Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Střílet na drony se nevyplácí

Drony mají něco společného s cyklisty: je jich čím dál víc, není na ně potřeba řidičák a když je řídí nějaký trouba, dovedou naštvat. Čím dál víc ale vadí lidem jen díky iracionální fobii, kterou z nepochopitelných důvodů podněcují i média. Rady typu "sestřelit! " jsou slyšet často, ale kdyby to někdo opravdu zkusil, může se dočkat nepříjemného překvapení.

I když se nabízí zdánlivě snadné řešení v podobě brokovnice, tak jednoduché to není. Drony totiž mají s cyklisty společné ještě něco: nemá se po nich střílet. A tak po neznámém střelci, který letos v lednu poslal k zemi dron neškodně poletující nad veřejnou loukou u Kopřivnice, pátrá policie. Pokud ho najde, dotyčný bude mít problém, protože podle mluvčí kopřivnické policie mu kromě náhrady škody hrozí až rok za mřížemi. Totéž může čekat myslivce, který provedl totéž loni v srpnu poblíž Ždáru nad Sázavou a jehož jméno policie zná.

O zkušenostech z cely by se s oběma mohl podělit třeba William Merideth z Kentucky, jehož brokovnice měla roku 2015 na svědomí dron souseda Davida Boggse. Merideth, který si říká Drone Slayter (Zabiják dronů), prodává trička s tímto nápisem a fotografuje se zásadně v maskáčích a zbraní v ruce, byl po činu zatčen, později osvobozen, nicméně soudní spor s Boggsem se táhl dva roky. Bojovník s drony z něj nakonec vyšel celkem dobře jen proto, že americká justice se ohledně práva na používání zbraní od české dost liší.

Obrana proti dronům tedy není záležitost jen technická, ale také právní. Pokud někdo sestřelí stroj nad veřejnou plochou nebo dokonce nad zahradou jeho majitele jen proto, že ho "příšerně naštval" (jak údajně řekl tisku myslivec ze Ždáru), pak je otázka, jestli je způsobilý držet zbraň. Do hry také vstupuje úmyslné poškození cizího majetku, náhrady škody a podobně. Přitom cena většiny běžně dostupných dronů schopných nést kameru se pohybuje v řádu desítek tisíc korun, zatímco drony k profesionálnímu využití stojí statisíce až miliony. Pokud byl stroj navíc pojištěn (profesionální dron pojištěn být musí), bude střelec v soudním sporu stát i proti pojišťovně. Obvinění z přestupku proti občanskému soužití je proti tomu už jen třešnička na dortu.

Mnoho lidí se domnívá, že mohou střílet, pokud se dron pohybuje nad jejich pozemky - ale ani to není pravda. Vzdušný prostor není součást pozemkového vlastnictví, let přes pozemek je tedy možné posuzovat nanejvýš jako zásah do soukromí, za což hrozí pokuty až v řádu desítek tisíc korun. Je také zakázáno létat nad hustě obydlenými plochami bez příslušných povolení. Ale v okamžiku, kdy majitel nemovitosti začne střílet, otočí se zákon proti němu - jak už jsme viděli výše.

Ostatně i časté tvrzení, že dron "šmíruje", je problematické, protože běžně dostupné drony jsou vybavené širokoúhlými kamerami. Aby tedy operátor viděl něco, co stojí za šmírování, musel by se přiblížit na vzdálenost několika málo metrů. Existují sice i stroje schopné nést výkonnou kameru s teleobjektivem nebo zoomem, ty jsou ale velmi drahé - a za stejné peníze se dají pořídit podstatně výkonnější a nenápadnější prostředky pro sledování.

V případě sporu týkajícím se narušení soukromí jde skutečný stav dobře doložit, protože dron pořizuje a ukládá do paměti nejen kamerový záznam, ale i přesnou trasu letu v souřadnicích GPS, výšku a další údaje. Laciné drony to sice neumí - ale s těmi také nejde "šmírovat".

Takže pokud někdo má podezření, že ho cizí dron sleduje (nebo páchá jinou nepatřičnost), může jen jedno: přivolat policii.

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnosobota, 09 červen 2018 19:28
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:168669 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:59993 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:49554 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:27576 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more