Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Karma: GoPro představila svůj dlouho očekávaný dron

Společnost GoPro sice proslavily její outdoorové minikamery, už nějaký člas ale slibuje dron, který by stejně revolučním způsobem změnil i natáčení videa ze vzduchu. O jeho podobě se dlouho jen spekulovalo, nyní jej na firma na veletrhu Fotokina konečně představila.

O chystaném dronu GoPro jsme tu už jednou psali během jeho vývoje, tehdy ale byly k dispozici pouze útržkovité a ne právě spolehlivé informace. Vědělo se pouze, že hlavním cílem je nahradit dosavadní neskladná a obtížně přepravitelná monstra něčím, co jde - stejně jako kamery GoPro - mít všude sebou a použít i v extrémních podmínkách.

"Nejde o dron, ale o kameru, která prostě bude létat, " specifikovali lidé z firmy svůj hlavní záměr.

To, že stroj na trh stále nepřicházel, naznačovalo, že splnit ho není pro vývojáře zrovna jednoduché. Teď tedy máme možnost zhodnotit, jestli se jim to opravdu povedlo.

 

Skladná - ale ne moc

Minimální přepravní rozměry výrobce řešil jednak tím, že kamera je na přídi a nikoliv pod dronem, jednak tím, že ramena s motory a vrtulemi jsou skládací. Skládací však pohříchu nejsou vrtule, takže i ve složeném stavu Karma měří na délku 356,2 mm, na šířku 224,3 mm a na výšku 90 mm. Pokud vám tahle čísla nic neříkají, představte si dvě hodně velké a tlusté reprezentační publikace položené na sebe. Takže oproti většině dnešních komerčních dronů schopných unést kameru GoPro sice dobré, ale ohledně pohodlné přepravy (třeba v batohu) nic moc. Zvlášť, když si k tomu ještě připočítáte přinejmenším vysílačku, ale také tuhý ochranný obal, když už ne náhradní baterie a další obvyklé příslušenství.

Ochranný obal v podobě šikovného kufříku opatřeného popruhy na záda je údajně součástí balení. Ovšem dron se do něj umisťuje s odmontovanými vrtulemi a i tak není právě nejmenší - rázem máme zavazadlo dlouhé přes půl metru. To už má do proklamovaného "dronu, kterým jde natáčet přímo z ruky" trochu daleko.

Design vysílačky je navržený právě s ohledem na přepravu: má zaoblený tvar a skládá se ze dvou k sobě sklápěných dílů, které při zavření skryjí páčky ovládání. To je velké plus oproti stávajícím modelům. Vysílačka má pětipalcový dotykový displej s rozlišením 720p, dosah výrobce uvádí 1 kilometr.

Hmotnost samotného dronu je 1006 gramů, což na první pohled vypadá dobře - není však úplně zřejmé, jestli do toho výrobce počítá i půlkilovou baterii. Z hlediska transportu (dejme tomu na pěší tůru nebo na dovolenou letadlem) to i tak pořád dobré, jenže pořád ještě musíme počítat i s hmotností více než půlkilové vysílačky. Méně dobré ovšem je, že český Úřad civilního letectví rozlišuje drony podle hmotnostních kategorií, přičemž ta s nejméně omezeními je limitována letovou hmotností 0,91 kg. Karma se tedy do ní nevejde o váhu celé jedné hodně vydatné svačiny.

 

Rozpačitá hodnocení

Dron se prodává bez kamery, což pro ty, kdo GoPro HERO 4 Black nebo novou Hero 5 už mají, představuje nepřehlédnutelnou výhodu. Cena v takovém případě je 779 dolarů. V přepočtu na koruny by to při současném kursu dělalo přibližně 18 700 Kč. Bude jistě zábavné sledovat, jak tvůrčím způsobem s tím naloží čeští dovozci dronů.

Kamery GoPro HERO 4 Black a Silver a všechny HERO 5 nabízejí rozlišení videa až v kvalitě 4K, Karma samozřejmě také disponuje tříosým gimbalem stabilizujícím obraz. Je možné ho na dálku natáčet dolů od vodorovné roviny až o 90 stupňů (tedy kolmo k zemi). Neumožňuje natáčení do stran. Kamera i gimbal jsou snadno odnímatelné, takže je možné s nimi pracovat samostatně. V balení je tzv. Karma Grip, který umožňuje kamery přidělávat na helmu, řídítka, držet v ruce atd., i s gimbalem, což nabízí vyšší kvalitu záběrů pořizovaných v pohybu. Obraz z kamery se přenáší na displej vysílačky, přenos probíhá v reálném čase.

Výdrž Karmy ve vzduchu výrobce udává až 20 minut. Podle prvních dostupných recenzí nejsou k dispozici inteligentní letové režimy jako "Follow Me" a schopnost vyhnout se překážce.

Reakce komentátorů na nově předvedenou Karmu jsou zatím spíše rozpačité. Mnozí upozorňují na to, že hlavním cílem vývoje bylo vrhnout na trh něco, co by podpořilo klesající prodeje kamer GoPro a současně dostat společnost do perspektivního oboru výroby dronů. Většina se shoduje na tom, že Karma je sice zajímavý stroj, ale naděje do ní vkládané spíš nesplní - tím spíš, že už existují i drony menší a při tom s lepšími charakteristikami (víc o nich příště). Jak to bude doopravdy, ale rozhodnou teprve praktické testy a především zájem uživatelů.

 

Základní charakteristiky

rozměry (rozložená bez vrtulí): 303 x 411 x 117 mm

rozměry (složená): 365,2 x 224,4 x 89.9 mm

vrtule: 25,4 mm

hmotnost: 1006 g

maximální rychlost: 15 m/s

maximální výška letu: 4,5 km

let ve větru do rychlosti 10 m/s

výdrž ve vzduchu: až 20 min

akumulátor: LiPol, 14,8 V, 5100 mAh

hmotnost akumulátoru: 545 g

doba nabíjení: 1 hod

vysílačka: 2,4 GHz

dosah: 1 km

displej: 5 palců, rozlišení 720p

hmotnost vysílačky: 625 g

rozměry přepravního kufru: 540 x 320 x 150 mm

doporučená cena: 779 USD, 867 eur

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnoneděle, 09 říjen 2016 14:40
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte