Logo
Vytisknout tuto stránku

Američané už nebudou muset registrovat nekomerční drony

Američané už nebudou muset registrovat nekomerční drony

Od ledna 2016 platilo v USA nařízení organizace FAA (Federal Aviation Administration, obdoba našeho Úřadu civilního letectví), že každý, kdo si koupí dron, se při tom musí zaregistrovat. Federální soudní dvůr ve Washingtonu nyní toto opatření zrušil na základě žaloby jednoho leteckého modeláře a majitele dronu.

Letecký modelář John Taylor napadl povinnost registrace majitelů dronů v lednu tohoto roku. Poukázal při tom na zákon známý pod jménem FAA Modernization and Reform Act schválený Kongresem roku 2012, který úřadu výslovně zakazuje omezovat aktivity leteckých modelářů. Nyní soudní dvůr uznal stížnost za oprávněnou a povinnost registrací zrušil.

Zrušení povinné registrace se týká pouze nekomerčních dronů (tedy těch majitelů, kteří s nimi létají výhradně pro zábavu). Ti, kdo si s pomocí bezpilotních prostředků vydělávají, se i nadále při jejich pořízení musí registrovat (dodejme však, že proces není tak zdlouhavý, administrativně náročný a drahý jako v České republice).

Webový server Recode zaznamenal, že zrušení povinné registrace u některých výrobců a prodejců dronů překvapivě nevyvolalo žádné velké nadšení. Redakce dostala mail od Brendana Schumana, vysoce postaveného manažera největšího výrobce komerčních dronů DJI, v němž se říká: "Inovativní přístup FAA k registraci dronů byl přínosný, protože nutil piloty dronů k odpovědnosti a ke vzdělávání se. Očekávám, že právní aspekty tohoto sporu budou řešeny prostřednictvím spolupráce mezi výrobci a politiky."

V současnosti je v USA zaregistrováno okolo 820 000 majitelů dronů. FAA se může odvolat a pravděpodobně při tom najde podporu ze strany politiků i právníků. Například právnička Lisa Ellmanová specializující se na problematiku bezpilotních prostředků v této souvislosti řekla: "Cílem registrace bylo vymáhání práva a opatření proti neoprávněnému létání. Operátory nutila si uvědomit, že dron není hračka, že musí dodržovat určitá pravidla a vzdělávat se v nich. To jsou správné cíle, takže můžeme očekávat další reakci ze strany zákonodárců."

FAA bude naopak usilovat o přitvrzení pravidel - chce například, aby bylo možné identifikovat dron na dálku i v případě, že operátor není v dohledu. Jakýmkoliv jejím krokům vůči nekomerčním uživatelům však zatím brání odstavec v zákoně FAA Modernization and Reform Act týkající se jejích práv omezovat letecké modeláře.

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnoneděle, 21 květen 2017 11:40
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.