Logo
Vytisknout tuto stránku

FPV dron podle DJI: něco mezi Mavic a závodní koptérou

FPV dron podle DJI: něco mezi Mavic a závodní koptérou

Dohady o tom, s jakou novinkou přijde na DJI příště, skončily na přelomu února a března, když jednička na trhu spotřebních dronů představila stroj Dji FPV. Jak už jméno napovídá, má se s ním létat stejně jako se závodními koptérami, totiž divoce, nespoutaně - a hlavně prostřednictvím fpv brýlí.

 

Jako závodní koptéra je to ovšem poněkud přerostlé, protože Dji FPV váží 795 gramů - i když do nejtěžší kategorie strojů pro drone racing by se hmotností vešel. Ze stejného soudku je i kamera, která má při rozlišení čipu 12 mpx obrazový úhel 150 stupňů tedy ekvivalent ohniskové vzdálenosti 14,6 mm, což nemá daleko k objektivům typu rybí oko. Ale hlavně maximální rychlost 140 km/h a maximální zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhé dvě sekundy - alespoň podle údajů výrobce. Podrobné specifikace najdete na adrese www.dji.com/cz/dji-fpv/specs.

Je tu ovšem řada prvků, které na závodech neuvidíte, například umístění kamery na gimbalu, možnost pořizování jednotlivých snímků, protikolizní senzory a podobně. A hlavně design prozrazující příbuzenství se sesterskými stroji DJI Mavic 2 - ale možná tak trochu i s filmovým Vetřelcem. Ve vzduchu by měl dron vydržet okolo 20 minut, do vzdálenosti 10 km má video v brýlích HD kvalitu s nízkou latenci a ovládat prý jde až do vzdálenosti 16,8 kilometrů. To všechno v balení combo za 1349 eur. V Česku ho nabízí například Telink za 35 990 Kč.

Podrobnosti a řadu propagačních i instrukčních videí najdete opět na webu www.dji.com. Současně se vyrojila řada recenzí, které jsou většinou spíš poněkud rozpačité. Především proto, že dron nejde zařadit do žádné zaběhané škatulky; není ani pro závodění, nehodí se ani pro fanoušky letecké fotografie a videa - a pro oboje je dost drahý. Nicméně věřím, že si své zákazníky najde, protože pokud vše funguje tak, jak výrobce tvrdí, pak létání s ním díky brýlím může být imitací slušného adrenalinového zážitku za skutečným kniplem. Jestli to tak je doopravdy, si tu povíme, pokud se nám podaří nějaký exemplář získat pro test.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.