Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Dojmy a obrazy z veletrhu DronFest 2021

Dlouho to vypadalo, že dronařský festival DronFest letos v Plznikvůli covidu nebude, koncem léta ale přišlo oznámení, že rozvolnění dovolilo náhradní termín začátkem října. DroneWeb u toho samozřejmě nemohl chybět: pro začátek tu je shrnutí hlavních dojmů a fotoreportáž. Postupně pak ze získaného materiálu zpracuji podrobnější články.

 Přestože místo obvyklého května se akce přesunula na říjen, i tentokrát počasí přálo. Poněkud šibeniční termín a nejspíš také další neblahé okolnosti uplynulého roku způsobily, že vystavovatelů tentokrát bylo výrazně méně a akce se odehrávala na menší ploše. I tak ale bylo na co se dívat.

 

 První čeho si návštěvník skoro určitě všiml (a taky asi největší diváckou atrakcí) byly téměř permanentně probíhající závody koptér. Řvoucí mašinky se proháněly na stejném okruhu, jako v minulých letech a diváci měli jako na dlani nejen stroje, ale i zázemí závodů.

 Pro majitele dronů byly na DronFestu asi nejcennější ty z přednášek, které se týkaly nové legislativy. Užitečné informace obsahovalo vystoupení pána z ministerstva dopravy o právním rámci provozování dronů z pohledu legislativy ČR a EU (bohužel ale přednášející demonstroval, že dar mluvit obecenstvu tak, aby netrpělo společně s ním, není dán každému). Naopak i po této stránce bylo skvělé informování ing. Berana z ÚCL o průběhu registrace dronů a jejich provozovatelů v ČR a o postupu pro získání licence ke kategorii Specifická. Kvalitní bylo také vystoupení Lukáše Brchla ze společnosti Dronetag o dálkové identifikaci dronů, která bude časem povinná. Tahle tři vystoupení jsem nahrál a postupně nich něco pro DroneWeb vytvořím.

 

 Novou stránkou letošního DronFestu byla poměrné masivní účast Armády ČR. Byly tu z blízka k vidění stroje, které používá a nechyběly ani informace o možnostech zaměstnání, které armáda zájemcům o drony nabízí. Bezpilotní stroje v Armádě ČR také byly jedním z témat přednášek na DronFestu.

 

 Pro amatérské zájemce o drony tu toho letos (kromě přednášek o legislativě a prezentace droneracingu) moc nebylo, přesněji řečeno nic se mi nevybavuje. Příčinou může být i poněkud šibeniční termín způsobený covidovými zákazy (alespoň my jsme loni za DroneWeb o účasti uvažovali, ale letos nebyla možnost za tak krátký čas dát něco smysluplného dohromady - a dokonce jsem si bohužel ani nevzpomněl, že bylo dobré na akci upozornit vydavatele mé knihy o dronech). Mezi vystavovateli tak letos dominovali profesionálové a jejich stroje

 

 Plzeňské školství se sice proslavilo hlavně produkcí podivných právníků, ve skutečnosti se tu ale velmi daří technickým oborům. Školy nezapomínají ani na DronFest, takže i letos tu bylo možné vidět výsledky studentských aktivit a práce kateder. Nechyběly ani sympatické snahy vzbudit zájem o robotiku u nejmenších.

 

 A malá pikantnost na konec: na snímku není nová kosmická loď Elona Muska, ale veřejné pánské toalety. Nebylo jasné jestli jde o exponát, nebo se to mělo používat, ale zjevně příliš předběhly dobu, protože návštěvníci se jim obloukem vyhýbali. Nicméně svůj účel asi plnily; alespoň mě při představě, že bych je použil, puzení vyměšovat rázem přešlo.

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:174982 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62679 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:57252 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29523 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more