Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Dopis čtenáře: Jak jsem začínal s drony

Webů o dronech rychle přibývá, často ale jsou pro začátečníky nesrozumitelné - přitom právě v téhle fázi jsou informace nejvíc nedostatkovým zbožím. Kromě sekce ZAČÍNÁME proto chceme na DroneWeb otiskovat i vaše zážitky a zkušenosti z prvního období soužití s kvadrokopérami.

Věříme, že popis prvních pokusů, omylů i úspěchů při létání mnohým zájemcům zkrátí (a zlevní) období tápání - a pokročilejším umožní si zavzpomínat na začátky, kdy to sice s létáním ještě nebývá moc slavné, ale přesto jsou dojmy a radost z úspěchů nejsilnější. 

Dnes přinášíme zajímavý dopis čtenáře J. Š. - a budeme rádi, když se s námi o vaše zážitky ze začátků podělíte i vy.

 

"Dobrý den,

již nějaký čas patřím mezi čtenáře stránek droneweb.cz. Strávil jsem desítky hodin při pročítání nejrůznějších webů, blogů, diskuzí a samozřejmě hlavně nejrůznějších modelářských fór kvůli základnímu pochopení fungování multirotorových koptér a dnes musím konstatovat, že jsem se na nich zdaleka nedozvěděl tolik a v pro mne (laika, začátečníka) pochopitelné formě, jako z vašich článků uveřejňovaných především v sekci "KONSTRUKCE" výše zmíněného webu. A hlavně proto jsem nyní vděčný za Vaší práci.

K "dronům" jsem začal získávat pozitivní vztah především přes RC modely a stále lépe dostupné informace v českém jazyce. Díky hecování se mezi kamarády jsem si vybral svou první dálkově řízenou hračku v podobě microkvadroptéry JJRC H22, abych zjistil, jestli mne to bude alespoň nějaký čas bavit.

obr: Minikvadrokoptéra JJRC H22

Po prvních chvilkách ve vzduchu jsem začal objednávat náhradní akumulátory a s prvními kolizemi i taje kvadroptér (např. směry otáčení motorů a vrtulí, dosah rádia, výdrž na nabití v závislosti na zatížení...) a kupovat náhradní díly na svou hračku. Vozil jsem ji všude sebou a každému ji půjčoval do ruky na vyzkoušení si, abych angažoval další rekruty z řad touto technikou dosud nepolíbených.

Po první generální opravě a druhé výměně všech motorů jsem začal pokukovat již po něčem malinko lepším, avšak stále minimálně finančně náročném. To jsem již dronitýdou nakazil pěkných pár lidí ve svém okolí a bohužel jsem také dopustil, aby si koupili obdobné hračky, jako jsem měl i já do té doby. Bohužel proto, že ty hračky si chtěli vybrat sami, zakoupili ty nejlevnější a zároveň nejhorší drony, které snad vybrat mohli. A všechny do jednoho dnes leží opomenuty v temných koutech, sklepích, půdách, kukuřičných strništích a na dně rybníků. Takže jsem ve svém okolí opět zůstal v podstatě na vše sám.

V této době jsem měl již po pečlivém výběru objednaného nástupce s "brushless" motory, skvělým poměrem ceny a výkonu a dostupnými náhradními díly, které bych mohl v brzké budoucnosti potřebovat vzhledem ke svým zkušenostem. Jde o model XK X251. Plzeňský Dron Fest mi pomohl v motivaci a také jsem poprvé viděl závodního drona v akci.

Po doručení objednaného stroje jsem podnikl druhou vlnu frontálního útoku na smysly kamarádů, přátel, ale i třeba kolegů a zákazníků. Nedopadlo to zrovna pozitivně, dronitýdou v druhé fazi jsem mnoho lidí již nenakazil a opět jsem po nějakém čase nakonec zůstal v podstatě sám. I proto jsem si začal uvědomovat svou vědomostní i technickou nedostatečnou progresi a snažím se ji dalším studiem dohnat. Při svém lačnění po informacích a filologických nedostatcích se snažím alespoň s pomocí internetových překladačů studovat i zahraniční weby a podobně, ale kolikrát se v tom více zamotám, než abych si něco vyjasnil.

 S novější kvadroptérou a shlédnutím se v závodních dronech jsem samozřejmě začal létat nad své schopnosti a mezi přírodními překážkami v podobě stromů jsem nejednou havaroval. Dlouho jsem si pochvaloval svůj výběr z důvodu až nepochopitelné odolnosti a obdivoval jeho soudržnost. Snad každý týden jsem si musel objednat další náhradní akumulátor a sem tam nějaký ten náhradní díl, co kdyby. Urval jsem podvozek, ale odůvodnil si, že bez něj to stejně létá lépe. Při jednom z mnoha častých nárazů do stromu mu prask kryt, ale nebylo to nic, co by kvalitní izolepa neudržela.

obr: Mým dalším modelem byla kvadrokoptéra XK X251

Při této spokojenosti s produktem a akční nabídce jednoho e-shopu jsem se rozhodl zakoupit druhý stejný kousek s tím, že ten původní následně poslouží jako "dárce orgánů". Krátce po objednání druhého jsem s tím prvním havaroval tak, že mu již z doma dostupných dílů nebylo pomoci. Dorazivší druhý kousek jsem rozbil opět o strom krátce po jeho doručení.

Nyní díky DroneWebu jsem pevně rozhodnut z těchto dvou kousků složit jeden ve stavu blízkém nového. Nebyl jsem ale bohužel nikdy šikovný ani na elektromechanické práce, ale říkám si, že by se měl člověk stále někam posouvat.

Pokud bude tento pokus úspěšný, pokusím se o "rozdýchání" ze zbytků a nových dílů, včetně některých inovací. Jeho výrobce na tento model umístil atypické motory a nutí tím jejich uživatele používat například jen originální vrtule. A to já už nechci. Hodlám tyto motory nahradit jinými, standardizovanými a pak také upravit držák baterie tak, abych mohl případně aplikovat i akumulátory s o něco větší kapacitou.

No a pokud se mi podaří i toto, budu si chtít v průběhu příštího roku postavit kvadroptéru se závodními geny. Nyní jsem ve fázi objednání hrotové pájky, spotřebního materiálu a náhradních dílů na repasování i přestavbu a hlavně dodávání si odvahy."

J. Š. ("Pepino")

Naposledy změněnoneděle, 06 listopad 2016 11:42
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte