, který baterie udrží v teple. Vyložený polystyrenem je navíc chrání i proti otřesům. A vybavený vytápěním zajistí tu správnou provozní teplotu. To je tedy první tip, s nímž si jistě každý kutil poradí.

 

Držte v teple pilota

Mnohem záludnější je kondice pilota. Ve firmě jsme si hned první zimu nakoupili v obchodě s pracovními oděvy ponožky do extrémně chladného počasí (jistě, to si pak člověk musí koupit i o číslo větší boty) a nejvytěžovanější piloti si ještě v obchodě pro rybáře pořídili obleky, které udrží komfortní teplotu snad do mínus třiceti. Chci tím říci: Nepodceňujte zimu. Všichni známe reklamu na Snickers „když máš hlad, nejsi to ty“. Nesoustředěný a podrážděný je člověk nejen, když má hlad, ale také je-li nevyspalý, něčím vynervovaný, potřebuje na záchod nebo je mu právě zima.

 

Držte v teple ruce, ale citlivě a spolehlivě

Jenže v posledním případě mají piloti dronů opravdu problém. Sice se mohou navléct jako polárníci, leč ruce svírající vysílačku musí zůstat citlivé. Dva roky zpět v tuto dobu jsem dělala pilotní zkoušky, byly jsme tehdy první dvě ženy v ČR, mráz zalézal pod nehty. Vzala jsem si takové ty běžné tenké úpletové rukavice. Co čert nechtěl, očko se mi chytilo za páčky a sic to trvalo asi jen půl vteřiny, musela jsem se odtrhnout, tudíž si i dron strhnout mimo pozici. Nemělo to naštěstí následky, ale ten nepříjemný pocit si pamatuji dodnes. Logicky jsem pak řešení věnovala patřičnou pozornost…

V zásadě máte dvě volby. První jsou rukavice bez krytí konečků prstů. Pro kratší let a v normálním mrazu to postačuje. Druhá jsou rukavice celoprstové, ale poskytující dostatečnou citlivost a bez rizika zachycení o při páčkování. Lze se inspirovat vojáky, kteří potřebují citlivý prst na spoušti, leč i ochranu rukou. Naprostým hegemonem (a zaslouženě) v tomto odvětví jsou taktické (původně opravárenské) rukavice Mechanix. Citlivost zachována, resp. dosáhnete jí po chvilce používání. Vlastně si myslím, že používat tento druh rukavic je vhodné celoročně, protože i takové letní přisátí komára vás dokáže přimět ke strhnutí řízení.

 

Zabiják námraza

Úplně nejhorší ale není, když vám přimrznou prsty k páčkám, úplně nejhorší je, když vám vrtule obalí námraza. Kdysi se nám to stalo, ke všemu před zraky komisařů z Úřadu pro civilní letectví. Není se zač stydět, stali jsme se průkopníky jejího testování. Dneska už víme, že existují preventivní postřiky, že by bylo technicky možné dokonce vrtule zahřívat (sic to zákazníci jako nadstandardní výbavu zatím nechtěli), každopádně trváme na tom, že nejlepší prevencí je buď nelétat, nebo námrazu aspoň včas rozeznat.

Problém s ní mají i velká letadla, vyžádala si už stovky životů posádek a pasažérů. Bylo by bláhové myslet si, že dronů se netýká.

První rada zní – nelétejte, když je namrzlé zábradlí nebo strom před vaším domem. Druhá rada zní – nelétejte, když vám v autě pípá kontrolka „pozor námraza“. Třetí rada zní, nelétejte, když je teplota kolem nuly a vysoká vlhkost nebo dokonce padá mrznoucí déšť. Čtvrtá rada zní, že když už „musíte“ vzletět, tak to zkuste na bezpečném místě a v přiměřené výšce jen na minutu a po přistání prohlédněte vrtule. Pátá rada zní, že pokud motory mají nadprůměrné odběry proudu, okamžitě sedněte.

Zkrátka a dobře, létat se může i když je zima, jen je na místě opatrnost.  A to i nyní na počátku jara, protože aprílové počasí nám může přichystat ještě nejeden zimní den.

 

Miroslava Pašková, Robodrone

 

 

Naposledy změněnopátek, 05 květen 2017 09:51
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte