Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Kvadrokoptéra jako dárek pro dítě

Blíží se Vánoce a protože drony jsou hit, jistě nebudou chybět ani v nejednom dětském dopisu Ježíškovi. Nabídka modelů v obchodech je velká (už se běžně prodávají i v hračkářstvích), je ale třeba vybírat tak, aby hračka zaujala a byla pro dítě přínosem a nikoliv krámem, který brzy skončí zapomenutý někde v koutě.

Dětští psychologové vědí, že během vývoje dítěte existuje určité období, které je mimořádně významné pro celý jeho další život: co ho zrovna obklopuje, s čím přichází do bezprostředního styku, to jej osloví natolik, že se mu často stane životní zálibou nebo dokonce posláním. Odborně se tomu říká imprinting. Nikdo neví přesně, kdy ta chvíle nastane (pravděpodobně je to u každého jedince jinak), proto je důležité, aby dítě v co největší míře obklopovaly inspirativní hračky a aby provozovalo aktivity, které ho obohacují.

Drony to všechno mohou splňovat: jejich ovládání podporuje prostorovou orientaci a mohou být i startem k celoživotnímu zájmu o techniku a elektroniku. Není asi třeba zdůrazňovat, že ve světě trpícím inflací manažerů a humanitních pracovníků se vzdělaný technik bude vždycky mít dobře.

Věk, kdy je dron pro dítě vhodnou hračkou, začíná někde okolo sedmého roku. Není špatné, když už předtím mělo nějakou zkušenost s levnou dálkově ovládanou hračkou pohybující se po zemi nebo na vodě. Jednak si rodič ověří, že potomek má o tento druh zábavy opravdu zájem a vlohy, jednak je přece jen lépe začínat s ovládáním něčeho co se pohybuje v dvojrozměrném prostoru a teprve pak přejít do trojrozměrného.

Začátečnický dron pro nejnižší věkovou kategorii by měl být především takový, aby nemohl napáchat mnoho škody - tedy malý, lehký, pokud možno s kryty vrtulí. jsou určené především pro létání v bytě nebo venku za příznivého počasí, dosah vysílačky je v řádu několika málo desítek metrů. Pořizovat v této fázi kvadrokoptéru s kamerou je většinou spíš zbytečné. 

Takové modely se dají pořídit už v ceně pod tisíc korun, lepší se ovšem najdou v cenovém rozmezí mezi jedním a dvěma tisíci. Jak jsem se již zmínil, nabízejí je i hračkářství, nákup ve specializovaném obchodě je ale lepší: mají nejen větší výběr, ale obvykle i kvalitnější stroje a nižší ceny. Pokud se v problematice moc neorientujete, dejte přednost kamenným obchodům pro modeláře, kde najdete prodavače ochotné poradit.

Některé drony nejnižší cenové kategorie se snaží zaujmout vzhledem hmyzu, zvířete nebo bojového stroje - a je na rodiči, aby hračka byla současně taky vkusná. Rodič by také měl být dobrým parťákem a přátelským rádcem při prvních pokusech o létání.

Některým dronům nejlevnější kategorie jsme se tu v minulosti podrobněji věnovali zde a zde, v nejbližší době tu přibudou další recenze.

Drony s kamerou se hodí až pro pokročilejší nebo starší děti (10 let a víc). Tady už nejde jen o létání - současně jsou dobrým úvodem do světa videa, fotografie i počítačové práce s obrazem. A vlastně počítačů vůbec, přičemž na rozdíl od počítačových her v tomto případě nejde jen o vysedávání u monitoru. Kupovat drahý stroj nemá smysl, protože riziko jeho ztráty nebo rozbitá je vysoké. Současně ale je třeba myslet i na to, aby výsledky nebyly spíš odrazující. Jde především o ovladatelnost a odolnost; rozhodně se tedy vyvarujte pořizovat pro tyto účely závodní kvadrokoptéry, přestože vyhlížejí velice atraktivně. Neméně důležité je rozlišení kamery, kde FullHD představuje minimum. Mluvíme tedy o cenové hladině někde mezi 5 až 10 tisíci korun. Recenzi na takový model najdete zde, také této kategorii se budeme nadále intenzívně věnovat.

 

Naposledy změněnoúterý, 03 leden 2017 11:21
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte