Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Skytech M62: neposedný minidron

Drony, co se vejdou tak akorát do dlaně, jsou sice jen hračky - ale současně představují i levný a vděčný úvod do světa dospělých strojů pro začátečníky. Skytech M62 je jedním z nejlevnějších, přesto své majitele rozhodně nezklame. I na svou kategorii neobyčejně živý minidron může být zdrojem silných zážitků při venkovním létání, především ale umožní častý trénink doma.

 

Marketing je věc pro běžného smrtelníka poněkud nezbadatelná, a tak se tento minidron na trhu zjevuje pod různými označeními. Jako Skytech M62 - což je jméno, které mu dal čínský výrobce - se jeho cena pohybuje okolo 900 Kč. Kromě toho jej ale někteří obchodníci prodávají také jako "FLEG M62" nebo "FLEG kvadrokoptéra M62", přičemž na e-shopech se občas objevuje tvrzení, že "FLEG je česká značka výrobce vrtulníků na dálkové ovládání" (např. na webu tsbohemia.cz). Ale nenechte se napálit; je to stále stejný čínský minidron, dokonce i se shodným nápisem "Aircraft Quadrocopter" na hřbetě.

Ostatně, zdejší prodejci vás napálí tak jako tak. Tato verze není vybavena palubní kamerou, i když výčnělek pod trupem s kruhovým okénkem se tak tváří (v okénku je ve skutečnosti LED). Zahraniční prodejci ji označují jako M62-Light Type a na eBay se prodává za 22,99 USD, tedy přibližně 550 Kč. Rozdíl mezi původní cenou a cenami u českých prodejců (někteří dokonce jdou až nad 1200 Kč) je tedy nepřehlédnutelný.

Existuje ale také varianta M62 Camera-Type, která kameru má. Na českém trhu se nevyskytuje (alespoň jsem ji ani po důkladném prohledání webů nenašel), na ebay se prodává za 39,39 USD. Teprve její cena se tedy blíží tomu, za co se u nás prodává levná verze bez kamery.

 

Před prvním letem

V balení je minidron, vysílačka, LiPol akumulátor, kablík USB sloužící k nabíjení a drobné nástroje. Letounek má příjemný design bez zbytečných ozdob, stačí do příslušných otvorů zasunout přistávací lyžiny a ochranné koše vrtulí a je připravený k letu. Ochranné koše doporučuji i přesto, že v balení je také sada náhradních vrtulí, protože další byste asi sháněli dost těžko.

Vysílačka je vyvedená v Mode 2, tedy "plyn" a rotace kolem svislé osy vlevo, směrové řízení vpravo. Na její přední hraně jsou dvě tlačítka: při stisknutí levého stroj udělá přemet, pravé je pro volbu mezi začátečnickým a pokročilým letovým režimem.

Jinak k vysílačce není moc co říct - s výtvarným ztvárněním připomínajícím spíš televizní hry odpovídá této cenové kategorii. Přesto (nebo možná právě proto) dobře padne do ruky. Čekat od ní jakékoliv informace o stavu stroje, letovém režimu, stavu baterií atd. by bylo bláhové, horší ale je, že na plném světle sotva rozpoznáte, jestli LED signalizující zapnutí svítí nebo nesvítí.

USB nabíječka se u testovaného exempláře ukázala být překvapivě spolehlivá. Zkušenosti z jiných modelů ale velí k opatrnosti: LiPol akumulátory jsou natolik citlivá a drahá záležitost, že koupě pořádné nabíječky se zatraceně vyplatí.

Za zmínku stojí i český návod, který u mnoha dronů zdaleka není samozřejmostí. A tenhle je kupodivu i srozumitelný a názorný.

Některé prospekty jako přednost Skytech M62 uvádějí snadnou instalaci akumulátoru, ve skutečnosti to ale není tak jednoduché. Podobně jako u jiných minidronů, i tady se sice do šasí celkem snadno vejde vlastní zdroj energie, mnohem hůř tam ale budete dostávat kablíky a konektory jeho připojení - aspoň pokud chcete zavřít dvířka bateriového krytu. Nakonec jsem raději létal s otevřenými, protože ještě horší se ukázalo být vyjímání akumulátoru. Hrozilo poškození konektorů a za to drobná estetická vada otevřených dvířek nestojí. Pokud chcete přesto létat se zavřenými dvířky, bez pinzety se to nejspíš neobejde.

 

Létání

Navzdory trpasličím rozměrům je dron vybaven vypínačem baterie, takže vám neožije v ruce hned při zapojování konektorů (vypínač je příjemná vymoženost, kterou často nemají ani mnohem dražší a větší stroje). Ramena nesoucí vrtule jsou opatřena LED, které signalizují stav a umožňují poznat, kde je příď a kde záď - ovšem pouze v noci, protože na slunci je ne není vidět. K orientaci tak zbývá jen odlišná barva vrtulí - a tu samozřejmě také neuvidíte, když se roztočí.

Stroj je před startem třeba postavit na rovnou plochu a zapnout vypínač na trupu. Diody nejdříve blikají rychle, teprve když frekvence blikání zpomalí, je možné zapnout vysílačku. Jakmile ta pípne, otočte levou páčku vzhůru a zase úplně dolů. Motory se odjistí a stroj je připravený odstartovat.

I v začátečnickém režimu letu je Skytech M62 velmi živý a přesně reagující na povely. Při přepnutí do pokročilého režimu pak zažijete opravdu akrobatické lety - a někdy i trochu nervů. U testovaného stroje jsem měl problém s vytrimováním otáčení podle svislé osy: i když se zdálo, že díky trimovacím tlačítkům pod ovládací páčkou se ho podařilo srovnat, po chvíli se vždy zase začal otáčet. Problém může být i v uspořádání vysílačky: při přidávání nebo ubírání "plynu" nahoru a dolů je příliš snadné levou páčku mimoděk vychýlit do stran, aniž by kladla jakýkoliv odpor.

Klasickou vychytávkou levných dronů pro zábavu je možnost udělat přemet. V tomto případě stačí páčku směrového řízení vychýlit na jednu nebo druhou stranu a pak stisknout tlačítko na levé přední straně vysílačky - a dron předvede parádní kotrmelec. Vzhledem k potížím s rotací se mi to ale nepovedlo moc často.

Skytech M62 je velmi rychlý, přičemž výrobce udává dosah vysílačky jen 20 až 30 metrů, takže není problém se k této hranici dostat. Ve skutečnosti jsem byl mnohem dál, aniž by nastaly problémy s řízením - raději to ale nezkoušejte. Alespoň ne ve větru (ani nemusí být nějak zvlášť silný), protože ten minidron moc nezvládá.

Výdrž ve vzduchu je okolo 5 minut (záleží na stylu létání). Blížící se konec poznáte podle slábnoucí síly motorů a neochoty létat výš. Let pak co nejrychleji ukončete, protože na hluboké vybití jsou LiPol akumulátory velmi citlivé.

 

Charakteristiky

šířka (bez vrtulí): 100 mm

délka (bez vrtulí): 100 mm

úhlopříčka (s vrtulemi a vrtulovými koši): 185 mm

výška: 40 mm

průměr vrtulí: 56 mm

hmotnost: 50 g

akumulátor: Li-pol, 3,7 V, 380 mAh

kamera: není součást balení

udávaný dosah vysílače: cca 20 až 30 m

cena s DPH v českých e-shopech: 886 až 1211 Kč

cena na eBay: 22,99 USD (přibližně 550 Kč)

 

Závěr

Skytech M62 nabízí za velmi příznivou cenu hodně zábavy, zejména venku za pěkného počasí. Stejně tak se hodí i pro tréninkové létání v místnostech díky malým rozměrům a funkčním vrtulovým košům - i když pro někoho možná bude na tyhle účely živý až moc. Příjemně překvapila odolnost trupu, vrtulí i jejich košů - stroj bez problémů přečkal docela drsné nárazy a pády.

Otázkou je, jestli vybrat verzi bez kamery nebo s kamerou. Asi bych volil spíš první možnost, protože pro smysluplné natáčení ze vzduchu by to přece jen chtělo něco trochu většího a dražšího.

 

Naposledy změněnopondělí, 16 květen 2016 12:57

Video

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

1 komentář

  • Vladimír Sadílek
    Vladimír Sadílek 22. 6. 2017 9:45 Odkaz Komentáře

    Bylo by možné napsat recenzi o mini dronu selfie Hawk eye.je to novinka ale běžně se prodává ale návod ktomu ještě není a obchody mě odkazují na podobné drony ale odlišnosti na ovladači jsou dost podstatné.děkuji za odpověd sadílek

Pro psaní komentářů se přihlašte