Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Dračí dron umí měnit tvar

Japonský dron DRAGON vyvinutý vědci z University of Tokyo vypadá spíš jako had, než jako létající stroj, má to ale svůj důvod. Protože za letu umí libovolně měnit tvar, protáhne se mezi překážkami a dostane se do míst, kam by běžný dron nemohl.

I když DRAGON opravdu vypadá jak drak z čínských pohádek, ve skutečnosti jde o zkratku ze slov Dual Rotor Embeded Multilink Robot with the Ability of Multi-Degree-of-Freedom Aerial Transformation. Což se dá hodně volně přeložit jako mnohonásobný dvouvrtulový robot se schopnosti se ve vzduchu formovat v mnoha stupních volnosti - přeberte si to jak chcete.

Takže jak ta věc vypadá doopravdy: dron je sestavený z několika modulů, z nichž každý má dva motory s vrtulemi v tubusech (přesně řečeno dmychadla). Každé z dmychadel může nejen samostatně měnit tah, ale také se natáčet nezávisle na ostatních. Moduly jsou spojené klouby ovládanými servomotory, takže se mohou vůči sobě navzájem libovolně natáčet. To mu dává schopnost libovolně měnit tvar od kruhu, přes podobu písmen C, Z, L... až po přímku.

Stroj nepotřebuje bezdrátové ovládání, protože je vybavený umělou inteligencí a senzory pro orientaci v prostoru. Díky tomu se může zcela samostatně proplétat mezi složitými překážkami jako had - ovšem had, co umí létat (i když přirovnání k létající tasemnici by asi bylo přesnější). Sám se totiž rozhodne, jak průběžně měnit své prostorové uspořádání a kterým směrem se pohybovat, aby překážku překonal. Jak to vypadá v praxi, se můžete podívat třeba tady.

DRAGON nese akumulátor, který ho udrží ve vzduchu tři minuty. Řídící software pracuje na vývojovém kitu Euclid společnosti Intel. Prototyp se skládá ze čtyř modulů, je ale možné libovolně připojovat další. Všechny články spojuje jakási páteř, v níž nechybí ani obdoba míchy vedoucí impulsy řídícího systému.

Článkové uspořádání má být předstupněm k vytvoření létajícího manipulátoru určeného k provádění nejrůznějších úkolů na nepřístupných místech, například při revizích a opravách větracích šachet, při prohledávání trosek zřícených staveb a podobně. Podle Fan Shi, člena vývojového týmu z JSK Lab na University od Tokyo DRAGON představuje přelom v konstrukci létajícího hardwaru: "Dron v podobě létajícího hada je ideální platforma pro manipulátor, protože článkové uspořádání mu dává sílu kterou jednotlivý dron schopný proniknout stejnými překážkami nikdy nemůže mít."

 Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:160664 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:55929 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:30708 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:25132 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more