Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Nová kniha: 222 odstínů dronu

Konjunktura dronů se projevuje i v nabídce knižního trhu - a nakladatelství Computer Press dokonce v marketingovou sílu tématu věří tak, že v krátké době vydalo na toto téma už druhou publikaci. Hned úvodem je třeba říci, že kniha "222 tipů a triků pro drony" je o poznání povedenější než jeho předchozí počin.

První kniha nakladatelství Computer Press s lakonickým názvem Drony byla zároveň první českou publikací o těchto populárních strojích - a v recenzi na DroneWebu tehdy nezbylo než konstatovat, že to na ní bylo vidět. Přesto nyní nakladatel vyrazil dobývat trh podruhé nejen se stejným tématem, ale dokonce i se stejným autorem (přesněji řečeno s jedním z autorů první knihy). Zvolil ale jiný postupu: jak už název napovídá, publikace je pojatá jako 222 vysvětlení nejrůznějších témat, otázek a problémů souvisejících s drony.

Takové členění má klady i nevýhody, přičemž asi největší potíží by mohla být čtenářova orientace ve velkém množství kratičkých kapitolek, (někdy spíš pouhých odstavců). Zde se ale podařilo tomuto úskalí úspěšně vyhnout hned několika způsoby. Především je tu hned na začátku podrobný obsah, podle kterého si zájemce může nalistovat problém, který ho aktuálně zajímá. Kdyby to náhodou nestačilo, má k dispozici také věcný rejstřík. A aby se celek přesto nezvrhl v chaos, který by bez obsahu a rejstříku byl nezvladatelný, jsou tyto kapitolky uspořádány podle tématických okruhů:

- Základní pojmy a úvod k létání

- Výběr a koupě dronu

- Legislativa a pravidla létání dronů

- Příprava na létání s drony

- Létání s drony

- Praktické tipy

- Natáčení videí z dronu

- Focení z dronu

- Aplikace programů pro drony

Svým způsobem je takové řešení velmi šťastné, protože čtenáři umožňuje rychlou navigaci k tématu, které ho zrovna zajímá, aniž by se musel prokousávat četbou o věcech, které ho momentálně netrápí. Přitom vzhledem k úctyhodnému množství kapitolek zaokrouhlenému na efektní číslo 222 tu nejspíš nebude chybět alespoň zmínka o čemkoliv, co se dronů týká. A protože autor se jimi zabývá dlouhá léta, z odborného hlediska nelze jeho odpovědím nic vytknout. Obzvlášť cenné jsou kapitoly o fotografování, natáčení videa a o softwarových aplikacích.

Ovšem nic na světě není dokonalé a ani publikace 222 tipů a triků pro drony pochopitelně nepatří k výjimkám. Do určité míry pořád ještě trpí stejným problémem jako předešlá kniha Computer Pressu: autor k tématu přistupuje jako profesionál, ovšem většina čtenářů jsou amatéři. Takže pořizovat si anemometr, zjišťovat sluneční aktivitu startovat z katapultu atd. nejspíš nebudou. Homogenní směs rad pro začátečníky (kteří by ovšem v některých případech potřebovali ještě podrobnější výklad) i pro velmi pokročilé (kteří to ale buď vědí, nebo aspoň vědí kde hledat) trochu vypadá, jako když pejsek s kočičkou ve známé Čapkově pohádce vařili dort. Je tu opravdu všechno - jenže kuchařské umění spočívá spíš ve správném dávkování a postupu.

Tak se také stalo, že podobně jako první kniha od ComputerPressu, i tahle se v některých ohledech podobá spíš skriptům: po odborné stránce jí nejde nic vytknout, ale místy tomu trochu tomu chybí život. Protože právě u dronů se víc než kde jinde uplatňuje Goetheho rčení "šedá je každá teorie, zatímco strom života se zelená". Jak se ten "strom života" při létání často liší od teorie, například čtivě popisovala jiná publikace na stejné téma, kterou jsme tu recenzovali nedávno: Juračkova Drony, fotografování z ptačí perspektivy z nakladatelství Grada.

Nicméně, na rozdíl od první knihy Computer Pressu tentokrát klady výrazně převažují. Název "222 tipů a triků pro drony" opravdu nelže - a nejen to: najdete tu vysvětlení většiny pojmů, na které v souvislosti s drony narazíte, a dozvíte se spoustu věcí, které byste jinak hledali obtížně nebo by vás vůbec nenapadlo je hledat. Na čtení od začátku až do konce to sice asi moc není, ale pro každého majitele dronu je kniha užitečným rádcem, který by neměl chybět v jeho knihovně.

 

Bibliografie:

Karas, J.: 222 tipů a triků pro drony, Computer Press, Brno 2017, 208 str., barevné fotografie

 

Jan A. Novák

 

 

Naposledy změněnostředa, 02 srpen 2017 10:11
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Související položky (podle značky)

Pro psaní komentářů se přihlašte