Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Řízení letového provozu vybralo provozovatele na monitoring dronů v ČR

Nenápadná zpráva o podepsání dohody mezi Řízením letového provozu s.p. (ŘLP) a konsorciem české firmy UpVision a americké AirMap bude mít možná brzy důsledky pro všechny provozovatele dronu v ČR. Konsorcium vyhrálo výběrové řízení na dodání systému pro řízení bezpilotního letového provozu. 

ŘLP ČR nasazuje platformu AirMap UTM ke správě žádostí pro lety s drony v řízeném vzdušném prostoru v okolí Letiště Václava Havla Praha. Provozovatelé a piloti, kteří používají mobilní aplikaci AirMap for Drones, si mohou zobrazit aktuální situaci ve vzdušném prostoru, seznam doporučení a omezení plynoucí z regulací pro provoz bezpilotních systémů; naplánovat si svůj let s dronem; a brzy také budou moci požádat o schválení žádosti k provedení letu v řízeném vzdušném prostoru pro rychlý a bezpečný přístup do nízkého vzdušného prostoru. Odpovědné složky uvnitř ŘLP ČR použijí platformu AirMap UTM ke správě žádostí o provedení letů s dronem a k získání přehledové informace o pohybech dronů v okolí velkých letišť.

Co je UTM? UTM neboli UAS Traffic Management je zkratka pro systém, který by měl postupně umožnit bezpečné začlenění dronů do řízeného vzdušného prostoru. Uměl by jak monitoring dronů za pomocí stávající pozemní infrastruktury (např. BTS), tak i komunikaci s operátorem dronu a postupně by mohl umožnit i let bez vizuálního dohledu.

„Detekce a integrace dronů je výzva,“ uvedl Jan Klas, generální ředitel ŘLP ČR. „Jsme potěšeni, že nasazujeme služby UTM prostřednictvím mobilní aplikace AirMap. ŘLP ČR má ambici vytvořit otevřený systém, který bude poskytovat komplexní informace všem zúčastněným partnerům.“

ŘLP ČR a AirMap spolupracují s firmou UpVision, za účelem rozvoje povědomí o možnostech UTM platformy mezi prosperující a širokou komunitu uživatelů dronů v České republice. Firma UpVision poskytuje lokalizaci a další úpravy aplikace AirMap pro použití v České republice. Tato společnost se sídlem v České republice také poskytne provozovatelům a pilotům technickou podporu pro řešení případných otázek souvisejících s UTM platformou.

Toto je již v pořadí druhé nasazení platformy AirMap v Evropě. Začátkem roku švýcarské řízení letového provozu, společnost skyguide nasadila AirMap jako součást prvního evropského systému pro celostátní řízení bezpilotního letového provozu. Společnost AirMap rovněž zajišťuje a provozuje služby UTM ve Spojených státech, na Novém Zélandu a v Japonsku.

„Otevřením většího vzdušného prostoru pomáháme stimulovat ekonomický potenciál využití dronů,“ uvedl spoluzakladatel a předseda představenstva AirMap Ben Marcus. „Česká republika je jedním z prvních globálních hráčů, kteří touží na tom zachytit a podílet se na obrovské příležitosti, kterou drony představují, protože se stávají stále významnější součástí každodenního života.“

zdroj: TZ ŘLP ČR s.p.

Naposledy změněnoneděle, 05 srpen 2018 15:47
Vítek Novák

Obchodní pilot/instruktor a nadšenec do všeho co létá, ať už s pilotem nebo bez. V dronech vidím velkou budoucnost, a proto by byla škoda nebýt u začátku této technologie. 

Internetová stránka: www.viteknovak.cz
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:167527 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:59464 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:47872 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:27248 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more