Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Equilibrium Mini V2: nabíječka pro všechny typy dronů

I levný dron se může pořádně prodražit, když je nutné často kupovat nové akumulátory. To mívá na svědomí špatná nabíječka - a stává se to bohužel i u dražších strojů. Řešením, které se vyplatí, může být nabíječka Equilibrium Min V2.

Lithiové akumulátory jsou mimořádně citlivé na správné nabíjení. S tím často mívají problémy především jednoduché USB nabíječky dodávané s levnými modely. Spolehnout se někdy ale nedá ani na dražší typy umožňující nabíjení ze sítě. Pokud to s létáním myslíte aspoň trochu vážně, pak se rozhodně vyplatí koupit některou z tzv. inteligentních nabíječek, které dokáží proces nabíjení správně kontrolovat.

Jedním z menších a levnějších nabíječek této kategorie je Equibrium Mini V2. Za cenu pohybující se ve většině e-shopů okolo 1200 Kč dostanete univerzální zařízení, které může citelně prodloužit životnost akumulátorů používaných ve většině dronů - ale nejen dronů, protože umí nabíjet prakticky všechny běžné typy článků. Je možné ji napájet nejen ze zásuvky sítě 230 V, ale i z autobaterie 12 V. Proto je v balení také kabel s krokosvorkami pro připojení k akumulátoru.

Na výstupu jsou zdířky + a -, do nichž patří dodávaný kablík s větvením, na jehož koncích je většina běžných konektorů pro připojení malých akumulátorů. Kdyby to nestačilo, na dvou z konců není nic - můžete si sem připájet konektor, který potřebujete.

Pro majitele dronů je důležitý další výstup pro tzv. balanční konektory. Ty slouží pro kontrolu a vyrovnávání napětí na svorkách jednotlivých článků baterií o vyšším napětí, skládajících se z více akumulátorů. I k němu je dispozici kablík na jehož konci jsou konektory pro balanční (servisní) zdířky všech typů lithiových akumulátorů (2 až 4 S).

Ovládání je velmi jednoduché. Pomocí čtyř tlačítek a LCD displeje zvolíte typ akumulátoru, nabíjecí proud a počet článků (napětí) nabíjeného akumulátoru. Pokud při připojení nebo nastavení uděláte chybu, na displeji se objeví varovná hláška. Po konečném odsouhlasení volby proces nabíjení začne a na displeji vidíte průběh. Když je hotovo, ozve se zvukový signál. Nechybí ani ochrana proti zkratu a přepólování.

Equilibrium Mini V2 je malý lehký přístroj v odolném kovovém balení, takže nezabere místo a umožňuje nabíjení i v terénu. Lze jím nabíjet jen jednu baterii. V balení je český návod s popisy všech hlášek displeje.

 

Parametry

rozměry: 116 x 70 x 25 mm

hmotnost: 160 g

nabíjené typy akumulátorů: NiCd, NiMH. Li-pol, Li-ion, Li-Fe, a olověné

napájecí napětí: 230 V/50 Hz nebo 12-7 V

nastavitelný nabíjecí proud: 0,1 - 4 A

cena: přibližně 1200 Kč

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnoúterý, 31 leden 2017 20:45
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte