Logo
Vytisknout tuto stránku

Alza nabízí dron pro dopravu osob

Alza nabízí dron pro dopravu osob

Stroj Ehang 184, který je prvním bezpilotním prostředkem pro dopravu osob vzduchem, se objevil v nabídce E-shopu Alza. Nechybí ani vážní zájemci: údajně už je do České republiky nejméně jeden kus předběžně zamluvený.

Termín "bezpilotní prostředek pro dopravu osob" vypadá jako protimluv - ale není, protože Ehang 184 je něco jako létající automobil bez řidiče. V praxi to funguje tak, že pasažér do něj usedne, na dotykovém displeji navolí cíl a pak už se jenom dívá. O zbytek se postará palubní počítač v součinnosti s pozemním řídícím střediskem (Low-altitude Command Center - Řídící středisko pro malé výšky). To mimo jiné sleduje u situaci na trase letu a meteorologické podmínky, takže v případě nepříznivého počasí lety přeruší. Výrobce pro svůj produkt razí označení AAV (Autonomous Aerial Vehicle, Nezávislý létající prostředek).

Ehang 184 se poprvé objevil na loňském veletrhu spotřební elektroniky CES, tehdy jej však ještě obecenstvo nevidělo létat a koncept se setkával se značnou nedůvěrou. Letos v lednu však už měl prototyp za sebou dvě stovky úspěšných zkušebních letů a Ehang v Číně vybudoval své první řídící středisko. Předpokládá, že bude prodávat nejen samotné stroje, ale kompletní systémy pro dopravu osob vzduchem v malých výškách na krátké vzdálenosti - něco na způsob létající bezpilotní taxislužby Uber. V Číně a dalších asijských zemích by se mohly tyto systémy objevit už během roku, v Dubaji už jej testují.

"Ehang není žádný model, můžete jej vidět na naší obloze. Děláme všechno proto, abychom systém vzdušných taxu uvedli do provozu v červenci letošního roku," řekl Mattar Mohemed Al Tayer, šéf dubajské Roads and Transport Authority.

V USA a Evropě si však bude muset Ehang poradit s mnohem rigidnější legislativou, která pro tento typ dopravy nemá moc porozumění. Pozorovatelé soudí, že v USA to nebude dřív než za tři roky, v Evropě ještě později. V USA však už loni proběhly zkušební lety se záměrem vytvořit předpoklady pro certifikaci stroje do běžného provozu.

Ehang dosud působil především jako výrobce malých dronů. V oboru se objevil později než zavedené čínské firmy jako DJI nebo Yuneec, snaží se ale jejich náskok dohnat cestou intenzívního výzkumu, vývoje a inovací. Není přitom bez zajímavosti, že Yuneec prošel opačnou cestou: začínal jako průkopník elektrického pohonu pilotovaných letadel a skončil u bezpilotních kvadrokoptér a hexakoptér.

Ehang je koncipovaný jako oktokoptéra, to znamená, že má osm elektromotorů s osmi vrtulemi. Na konci každé ze čtyř konzolí jsou dva motory, jejichž vrtule se otáčejí proti sobě. Díky tomu při poruše motoru nedojde k havárii ale stroj přejde do nouzového režimu, zahájí komunikaci s řídícím centrem a řízeným způsobem přistane. Stejná procedura začne v případě, že diagnostika dronu zjistí chybnou funkci jakéhokoliv prvku systému. Komunikace mezi strojem a řídícím střediskem je šifrovaná a každý kus má pro spojení přidělený svůj vlastní kód.

Akumulátory s kapacitou 17 kWh vystačí na 25 minut letu cestovní rychlostí 60 km/h (maximální rychlost je 95 km/h), nabíjejí se dvě až čtyři hodiny. Předpokládá se, že běžné trasa nebude delší než 16 kilometrů - bez křižovatek, dopravních zácp a objížděk. Ehang 184 sestavený z kompozitů a slitin lehkých kovů váží 240 kilogramů a unese další 100 kilogramů, tedy jednu osobu a zavazadlo. Cestující má k dispozici klimatizaci a displej, na němž může sledovat průběh letu, nebo brouzdat internetem. Dostup je 3,5 kilometrů nad úrovní hladiny moře, průměrná letová výška bude okolo 150 metrů.

Alza nabízí Ehang 184 pouze v anglické verzi svého e-shopu. Neuvádí cenu, podle zahraničních zdrojů se má pohyboval mezi 200 000 až 300 000 dolary (přibližně 5 až 7,6 milionu). Kritičtí komentátoři upozorňují, že za stejnou cenu se dá pořídit jednomístný ultralehký vrtulník s mnohem lepšími výkony, autoři systému ale oponují, že je to srovnávání hrušek s jablky: helikoptéra má mnohem dražší provoz a údržbu, vyžaduje pilotní licenci a rozhodně nejde použít jako součást dopravního systému. Ehang je naproti tomu bezhlučný, po všech stránkách ekologický a sednout si do něj může každý.

Pokud už přemýšlíte, kde na to vzít těch pár milionů, tak času k našetření zřejmě ještě bude hodně. Objednávka na Alze zatím spočívá jen v možnosti dostat zprávu, až bude produkt na trhu. Což v České republice nepochybně chvíli potrvá, už kvůli legislativě; Úřad pro civilní letectví nezvládá ani zájem o registrace obyčejných dronů a o licence pro jejich operátory - a přitom to jsou ve srovnání s Ehang 184 pouhé hračky.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.