Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Telink předvedl nové drony DJI Matrice 200 a 210

Na prezentaci 26. září předvedla firma Telink novou produkční řadu dronů DJI Matrice (200 a 210), příslušenství k nim a možnosti jejich využití. Jde o stroje označované jako průmyslové, výkony (a samozřejmě také ceny) tedy jsou někde úplně jinde, než je obvyklé ve světě spotřebních dronů. O to komplexnější ale dávají pohled na současný stav těchto technologií.

 

DJI Matrice 200 a 210 jsou nástupcem kvadrokoptéry Matrice 100 prezentované výrobcem jako programovatelná létající platforma, kterou si uživatel může přizpůsobit pro nejrůznější úkoly především v oblasti průmyslových aplikací. Na rozdíl od DJI Inspire tedy nejde o stroj primárně pro filmování, a tomu odpovídají i parametry - menší důraz na rychlost a dolet, větší na přesnost, nosnost a univerzálnost

Drony Matrice 200 a 210 se vyznačují především zvýšenou odolností vůči vodě (třída IP43, ochrana proti stříkající vodě) a proti  mrazu (pracuje v rozmezí teplot od -20 do + 45 stupňů Celsia). Má zdvojené akumulátory, které se za lety vybíjejí paralelně a v případě poruchy jednoho převezme napájení v plném rozsahu zbývající. Stroj je kompatibilními s běžnými i speciálnímu kamerami, kromě toho má pilot k dispozici záběr z FPV kamery. Maximální letová doba je 38 minut, dosah 7 kilometrů. Stroj váží 3,8 kg a má nosnost 2 kg (maximální vzletová hmotnost se udává) 6,14 kg.

Rozdíly mezi jednotlivými modely jsou především ve výbavě. Nejlevnější je Matrice 200, ale cena ještě nebyla oficiálně zveřejněna. Má pouze jednu kameru a k vysílači Inspire 2 v jeho výbavě je nutné si pořídit vlastní zobrazovací jednotku. Není kompatibilní s Matrice 210.

Matrice 210 má dvě kamery s gimbaly (buď obě dole nebo jednu dole a jednu nad trupem. Součástí balení je vysílač Cendence a tablet CrystalSky s vysokou svítivostí jako zobrazovací jednotka. Stroj podporuje i senzory od jiných výrobců.

Model Matrice 210 RTK se od M 210 liší vybavením pozičním systémem D-RTK GNSS vyznačujícím se vysokou přesností.

 

Drony této řady je možné vybavit kamerami Zenmuse XT, Z30, X4S a X5S. Pozoruhodná je zejména Zenmuse Z30 vybavená třicetinásobným optickým zoomem, který lze ještě digitálně prodloužit šestinásobně. Platí za to ovšem hmotností 560 gramů.

Jsou k dispozici dva typy akumulátorů: TB50 (4280 mAh, 97,58 Wh) s hmotností 520 gramů a TB 55 (7660 aAh, 176,93 Wh) vážící 885 g. Akumulátory mají systém vnitřního ohřevu umožňující létat i v mrazu.

Stroje jsou vybavené antikolizními čidly (stereoskopické kamery, sonar, infračervené senzory) monitorující prostor pod, před a nad dronem. Podobně jako u ostatních produktů DJI se i tady klade důraz na bezpečnost a maximální automatizaci letu, aby stroj mohl ovládat i méně zkušený pilot, respektive, aby se pilot mohl plně soustředit na úkoly, které má dron provádět.

Součástí dodávky je přepravní kufr, do kterého se dron dává se sklopenými rameny, není však určen pro kamery,které je třeba přepravovat zvlášť.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:174486 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62438 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:56347 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29381 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more