Logo
Vytisknout tuto stránku

LH-X13: malý dron pro malé piloty

LH-X13: malý dron pro malé piloty

Malých relativně levných kvadrokoptér je na trhu docela hodně, většina jich ale odchází do silikonového nebe už po několika málo týdnech pokusů o létání (když ne dnech). Při našem předvánočním hledání takových, které by neodradily ani malé dítě nebo úplného začátečníka, jsme narazili na zajímavý model LH-X13, který zklamání rozhodně nezpůsobí.

 

V cenové kategorii těsně pod 1000 Kč se dá najít ledacos, ale moc si od toho slibovat nejde. Nicméně kvadrokoptéra LH-X13, tu už od pohledu vyniká: je trochu větší a poněkud bytelnější, design je vkusnější - a to i navzdory zajímavé ceně 899 Kč. Proč to tedy nezkusit, že?

 

Před prvním letem

Krabice s modelem je překvapivě rozměrná, takže po otevření její prázdnota poněkud zarazí. Kromě modelu a vysílačky (ta svým bakeliťáckým designem už na láci produktu upomíná víc) spatříme jen USB nabíječku, dvě náhradní vrtulu, minišroubovák - a to je všechno. Šroubová se uplatní  hned vzápětí, protože do vysílačky si musíte přikoupit čtyři tužkové baterie a bez něj kryt neotevřete.

O návod jsem si musel prodavači říct, protože v krabici nebyl. Je poměrně popisný (návod - nikoliv prodavač), ale právě tady přicházejí podivná překvapení. Například na obálce je sice obrázek dronu i vysílačky, kterou jste dostali v krabici, ale na dalších snímcích uvnitř je úplně jiná vysílačka. Poněkud zvláštní také je, že se v něm mluví o kameře, přestože v balení žádná není a ani internetové popisy modelu se o ničem takovém nezmiňují, ostatně, to bychom za ty peníze chtěli trochu hodně. Skleněné zrníčko, co vypadá jako objektiv minikamery na přídi, je ve skutečnosti jen bílá LED.

Proti tomu už je pouhá drobnost, že podle návodu má USB nabíječka po dokončení nabíjení změnit barvu z červené na zelenou. Ta moje prostě jen zhasla, ostatně tak to dělala většina z těch, co mi zatím prošly rukama. Český návod zkrátka někdo pořádně odbyl - a jiný není k dispozici 

Dobré je, že u LH-X13nemusíte při nabíjení z modelu vyjímat akumulátor (je pod krytem "kabiny"), ale pro tyto účely je vespod trupu miniaturní konektor. Jde o maličkost, ale příjemnou, protože u mnoha malých dronů je dolování baterie z trupu nervy drásající záležitost.

 

Létání

Návod také popisuje předletovou kalibraci, odjišťování a další fígle, můj stroj ale stačilo zapnou vypínačem na spodu trupu - a odlepil od země po prvním prostém posunutí páčky "plynu". A protože na obrázcích je jiná vysílačka než ta, co ji držíte v ruce, nezbude než opatrně experimentovat, nejlépe ve volném terénu s měkkým povrchem.

LH-X13 má miniaturní stejnosměrné motory, takže s ním jde bezpečně létat jen v bytě nebo venku za naprostého bezvětří. Pro pohyb v interiéru má napevno připojené vrtulové koše - a celou řadu předností: tichý chod, velmi příjemné a poslušné ovládání, v neposlední řadě pak i to, že díky malé hmotnosti vám proud vzduchu od vrtulí nezpřehází ani papíry na stole. Působivé je barevné osvětlení ramen. Jen mě zpočátku - jako řidiče motorového vozidla - trochu mátlo, že tady je bílá na zádi a červená na přídi.

Návod mluví také o funkcích, které bychom čekali u podstatně pokročilejších strojů, včetně Návratu domů - jenže při tom opět zobrazuje onu neexistující vysílačku.

 

Základní charakteristiky

max. šířka (s vrtulovými koši): 175 mm

max. délka (s vrtulemi): 175 mm

výška (s přistávacími nohami): 50 mm

průměr vrtulí: 65 mm

akumulátor: Li-pol, 3,7 V, 250 mAh

hmotnost s akumulátorem: 40 g

cena s DPH: cca 899 Kč

 

Závěr

Kvadrokoptéra LH-X13 je především hračka - ale hračka s velmi dobrým poměrem mezi cenou, výkonem a dalšími charakteristikami. Díky snadnému ovládání, šikovné konstrukci a odolnému materiálu se s ní naučí rychle zacházet i děti okolo 8 let, byť nápis na krabici poněkud skepticky stroj doporučuje až 14letým (kteří ovšem v tom věku mají úplně jiné starosti). 

Nemusí ale zůstat jen u dětského hraní, protože model dobře poslouží také dospělým, kteří chtějí získat první zkušenosti. Nejspíš jím nepohrdnou ani zkušenější piloti pro domácí cvičné poletování v zimě, při špatném počasí, nebo prostě jen tak, když je potřeba se  mezi vážnější prací trochu odreagovat

 

Jan A. Novák.

Naposledy změněnopondělí, 12 prosinec 2016 18:42
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.